Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Zdá to jako paradox.

Silní, soběstační lidé, ti nejkvalifikovanější pro dlouhodobý zdravý a šťastný vztah, mají problém potkat perspektivního partnera. Jak to? Co jim schází? chtělo by se zeptat.

Neschází. Přebývá.

Mají to, co jiní ne. Někoho to může štvát. Někoho provokovat. A někoho lákat to pouze zneužívat. Co je ovšem TO? Proč to způsobuje magnetismus takových protějšků, kteří jsou pro plnohodnotný vztah nevhodní třeba proto, že už jsou jinde zadaní a obsazení?

Když jsme zakládali naši specifickou seznamku, uvědomovali jsme si, v jak povrchní a zrychlené době se nacházíme. Ostatně, mluvil jsem o tom už před týdnem v podcastu Proč přitahujeme typy, které ve skutečnosti nechceme. Přišlo mi mnoho otázek. Zodpovím jednu z nejčastějších. Zní takto: „Petře, když byly mému synovi dva týdny, odešel ode mě manžel. Vadilo mu, že malý brečí, prý se pořádně nevyspí, už jsem ho neviděla. Myslela jsem, že to sama nezvládnu, ale fakt, že jsem to zvládla, mě obrovsky posílil. Vrhla jsem se na sebevzdělávání, udělala dobrou kariéru, dnes jsem soběstačná, slušně zajistím mě i syna, ale partner mi chybí. Už jsem zkusila tři vztahy, ale pokaždé se z toho vyklubali ženáči. Co dělám špatně? Proč přitahuji právě takové typy?

1. Magnetismus těžké minulosti

Obecně platí: Každý následek má svou příčinu.

Ani silným se nikdo jen tak nerodí. Silným se člověk stává. I lidská síla tedy má příčinu.

Aby se člověk stal silným, potřebuje obecně zažít takové okolnosti, které ho silným učiní. Těžké okolnosti, těžké jako činky, které přesto zvedne a ony ho tím pádem posílí.

Z toho plyne, že za každým silným člověkem najdeme těžkou minulost. Co přesně obnášela ta tíže, je už individuální. Někdo překonal vyrůstání bez rodičů. Někdo naopak s ubližujícími rodiči. Někdo fyzický handicap. Někdo vážnou nemoc. Někdo špatné vztahy.

Někdo se ocitl sám na svůj problém, na výchovu dítěte, na zvládnutí finanční situace, do které spadl cizím zaviněním. Je tisíc možností. Všechny mají společné to, že obvykle ten člověk byl na dně, ale našel způsob, jak vstát. A když naleznete způsob, jak vstát, tak naberete obrovské sebevědomí. Dokážete pak vstát i v jiných případech. Už si věříte, už to jen tak nevzdáte. Lidé, kteří dokázali překonat svou těžkou minulost, potom sbírají osobní úspěchy napříč životem. Jsou za vzor okolí. A takoví lidé samozřejmě imponují.

To je první část mé odpovědi. Vyjadřuje, že pokud jste zásluhou těžké minulosti silní, pak přirozeně imponujete a přitahujete lidi, kteří buď jsou také silní a umějí Vás ocenit, anebo nedokážou být silní a tím víc je fascinujete, protože ve Vás hledají vzor.

Ta druhá možnost v sobě obsahuje eventualitu, kterou znáte z mé knihy Cítit rozumem, myslet srdcem. Přitáhnete slabého člověka, který Vás chce ponižovat. Protože ho štve, že máte něco, co on nemá. A tak se Vám to snaží vzít. Najdete to v kapitole o tarpanovi.

My se však zaměříme na jeden konkrétní efekt, který souvisí se silnými lidmi. Je to jeden specifický magnetismus.

2. Magnetismus soběstačného člověka

Tak se může stát, že například silná žena, jež prošla těžkou minulostí, přitáhne slabšího muže, který by také chtěl zvládnout to, co zvládá ona. Konkrétně to, že je nešťastný ve svém partnerském vztahu a neumí z něj odejít. Možná se bojí samoty. A proto ho přitahuje někdo, kdo dokázal být sám a dokonce postavit se na vlastní nohy.

Anebo, a to je ještě častější případ, ta silná soběstačná žena přitahuje zadaného muže prostě proto, že pro něj představuje ideální partnerku. Nepochybně jí to ten muž i říká. Ona si však špatně vykládá jeho slova. On totiž tím, že ji považuje za ideální, neříká, že by s ní chtěl žít. Naopak, mezi řádkami vysvětluje, že mu vyhovuje stav, jaký právě je.

A povím Vám proč.

Tyto silné soběstačné ženy, které často v těžkých podmínkách dokážou vychovávat děti a ještě rozvíjet svou pracovní seberealizaci, totiž zvládnou zároveň svou domácnost, své dítě, své živobytí samy. To je důležité slovo. Samy. Samy obsáhnou mámu i tátu.

Tyto ženy akutně nevolají: Musíš se rozvést, nepřežiju to bez Tebe. Protože ony to bez muže přežijí. Samy sobě to už dokázaly. Ale současně jim chybí dospělá energie. Tyto mámy doma mají energii dětskou, užívají si lásku svého dítěte. Jenže když to dítě usne, tak tyto ženy potřebují i energii dospělou. Například potřebují obejmout, mají-li problém, který dítěti nemohou svěřit a který je trápí, tíží, prostě potřebují ulehčit. Toto jim zadaný muž velmi rád nabídne. On umí uspokojit hladové srdce, jak se říká částečné prázdnotě těch lidí, kteří nemají plnohodnotného dospělého partnera.

Pro zadaného, přesněji ženatého muže vlastně není lepší paralelní partnerka než ta, která na jednu stranu potřebuje jeho energii, ale jinak se o všechno ve svém osobním životě už postará sama. Je vděčná za přítomnost muže, a netlačí na jeho rozvod. Protože je silná. Protože se nechce ponižovat. Ale také protože o tu sílu, kterou pracně získala těžkou minulostí, nechce přijít vytvářením závislosti na jiném člověku.

Moci být slabá

Jinak řečeno: Pro ženatého muže je silná, soběstačná žena ideální milenkou. Neznamená to však, že pro silnou, soběstačnou ženu je naopak ženatý muž ideálním milencem. Není to tak vždy.

Některé samostatné, hlavně mladé ženy jsou naopak rády, když je ženatý muž víceméně nechá být, jen je zajistí finančně, ale jinak se mohou věnovat kamarádkám, kamarádům, koníčkům, vlastním aktivitám s penězi svých ženatých milenců – to jim vyhovuje.

S postupem věku ale ta silná, soběstačná žena potřebuje mít plnohodnotného partnera. Silného partnera. Třeba proto, aby směla být chvíli také slabá, křehká, zranitelná, prostě žena – a to právě proto, že má po svém boku stabilně silného muže, na kterého se může spolehnout. To, že žena po někom takovém začne toužit, neznamená, že je slabá. Spíše že musela být až příliš dlouho silná. A potřebuje mít možnost také zeslábnout, aniž se to odrazí na dítěti – které i tak bude mít nadále nablízku silného dospělého, jen muže.

© Petr Casanova