3 inspirace pro české hoteliéry: Jak potěšit milovníky výhledů

Telegraficky z Barcelony. Čekáme tu na slíbený rozhovor o penězích s Davidem Beckhamem, snad to do příštího vydání tištěného FC vyjde a budete se mít na co těšit. Anglický fotbalista, hrající v Americe, má v oficiálním termínu reprezentační přestávky natáčet reklamu tady ve Španělsku. A tak jsme využili příležitost a zabili dvě mouchy jednou ranou. Tou druhou je totiž ubytování v novém Renaissance Fira, již druhém hotelu této značky v Barceloně. Architektem byl slavný Francouz Jean Nouvel. Zajímalo nás, jak držitel Pritzkerovy ceny, o jehož projektech byl již natočen film, naložil s výškovou budovou a výhledy. Náš závěr: povedená práce.

Není fér srovnávat Barcelonu a Prahu, nicméně obě jsou velkoměsta a pražské hotely by se mohly v lecčems inspirovat. Katalánská metropole je samozřejmě více na jihu, a tak celoročně čerpá větší porci slunce, čehož Nouvel hojně využívá. Dnes odpoledne bylo kolem 25 stupňů Celsia a chvílemi až blankytně vymetená obloha, a tak zveřejňujeme ukázky Nouvelových nápadů obzvláště pro milovníky výhledů.

1. Postel u okna

Řetězec Marriott International, který vlastní síť Renaissance, požádal Nouvela, aby maximálně využil výšku budovy. Postel v Junior Suite, tedy nejlevnějšího apartmá s oddělenou spací a obývací částí, proto přisunul poměrně revolučně zcela k oknu. Musí to být pozoruhodné usínání. Vidíte vše a nikdo vás. Romantické. Tedy večer. Ráno je to horší, když slunce praží přímo do očí a zejména v létě brzy probouzí.

2. Balkony plné palem

Tohle je výhled, jaký si pamatujeme ještě z mládí. Rodiče na sídlišti dávali fíkusy na balkon. Jako by se čas vrátil o desítky let. Akorát fíkusy nahradily palmy a další exotické dřeviny, dovezené z různých koutů světa. Na terasách to při pohledu dolů vypadá jako v botanické zahradě. Zajímavý prvek. Škoda jen, že v atriu, které se nachází mezi dvěma pokojovými věžemi, je temno. Vidět je to i na fotografii dole.

3. Střešní bazén

Se střechami se v českých hotelech obecně málo pracuje. Jako by ani Praha neměla co ukázat! Jen Hilton Prague našel odvahu implementovat na střechu sky bar, ale i ten je z většiny zastřešený a jen když počasí dovolí, otevře se zadní letní teráska s výhledem na Vltavu. V Barceloně samozřejmě nezmary počasí tolik nezažívají, nicméně střešní bazén pro jistotu vyhřívají. Případný déšť nevadí tomu, kdo už mokrý je, protože se koupe. A je-li slunečno, jako většinu dní v Barceloně, je tu ideální místo na opalování. Rozlévají se drinky a po setmění lidé korzují podél zábradlí s výhledem na světélkující město. A propos: hotel má i vnitřní bazén.

A tady už je hotel zvenku. 357 pokojů je uzamčeno uvnitř dvou věží spojených palmovým atriem. V posledním patře je panoramatický restaurant Le Palmer se středomořskou kuchyní. Útulné místo pro čekání na Beckhama. Snad přijde.

Tereza Vychodilová, Barcelona