Je snadné takové lidi odsoudit.

Vysmát se jim, „nač si stěžují, když v takových vztazích dobrovolně zůstávají“.

Přece „kdyby nechtěli, tak odejdou“. Tudíž: „Je to jejich rozhodnutí, jejich chyba, když sami sobě ničí život“.

Ano, je snadné odsoudit. A nesnadné porozumět. Přitom platí: Kdo soudí, neporozumí. A naopak: Kdo porozumí, nesoudí.

Když jsem vytvářel Vánoční Speciál, kombinaci 244stránkového čtení a audio/video poslechu, myslel jsem na dobré duše, které mají ve své blízkosti zlomené lidi. A právě jim tento Vánoční Speciál, neobvyklý dárek pod stromeček, plný dobrých emocí a dobrých myšlenek, věnují. Pro jejich zklidnění a motivaci.

Ty dobré duše, ti Ježíškové, kteří ještě Vánoční Speciál nepoložili pod stromeček, ale již do něj nahlédli, mi svěřují příběhy těch zlomených lidí a často se ptají: Proč? Proč tohle ti moji báječní blízcí musejí prožívat? Proč nejsou schopni z ubližujících vztahů vystoupit a mít šťastnější život?

Nechtějí je odsuzovat. Chtějí jim porozumět.

Proto jsem se rozhodl myšlení člověka, uzamčeného a svázaného v toxickém vztahu, objasnit. Stojí totiž za to mu porozumět. Vcítit se do něj. Pak s ním přirozeně soucítíme, rozumíme mu a jsme schopni mu pomáhat – především se sebedůvěrou a vůbec vnitřní silou. V poslechové části Vánočního Speciálu tomu říkám siločáry.

Dvakrát týdně se tomuto fenoménu věnuji i v soukromých živých vysíláních v uzavřené skupině (získat přístup můžete zde). Třikrát týdně pro členy této skupiny píšu speciální článek na přání. Jako dnes. Jak tedy pochopit ty, kteří se nedokážou hnout z ubližujících vztahů? Jak jim pomoci?

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

 

 

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde