Nové auto? Co to je, ptají se miliardáři

Začíná čas nákupu nových aut. V čem září někteří miliardáři? Ne v nových autech.

„Mít moderní design znamená nemít nadčasový design. Nemít nadčasový design znamená být už příští nemoderní.“ Warren Buffett

Buffett tvrdí, že by se kvůli autu nikdy nezadlužil. „Každé auto musí stát v koloně. Mě ovšem těší, že ušetřené peníze pracují jinde.“ Jakou cenu má Vaše auto? Je dražší než Kamprada a spol.? Takový Kamprad rád píše na papír z obou stran, létá jedině ekonomickou třídou a jeho nadace byla ještě v roce 2006 bohatší než ta Gatesova, měla 36 miliard dolarů. „Každou minci můžete využít jen jednou. Buď ji utratit, nebo investovat. Já raději peníze rozmnožuji,“ říká Kamprad, který má totéž auto už 20 let.

Ingvar Kamprad, zakladatel IKEA, auto za 30 000 Kč

87letý Švéd s investičním majetkem 52,4 miliardy dolarů je patriot. „Cihla“, jak se říkalo Volvu 240, řízenému často lidmi v pletených svetrech, má už něco za sebou, ale smát se mu nevyplácí. Jedna společnost nabízí vytunění těchto typů motorem 2JZ-GTE ze čtvrté generace Toyoty Supra. Objem: 3 litry. Plus: dvě turba. A výsledek? Podívejte:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kzuesgGLPRI[/youtube]

Steve Ballmer, CEO Microsoftu, auto za 400 000 Kč

57letý Američan se stal dolarovým miliardářem na základě akciových opcí, jež obdržel jako zaměstnanec, aniž by byl zakladatelem nebo příbuzným zakladatele. Lehce nabyl, lehce pozbyl – u něj neplatí. Navzdory majetku 15 miliard dolarů jezdí ve Fordu Fusion Hybrid z roku 2010 se spotřebou 2,2 l/100 km. Do sítě ho strká asi hned vedle počítače.

Laurene Powell Jobs, vdova po vizionáři z Applu, auto za 450 000 Kč

49letá vdova po Stevu Jobsovi kromě podílu v Applu zdědila podíl společnosti Steven P. Jobs Trust ve Walt Disney Company v hodnotě 3,9 miliardy dolarů. Dvoudveřové kupé Audi A5 ve stříbrné barvě má z roku 2007. Světlou má i jachtu, za 105 milionů eur.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, auto za 40 000 dolarů

V 28 letech s 13 miliardami dolarů investičního majetku bychom čekali supersport a ne jenom americkou verzi Hondy Accord, byť se šestiválcovým motorem. Ale proti gustu žádný dišputát, Acuru TSX okukoval už od roku 2003, kdy vyjela. A sny se mají plnit.

Warren Buffett, nejuznávanější investor světa, auto za 650 000 Kč

Těžší, než přemluvit třetího nejbohatšího muže světa, aby si koupil auto, je snad jen přemluvit ho, aby jej prodal. 82letý majitel 56,2 miliardy investičního jmění se nemohl rozloučit už s Lincolnem Town rok výroby 2001. Po šesti letech mu přišel zánovní. A když mu dcera Susie důrazně domluvila do duše, aspoň ho vydražil za 73 200 dolarů.

Poprvé si koupil lehce zajeté auto, Cadillac DTS z roku 2006, ale řídit ho nechce. Prý je na něj příliš moderní – a tak řídí dcera. Vyměnit ho nehodlá: „Jediné auto, které vynáší, je veterán. Věřím, že mě již nikdo v rodině nepřemluví a vůz mi do tohoto věku uzraje.“

Jsou lidé, kteří nechtějí prodělat snad ani na trenýrkách…

-cas-