ŽENEVSKÝ SPECIÁL: Nový Rolls-Royce Phantom nabízí o 10 % nižší spotřebu

Myslíte, že majitelé limuzín neřeší náklady na palivo? Možná v Americe či v Saudské Arábii, kde jeden litr stojí pár korun. V Evropě však vzrůstající ceny benzinu začínají dělat vrásky i nejbohatším. Vždyť jedna nádrž do Phantomu odebere z peněženky okolo 4000 Kč. Reálně na ni přitom ujedete 625 km, jeden kilometr vás tak stojí 6,4 Kč jen na palivu. Od letošního roku se proto Rolls-Royce rozhodl budoucí klientele trochu přispět na penzi. Díky propojení starého 6,75litrového motoru V12 s novou osmistupňovou automatickou převodovkou poklesla spotřeba o 10 %, na palubním počítači tak můžete skutečně očekávat údaj 14 l na 100 km. Do kapsy se vám tak s každou zastávkou na čerpací stanici „vrací“ 576 Kč. A to rozhodně není na třítunový pojízdný palác luxusu s aerodynamikou Velké čínské zdi špatné, co říkáte?

Není to přitom jediná změna, které se Rolls-Royce Phantom letos dočkal. Do prodeje míří jako Series II, což jej má odlišit od originálu představeného v roce 2003. Zcela nové jsou oba nárazníky, maska však doznala jen lehčí modifikace. Vpředu pak sportovnímu vzhledu napomáhají plnohodnotné LED diodové světlomety s natáčením v zatáčkách, vzadu byly přeprofilovány koncovky výfuku.

V kabině přibyl rozměrný 8,8palcový centrální displej, ocenit ho však budete moci pouze v Coupé nebo kabrioletu. Sedan v běžné nebo prodloužené verzi vyžaduje dle tradic řidiče. Ten bude nové prostředí opravdu milovat, postarší navigaci totiž nahrazuje 3D verze s dokonalou topografií a aristokraticky vyznačenými body zájmu.

Mnohem snadnější bude rovněž parkování, k přední a zadní kameře totiž přibyly snímače ve zpětných zrcátkách. Rolls-Royce tak svému majiteli (či řidiči) nabídne tzv. ptačí pohled, což je sice technologie BMW, ale souhlasně nad ní pokývá i nejzatvrzelejší Brit.

Příplatková výbava je pak limitována vaší fantazií a dobrým vkusem. Lady Gaga a Paris Hilton tak zřejmě budou nakupovat jinde, pro ostatní však Rolls-Royce udělá první poslední. Už jen z toho důvodu, že osm z deseti loni prodaných Phantomů prošlo programem Rolls-Royce Bespoke. Za nás doporučujeme zaškrtnout hvězdný strop Starlight podsvícený optickými vlákny a teakovým dřevem vykládaný zavazadlový prostor suplující piknikový koš.