Nové Ferrari 458 Italia Spider má světový primát

Zase další Ferrari, řekne si kdekdo. Jenže to není tak úplně pravda. Tohle je vůbec první světový roadster s pevnou skládací střechou a motorem uprostřed. Ferrari 458 Spider (otevřená verze modelu Ferrari 458 Italia) je opravdu dobré si prohlédnout.

Proč je pevná skládací střecha tak výjimečná? Je prostorově náročnější než plátěná, takže se na supersportech s motory před zadní nápravou neobjevovala. Ferrari si s inovací věří. Kupé Ferrari 458 Italia, které byla akorát odříznuta střecha, je totiž prodejně úspěšné a kupodivu mu neuškodila ani aféra s několika samovzníceními. Ferrari 458 Italia Spider si hodlá už zkraje příštího roku získat nové zákazníky hlavně jednodílnou, hliníkovou střechou, která umí sjet během pouhých 14 s za hlavy pasažérů do prostoru před motorem. Překvapilo nás, že toto řešení je jednodušší, až o 25 kg lehčí a rychlejší než mechanismus konvenční plátěné střechy. Tisková zpráva hovoří sice o velkém prostoru pro zavazadla za sedadly, ale tím je míněno, že se tam vejde více než jedna taška.

Výhodou vozu je elektricky výsuvná skleněná stěna za hlavami obou cestujících, která dobře izoluje od venkovního hluku a při jízdě bez střechy působí jako větrolam. Uvnitř si tak půjde relativně dobře povídat i při rychlostech přesahujících 200 km/h. Motor není nový, byl převzat z kupé a jde tedy o vysokootáčkový osmiválec s objemem 4,5 l a výkonem 570 koní (425 kW), sekvenční převodovku s ovládáním páčkami pod volantem a elektronicky řízený diferenciál E-Diff. Více očekáváme od modifikované odezvy plynového pedálu, naladění podvozku a akustického projevu výfukové soustavy. Cena zatím nebyla zveřejněna. Dozvíme se ji na blížícím se autosalonu ve Frankfurtu, kde bude Ferrari 458 Italia Spider představeno? Tady je malá ochutnávka – video!