Jak to vypadá v nejdražším hotelu světa

- Reklama -

Ačkoli většina čtenářů má vydavatelství First Class Publishing spojené s portálem FirstClass.cz a časopisem FC, nejdříve jsme začali vydávat First Class Traveller, česko-anglický magazín pro náročné cestovatele. Cestování je totiž nejcitlivějším oborem luxusu z hlediska doporučení. Doporučíte-li čtenáři špatně, on ztratí nejen peníze, ale i čas – jedinou komoditu, kterou nelze vyreklamovat zpět. Traveller tak stojí na osobních návštěvách zahraničních resortů, které nedoporučíme bez toho, abychom je viděli a zažili. Jako jediní jsme porovnávali reklamní fotografie hotelů s našimi vlastními, pořízenými při inspekci, a odhalili tak podvody a manipulace.

O to více nás potěšilo, že když byl nyní zveřejněn seznam 10 nejdražších hotelů na světě, předplatitelé Travelleru četli povědomá jména. Včetně toho nejdražšího.

Zveme Vás na malou obrázkovou návštěvu…

Je kuriózní, že většina z nejdražších hotelů stojí na nejchudším světadílu, v Africe. Naopak USA nemají v žebříčku TOP 10 žádného zástupce a Evropu reprezentuje jen Itálie. Jedničkou v ceně je seychelský North Island. Co jej činí tak drahým?

1. lokalita

Seychely jsou světově ojedinělé ostrovy žulového původu. Na rozdíl od Malediv, jejichž nejvyšší bod má 2,5 metru nad mořem, se Seychely klenou do kopců. Na rozdíl od Mauricia, jednoho velkého ostrova, jsou Seychely tvořené nejrozsáhlejší soustavou korálových atolů. Na Seychely se tedy létá za výlety i za soukromím.

2. vzdálenost

Cesta na Seychely zabere více než den. Čistá doba letu z Prahy je 12 hodin. A to nepočítáme návazné lety a plavby z centrálního ostrova Mahé na cílové ostrůvky.

3. unikátnost

Jak už napovídá název, jde o nejsevernější ze všech seychelských ostrovů. Tvoří jej endemická rezervace se vzácnými druhy flóry i fauny, želvy se tu plazí volně…

Na ostrově je jen jedenáct vil. To je celý hotel. A hotel = ostrov. Po celý pobyt tak nepotřebujete kartu ani hotovost. Nikdo jiný než hosté a personál tu není. Navíc je pobyt all inclusive a připlácí se pouze za extrovní šampaňské a víno z hotelového sklepa. Každá vila má osobního sluhu. Jediná nevýhoda: Není tu žádný animační program, společenský ruch. Majitel, ruský podnikatel Michajl Prochorov, sází na klid. Je úspěšný. Na svatební cestě tu byli britský princ William a vévodkyně Kate.

Někoho možná zaskočí, že nejdražší hotel není obložen zlatem. V dnešní době se ale bohatství už dávno neměří drahými kameny, kterých je nakonec všude dost. Ubývá čisté přírody, ta je považována za nejdražší. Proto všechny vily, pohlcené tropickou vegetací, jsou výhradně ze dřeva a kamene, host tu srůstá s přírodou.

Z designu plynou vysoké provozní náklady – dřevo je potřeba udržovat, vegetaci pomáhat. Pak si však, nechcete-li odpočívat ve vlastní vířivce a z privátní terasy hledět na Indický oceán, můžete užít mimo jiné exkurzi do soukromé zoologické zahrady hotelu. Sluha je Vaším průvodcem. Nechcete-li pěšky, je Vám k dispozici jízdní kolo nebo elektrická buggy. Nic neekologického tu Michajl Prochorov netrpí.

Soukromí je úžasné. Jiné hosty potkáte jedině v lázních, knihovně, na recepci, v butiku nebo na přírodních plážích. Paradoxní je, že hotel nemá restauraci. Kuchař vaří individuálně, třeba v půli noci. Číšníků také netřeba, vždyť máte svého sluhu!

Je Vám v Česku vedro? Na Seychelách je průměrná teplota 28.

Vadí Vám, že české vody jsou buď studené, nebo „kvetou“ a nedá se v nich koupat? Na Seychelách je průměrná teplota moře 27.

A navíc, seychelské pláže patří k nejkrásnějším. Mezi nimi pak vyniká Anse d’Est, která je právě na North Islandu. Není daleko, přímo u ní totiž stojí vilky. Je libo se dnes koupat, potápět nebo využívat vodní sporty? I to je v ceně, která není nízká. Ostatně podívejte se na tabulku 10 nejdražších hotelů světa.

Ceny jsou počítány vždy na pár a noc, jde o průměrné ceny poptané v červnu a červenci 2013 v rámci daného hotelu s termínem pobytu nyní v srpnu 2013.

1. North Island Lodge, Seychely, 5843 dolarů za noc a pár
2. Laucala Resort, Fidži, 5040 dolarů za noc a pár
3. Khwai River Lodge, Botswana, 4060 dolarů za noc a pár
4. Savute Elephant Camp, Botswana, 4020 dolarů za noc a pár
5. Eagle Island Camp & Spa, Botswana, 3970 dolarů za noc a pár
6. Singita Grumeti Reserves, Tanzánie, 3570 dolarů za noc a pár
7. King Pacific Lodge, Kanada, 3249 dolarů za noc a pár
8. Mnemba Island Lodge, Tanzánie, 3100 dolarů za noc a pár
9. Hotel Cala di Volpe, Itálie, 2939 dolarů za noc a pár
10. Queen Charlotte Lodge, Kanada, 2800 dolarů za noc a pár

Připomínám, že dolar je přibližně 19,30 Kč. Rozmezí je tedy od 54 000 Kč za noc do 112 000 Kč na noc.

Zatímco First Class Traveller se zaměřuje na výjimečné resorty soukromého charakteru, které jsou nejdražší, časopis FC vybírá pro náročné resorty, které poskytují dobrou hodnotou za peníze. V novém vydání se věnujeme Řecku a Thajsku, ale zjistíte i to, jak se dá zajímavě investovat právě na Seychelách.

Petr Casanova

Foto: North Island