David Lynch si vzal na starost osudový rok 2003. Z Dom Pérignon udělal sběratelské šampaňské

- Reklama -

Sloní muž, Duna, Městečko Twin Peaks. Americký filmový tvůrce David Lynch dlouho spřádal obrazy před kamerou, nyní se rozhodl pohrát si s něčím neživým. Navrhl vlastní dárkovou edici francouzského šampaňského. Bronzovu vinětu sebeironicky sladil s barvou svého účesu. Ostatně celé pouzdro připomíná magické divadlo. Hedvábné stuhy na koncích zvedají oponu a odkrývají vnitřní prostor, v němž v lynchovském šerosvitu rozehrávají postavy svůj výstup, v němž je záhada hrou – řekl by filmový kritik. I šampaňské, zdá se, může být uměním.

„Ano, i neživý objekt může ožít a získat hloubku a osobnost. Souvisí to se světlem a formou, zvukem, tvarem a pohybem. V podstatě jde o tanec, jakési harmonické souznění mnoha činitelů,“ říká David Lynch k dílu, které nás zaujalo a umisťujeme ho do našeho Katalogu luxusu, kde průběžně shromažďujeme mimořádné produkty a služby. Tam se dozvíte veškeré detailní informace, cenu i prodejny.

 Pro Lynche to byl nevděčný úkol. Tak za prvé: Limitovaná kolekce šampaňského Dom Pérignon Vintage 2003 by David Lynch má udržet prestiž, kterou založil Dom Pierre Pérignon, v letech 1668–1715 sklepmistr a prokurátor opatství Hautvillers v Champagne. V životě měl jediný cíl – prostřednictvím inovací a experimentování vytvořit nápoj, který by mohl nazvat „nejlepší šampaňské na světě“. Na smrtelné posteli tvrdil, že to dokázal. Zanechal nám tradici starou neuvěřitelných 300 let.

A druhá nevděčnost: Lynch dostal za úkol pohrát si s ročníkem 2003, který je u vinařů Francie a oblasti Champagne nechvalně zapsán pro výjimečně studenou, suchou a tvrdou zimu, po níž přišla jarní obleva – a zdání jara bylo jen dočasné. Silné mrazy, které přišly 7. dubna a trvaly do 11. dubna, zpustošily tři čtvrtiny úrody hroznů Côte des Blancs Chardonnay. S o to větší přísností bylo přistupováno k přeživším hroznům. Výsledky příznačně okomentoval švédský odborník Richard Juhlin: „Měli bychom brát jako požehnání, když příroda napomůže ovoci získat takovou sílu a koncentraci jako v případě sklizně roku 2003. Toto mocné a ultra-bohaté víno nejlépe vynikne po dlouhé archivaci – odhaduji ideálních 30 let.“

Krásné dílo přírody i člověka, které se proměnilo ve výnosný artikl, nás inspirovalo k tomu, že se v příštím vydání tištěného FC, které vychází již 11. září, budeme věnovat tématu Investice do vín vhodných k archivaci. Budete překvapeni, jakého průvodce jsme získali. Již brzy bude možné objednat si tento výtisk k přímému zaslání domů. Opět platíte stejnou cenu jako na stánku, poštovné uhradíme my.

-sfc-