Pagani Huyara má první majitelku. Američanka zaplatila 2 miliony dolarů

Nový italský supersport Pagani Huayra má svou cenu i první majitelku. Červený vůz vyznačující se párem vzhůru výklopných dveří stojí 2 miliony dolarů a listovou cenu akceptovala americká celebrita Kimberly Noel Kardashian, přezdívaná Kim. Jde o opožděný dárek k jejím 32. narozeninám, které tato přítelkyně amerického rappera Kanye Westa oslavila 21. října. Ale pojďme od celebrit ke krásnému vozu.

Design se vylaďoval pět let. Nakonec je monokok z karbonu a titanu, povrchové díly z uhlíkových kompozitů. Váha klesla na 1350 kg bez náplní, 56 % hmotnosti leží na zadní nápravě. Zvýšení tuhosti skořepinového skeletu přispívají pomocné rámy z chromolybdenových trubek, k nimž je připevněno zavěšení kol. Z důvodu odlehčení bylo ustoupeno od dvouspojkové převodovky, která je výrazně větší a o 70 kg těžší než použitá sedmistupňová automatická převodovky Xtrac s možností sekvenčního řazení klasickou řadicí pákou nebo pádly pod volantem. Zajímavostí je, že po celou dobu jízdy nemusíte sundavat ruce z volantu, a to doslova. Veškeré ovládání je na něm v dosahu prstů. I pádla řazení se otáčejí společně s volantem!

Převodovka Xtrac váží jen 96 kg a je menší, což umožnilo zkrátit zadní převis. Na jízdních vlastnostech by to mělo být znát. Vidlicový šestilitrový dvanáctiválec AMG s pohonem zadních kol je uložen podélně za prostorem pro dvoučlennou posádku. Má sice dvojici turbodmychadel, ale druhé z čerpadel je zapojováno jen v případě nutné potřeby. Tím se méně zahřívá celé potrubí a více snižuje spotřeba paliva z 85litrové nádrže. Nehledíte-li na ni, můžete akcelerovat z 0 na 100 km/h za 3,3 s a jet rychlostí až 370 km/h. V té chvíli však zažíváte příčné přetížení až 1,5 g!

Motor je zakázkově vyráběn v AMG v německém Affalterbachu. Za prvé je tak na sacím potrubí plaketa se jménem a podpisem daného mechanika, který jednotku kompletoval. Za druhé se majitelka může těšit na výkon 700 koní (515 kW) a točivý moment 1000 Nm. Zaujal nás i výfukový systém. Je z titanu a vyroben technologií hydroforming, která má snížit tlak a zprůchodnit tok plynů. Výfukový systém váží 10 kg a společnost MHG-Fahrzeugtechnik si pohrála i s jeho „dram“ hrčením měnícím se v barytonový řev – pokud zadupnete plynový pedál nadoraz.

Vůz stojí na rozvoru 2795 mm. Při délce 4605 mm, šířce 2036 a výšce 1169 mm si pasažéři vyklopením dveří ulehčují přístup do interiéru, který je ve stylu hliníku, karbonu, černého piano laku a hlavně kůže, jež adekvátně hýčká Kimino pozadí…

Tereza Vychodilová, New York