Seychelská pláž, u které žralok zabil mladého Brita: Je už bezpečná?

- Reklama -

Dodnes plně neobjasněná tragédie, při které žralok napadl a smrtelně zranil 30letého Brita, stále straší návštěvníky Seychel. Mají opravdu důvod se bát? A jak se u osudné pláže Anse Lazio z neštěstí poučili? Je tato pláž již bezpečná? V rámci rozsáhlé inspekce Seychelských ostrovů pro náš prémiový magazín First Class Traveller jsme zjišťovali přímo na místě.

Toto je ostrov Praslin, kde se hrůzná událost stala loni 17. srpna. Cestovní kanceláře o ní příliš nehovoří. Praslin je hojně navštěvován golfisty, protože se zde nachází jediné osmnáctijamkové golfové hřiště na celých Seychelách. Turisté sem jezdí rovněž za krásnými plážemi. Na jednu z nich, Anse Lazio, se vydali i mladí novomanželé Redmondovi.

Svoji byli teprve deset dní a na Seychelách měli prožít dvoutýdenní svatební cestu. Ubytováni byli v čtyřhvězdičkovém hotelu La Reserve, ze kterého je to 20 minut pěšky na Anse Lazio. Novomanželé si v osudný den tuto pláž vybrali proto, že se dočetli, že patří k 10 nejkrásnějším na světě. Bohužel četli špatný tisk. V lobby hotelu byly v ten den k dispozici také noviny, které se vracely k události staré 16 dní. Tehdy totiž u pláže Anse Lazio žralok smrtelně zaútočil na francouzského potápěče. Možná by se 30letý Ian Redmond nešel potápět. Kdyby neplatí.

K jeho smůle byli s manželkou na Seychelách teprve 10 dní a o smrtelné tragédii na této pláži nevěděli. Večer 1. srpna ani doma v Anglii nesledovali televizní zprávy. Byli totiž zcela zaujati předsvatebními přípravami. Obřad měli 8.8.2011. Požehnané datum. Více zaráží, že Iana Redmonda neodradil od šnorchlování nikdo ve čtyřhvězdičkovém hotelu, který mu ochotně pronajal i člun s instruktory.

Ian tedy poklidně šnorchloval poměrně daleko od břehu. V zádech měl člun. 28letá Gemma, novomanželka, byla očitým svědkem následné hororové scény, Iana totiž sledovala z pláže. „Náhle jsem zaslechla Iana zajíkavě vykřiknout „Help“. Původně jsem myslela, že se nalokal vody ve šnorchlu. To se mu stalo už den předtím a jeho panický výkřik tehdy vystrašil celý záliv. Tentokrát ale znovu zařval, a ještě děsivěji, „Help“! Dodnes ten otřesný vzlyk slyším, kdykoli zavřu oči.“

Někdo prý zahlédl u člunu trčící ploutev, ale to jsou dohady. Zmítajícího se Iana muži v loďce neprodlenně vyprostili za obě ruce z vody, odvlekli ho na pláž a tam se ho snažili resuscitovat. Chyběl mu velký kus levé nohy a trčela mu stehenní kost. Chvíli byl ještě při vědomí. „Říkala jsem mu, že to bude dobré a že ho vždy budu milovat. Jeho oči na mě chvíli hleděly a pak zhasly,“ vzpomíná Gemma.

Na Seychelách jsou z dvojitého útoku žraloka dodnes v šoku. Předtím tu mořského dravce viděli naposledy roku 1963, tehdy zabil rybáře. Což je téměř padesát let! Přírodovědci to nechápou. Žádný agresivní typ žraloka, nebo člověku nebezpečný, se v této oblasti Indického oceánu nemá vůbec standardně vyskytovat. Domorodci soudí, že ojedinělého žraloka mohly ke břehu přivábit charterové lodě, které se touto trasou vyhýbají somálským pirátům. Ty se prý zbavují odpadků a ulovených podměrečných ryb tak, že je poraněné vypouštějí zpátky do oceánu. A žralok to může začít vnímat jako teritorium se snadným zdrojem potravy.

U pláže Anse Lazio jsou aktuálně nataženy sítě a pro jistotu je doporučeno koupat se jen v těchto střežených částech. Šestihvězdičkový resort Constance Lémuria, nejluxusnější hotel, který se nachází v blízkosti, nabádá hosty, aby raději využívali tři další pláže, Anse Georgette, Grand Anse a Anse Kerlan. I na těch po tragédii formálně platil dočasný zákaz vstupu do moře. Nyní se již zdá, že není důvod k obavám. Hosté se na pláže vracejí alespoň za masážemi a romantickými večeřemi v písku. Přilehlé vody jsou kontrolovány a nic podobného by se za současných opatření již nemělo opakovat. Celá událost přitom nebyla nikdy zcela vysvětlena.

Seychelským ostrovům bude věnovat speciální obsáhlý set příští vydání Travelleru. First Class Traveller je prémiový magazín pro náročné cestovatele. Jeho doménou je nezávislé mapování doporučených destinací a upozornění nejen na přednosti, ale zejména rizika a nevýhody konkrétních míst. Časopis rovněž upozorňuje na nekalé až podvodné praktiky některých hotelů a leteckých společností. K dispozici je pouze předplatitelům z řad vysokopříjmové klientely a členům Předplatitelského klubu First Class.