Londýn dostal úžeh z olympiády, do Harrods přijel Santa Claus!

Musel jsem se dnes štípnout do kůže, jestli nesním a nemám mžitky před očima. Uprostřed léta, když je v Londýně cca 21 stupňů Celsia, přijel před nejprestižnější nákupní dům ve městě, Harrods, sám Santa Claus a slavnostně uvedl nový obchod s delikatesami. Stěžujeme-li si v Česku na komerční uspěchanost hypermarketů, které nabízejí mikulášskou nabídku od začátku školního roku a vánoční kolekce launchují nejpozději v říjnu, na Brity to fakt nemá… A to jsou prý konzervativní!

V luxusní čtvrti Knightsbridge byl za tvrďáka každý, kdo při míjení fata morgany nehavaroval. Santa Claus se přiřítil k Harrods v Jaguaru, vyvedeném v barvách Union Jacka, tedy vlajky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Vzadu byl zavalený vánočními dárky ve zlatém papíře, ale protože docela svítilo slunce, musel mít sluneční brýle. Kuriózní pohled. Zaparkoval přímo u vchodu.

Bez brýlí vstoupil do Harrods a otevřel oddělení Christmas World, kde jsou hlavně vánoční delikatesy, ale i drobné suvenýry. Na plazmových obrazovkách v tu chvíli běželo dění na LETNÍCH olympijských hrách, které se konají právě v Londýně, ale Santa Claus ukazoval, jaké právě napekli dobré vánoční perníčky a zdařilou repliku londýnského Toweru ve stylu horské chaloupky. Musím souhlasit s podnikatelem Stanislavem Bernardem a jeho pivními billboardy: Svět se opravdu zbláznil. A to ani nemluvím o cenách, které jsou na Ježíška nekřesťansky hříšné (bez rouhání). Prodávat vánoční crackery v srpnu za 1299 liber, to je na Chocholouška. Snad se dočkáme takového předstihu, že vánoční zboží bude na pultech přesně o rok dřív.

Petr Čejka, autor je fotografem a spolupracovníkem FC v Londýně