Oh, Maledivy mají podmořské lázně

- Reklama -

Potřebujete dostatečně silný důvod, proč tento týden zamakat, když už všechno, co vás dosud motivovalo, bylo dosaženo, či selhalo? Tady je inspirace. Jeden z nejznámějších resortů na Maledivách dopřává pocit, jaký měl snad jen kapitán Nemo ve své ponorce.

Nutno říci, že hotelnictví je náročný byznys. Vysoké stavební i provozní náklady, velká konkurence, nákladný boj o zákazníka, se kterým navíc není jednoduchá práce. Bonitní klientela je stále náročnější a vybírá si. Maledivy, řetězec 19 atolů pod Asií, jsou populární destinací, kde dokončuje svůj vlastní hotel i Jiří Šmejc, bývalá vlivná postava TV Nova a společník nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. O jeho hotelu jsme psali již před rokem.

Maledivy mají jednu zásadní nevýhodu. Na rozdíl od Seychel nebo Mauricia nemohou nabídnout žádné nadhledy z kopců, nejvyšší bod celého souostroví má 2,4 metru nad mořem. Ovšem dech berou pláže a čistota Indického oceánu. Kdo tady umí souznít s přírodou, je vítězem mezi hoteliéry. Ukázkou práce s vodou je resort Huvafen Fushi.

Osobně mám schizofrenický vztah k podmořskému životu. Fascinuje mě, ale bojím se potápění. I šnorchlování na Maledivách mě děsí. Život v korálech je tak bohatý a voda opticky tak přibližuje, že náhlý pohled do tváře murény, ačkoli pouze plavu po hladině a prakticky na mělčině, mi vyráží smrtelný pot. Pro poseroutky mého typu vznikl koncept Huvafen Fushi. Vidím vše, co mě pod vodou zajímá, a přitom jsem v bezpečí. Za sklem. Například ve vodní vile s prosklenou podlahou (vidět na fotce). Ale být lze i mnohem níž…

Ale ještě pojďme na souš. Takto v Huvafen Fushi vypadá restaurace s diskrétním stolkem pro dva. Sedí v mělkém bazénu, bosí, i obsluha přichází bez bot. Voda hřeje a osvěžuje. Není slaná, což bývá problém při večeření v moři – od soli se může zničit oblečení, navíc pokožka dlouhé večeření ve slaném nálevu nepřijímá kladně. Jiný maledivský hotel Ithaa Hilton zvolil podmořskou restauraci. Jíte a za obřími výlohami vás sledují pestrobarevné rybky. Jako by to bylo akvárium, ale v akváriu jste Vy! Vy jste spuštěni na mořské dno.

Huvafen Fushi tento koncept použil a pod vodu posadil spa, první podmořské na světě.

Můžete tady cvičit power jógu, podstupovat nutriční konzultace a samozřejmě terapie: od lymfatické drenáže přes tradiční thajské masáže po ájuvérdskou masáž hlavy Shirodhara.

Dámy tu podstupují procedury na zeštíhlení (název Lose It, Tone It) a proti celulitidě, páni přicházejí za vyháněním stresu. Sednout se dá do sauny nebo naopak ledové místnosti. Třídenní balíček stojí 350 dolarů, dvoudenní balíček masáží Thai Me necelých 300 dolarů.

A nechcete-li být v moři, a přesto se kolébat na slané hladině, je tu Lonu Veyo, jak říkají silně slanému bazénu s vysokým obsahem minerálů. Potopit se v něm lze jen s obtížemi.

Je otázkou času, než někdo tento hotel okopíruje. Originalita se ale pamatuje. Jak vidno, i v hotelnictví, přesyceném oboru, se najdou cesty, jak zajímavě podnikat jinak a vyniknout.

Na Maledivách končí první rotace hlavní sezony na konci dubna. Lastminutku stihnete.

Petr Casanova