Schwarzenegger si pořídil Mercedes-Benz Unimog, auto pro konec světa

- Reklama -

Arnold Schwarzenegger sice už není guvernérem Kalifornie, ale zjevně má lepší informace než my. Evidentně se totiž připravuje na konec světa. A to jak na požár, tak na zemětřesení nebo energetickou krizi. To vše totiž zvládne jeho nový mazlík, víceúčelový monster truck Mercedes-Benz Unimog U1300. Stál 250 000 dolarů, téměř 5 000 000 Kč. Na rozdíl od všech ostatních Unimogů tento není určen pro armádu, ale speciálně adaptován německou společností Mertec pro silniční použití.

Jak nám potvrdil Mercedes-Benz, se světlou výškou 440 mm a rozvorem náprav 3250 mm je tento hromotluk způsobilý do největších extrémů. Armády s ním zápolí s lesními požáry, provádějí záchranné operace během přírodních katastrof a jiných neštěstí, navíc vůz dokáže působit jako zdroj elektřiny na dlouhou dobu.

Unimog se vyrábí už 60 let a za tu dobu získal pověst remorkéru, který projede kdekoli a čímkoli. Je ideální do těžkého terénu. Schwarzeneggerova verze U1300 má zkušenosti od poloviny sedmdesátých let. Řeka ji prakticky vůbec nezajímá…

Kolos pohání atmosférický vznětový šestiválec OM352 o objemu 5,7 litru, spřažený s manuální převodovkou, která má osm rychlostí pro jízdu vpřed i vzad. Dosahuje výkonu 96 kW (130 koní) při 2800 min-1 a točivého momentu 363 Nm při 1700 min-1. Co dokáže vyjet, to je fascinující. Jen to chce trochu citu za volantem:

Schwarzenegger má extrémní vozy rád už od natáčení svých akčních filmů. Byl první celebritou na světě, která si pořídila Hummera pro soukromé účely. Dokonce prosazoval, aby se tento typicky vojenský vůz začal vyrábět sériově, což se mu silou své image podařilo. Od roku 1992 prakticky žádné jiné auto neřídil, až loni si pořídil limuzínu Bentley. Jak se zdá, jízda v něm byla trochu nudná. Arnold rád vidí na provoz z nadhledu. Je zajímavé, že pod vozem by, jen mírně skrčený, pohodlně prošel nejmenší muž světa, dvaasedmdesátiletý Nepálec Čandra Bahádur Dangi. Měří 54,6 centimetru, jen o 10 cm více než činí vzdálenost od země k podvozku…

Tereza Vychodilová, autorka je zpravodajkou FC v USA