ŽENEVSKÝ SPECIÁL: Nový rodinný hatchback Mercedesu-Benz je A-gresivní!

Tak tohle vypadá na pořádnou rvačku ještě na autosalonu. Stánek německé značky Mercedesu-Benz totiž leží jen pár metrů od švédského Volva, které do Ženevy přivezlo svůj kompaktní model V40. Naši západní sousedi však na stejném místě vyrukovali s novou třídou A, která je pro Švédy očividnou konkurencí. Nedivili bychom se tedy, kdyby do 18. března, kdy motor show končí, tekla krev!

Bude přitom jen otázkou osobního vkusu, do kterého rodinného kompaktu naskočíte raději. Tedy alespoň při pohledu zvenčí, kdy se oba vozy předhánějí v tom, kdo do segmentu přinese více agresivity. Švédský vůz však v interiéru přepřahá zpět na jednoduchý a uhlazený skandinávský design, zatímco Mercedes-Benz v odvážném tématu pokračuje.

Uvnitř tak nechybí rozměrná obrazovka, která řadě českých zfetovaných zlodějů bude připomínat zapomenutý iPad. Stejným „neduhem“ ovšem trpí i loni představená třída B či BMW řady 1. Tedy další konkurent pro třídu A. Ve srovnání s modelem z Mnichova Třícípá hvězda směřuje výkon motorů na přední nápravu.

Vybírat budete moci z benzinových pohonných jednotek (A 180 – 85 kW/115 koní, A 200 – 115 kW/156 koní, A 250 – 155 kW/211 koní) a turbodieselů (A 180 CDI – 80 kW/109 koní, A 200 CDI – 100 kW/136 koní, A 220 CDI – 125 kW/170 koní), přičemž pokaždé dostanete pseudoekologický systém Start/Stop (o jeho nesmyslnosti více pojednává nové vydání tištěného magazínu First Class).

Stejně jako v případě nového BMW řady 1 se zákazník bude moci rozhodnout také pro tematicky zaměřené pakety výbav. Na straně komfortu a luxusu budou Urban a Style, AMG Sport bude dle názvu vyhovovat spíše vyznavačům rychlé jízdy. Tomu odpovídá upravené sportovní zavěšení, unikátní přední náprava a 18paprsková litá kola. Ceny by měl Mercedes-Benz oznámit v brzké době, po letních prázdninách pak dorazí první vozy k zákazníkům. Budete mezi nimi?