Den otevřených dveří u Bank of England: 4,6 tuny zlata za 4 525 000 000 Kč!

- Reklama -

Tak po tomhle touží snad každý. Obrovská hala napěchovaná paletami se zlatými cihličkami. Přesně tak vypadá podzemní trezor Bank of England, jehož snímky banka aktuálně zveřejnila. Blýskavý poklad by přitom mohl být jedním z opodstatnění, proč se Velká Británie staví odmítavě (stejně jako Česká republika) k finální smlouvě o fiskální unii. Ani my bychom totiž dobrovolně nevydali jedinou unci žlutého kovu na záchranu krachujících ekonomik, pokud bychom neměli dostatečné záruky. Zvláště pokud by v ohrožení mohlo být 4,6 tuny zlata za 4 525 000 000 Kč!

Poklad je seskládán z 24karátových cihel, každá z nich přitom nese odlišnou pečeť. Rozpoznat je tak možné zemi původu i konkrétní důl, či komu vlastně cihlička patří. Pokud vás ale při pohledu na magický kov začínají napadat kradmé myšlenky, musíme vás varovat. Nenechte se zlákat vizáží trezoru, který ve 40. letech minulého století býval kantýnou. Jen k otevření jeho dveří je nutný takřka metrový specifický klíč.

Samostatnou kapitolou je pak kamerový a elektronický bezpečnostní systém. A to již nezmiňujeme fakt, že s pokladem byste se pronesli, i kdybyste popadli jen pár cihel. Každá totiž váží 12,6 kg. Co myslíte, povede se EU nějakou z nich získat? A chtěli byste mít podobný poklad namísto sklepa?