Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Procházíme obdobím, kdy není snadné se blíže seznámit. Restaurace jsou nepřístupné, bary jakbysmet, do kavárny si nesednete a projít se romanticky pozdě večer, to už Vás také kdekdo nahání, že je zákaz vycházení. Zbývá internet.

Ale – kde se seznámit, když nestojíme o povrchní vztah; aby nás někdo soudil jenom na základě vzhledu? Máme si snad také upravit fotografii, abychom v konkurenci obstáli? A když zveřejníme sexy snímek, můžeme se divit, že pak přitáhneme jedině člověka, který hledá sexy objekt, a nic víc?

Do Řešidla, kde zodpovídám mluveným slovem Vaše otázky, mi na toto téma přišel tento dotaz. A zdaleka ne ojedinělý: „Petře, jsem svobodná matka se sedmiletým synem. I já jsem si prošla špatnými vztahy a sáhla jsem si na dno, ale i díky Vašim knihám a pomoci jsem už úplně jinde. Hodně jsem na sobě pracovala, i okolí říká, jak velkou změnu u mě vidí. Jsem opravdu raději sama, než abych byla s nekompatibilním partnerem. Ale i mně chybí mužský element a mám jasno, koho bych chtěla mít po svém boku. Snažím se věřit, že všechno přijde ve správný čas. Ale kde ho najít? Zkoušela jsem snad všechny veřejné seznamky, ale mé zkušenosti jsou katastrofální. Přesněji: Potkala jsem takové muže, jaké ve svém životě nechci. I když věřím a doufám a koukám se kolem sebe, také vím, že v dnešní době moc možností k seznámení člověk nemá, a já někdy pochybuji, jestli dělám opravdu dost a neměla bych jít štěstí víc naproti. Co byste mi doporučil?“

Nikdy v tom nejsme sami

Kdykoli se cítíme sami, stojí za to si uvědomit, že stejný pocit má teď pravděpodobně i mnoho dalších lidí. I oni v této době, kdy se nemůžeme scházet jenom tak na kávě nebo v kině, prostě trpí, a to ženy i muži. Jiná je otázka, kde jsou ti, kteří zrovna mě hledají.

Moje pozice je specifická. FirstClass je největší stránkou osobního rozvoje. Na Facebooku mě sleduje více než 320 000 lidí. Znám jejich příběhy, proto vím, jak nešťastně jednají, když se snaží najít toho, koho potřebují. Příklad za všechny: Pozorní členové uzavřené skupiny vědí, že mezi mými čtenáři je jedna známá celebrita. Žena, která se v médiích snaží stylizovat jako ta, které „vůbec nevadí, že je sama“. Když o ní čtu, nemohu věřit, že to je tatáž osoba, která mi souběžně píše a o které vím, jak je zlomená, ale ona se snaží navenek z pochopitelných důvodů působit sebejistě. Je to taková její sebeobrana.

Ona si vytvořila vlastně druhou identitu – své druhé Já, člověka, který existuje jenom v bulváru. A strašně se diví, že se té „druhé osobě“ ozývají potenciální partneři, jež ona nechce. Já jsem jí už mnohokrát řekl: Zamysli se, koho přitahuješ. Ona běžně zveřejňuje na sociální síti lascivní fotky. Snaží se ukázat své tělo, „prodat ho“, jak je dnes zvykem. Jenže já se ptám: Koho může přitáhnout než člověka, kterému jde jenom o tělo? Když láká na tělo, logicky přitahuje člověka, kterého láká tělo. Nebo nedávno v bulváru prohlásila, že je velmi divoká v posteli, že chlapovi, který se teď objeví, udělá pomyšlení. A já se zase ptám: Koho jiného může přitáhnout než muže, kterého zajímá hlavně postel a „pomyšlení“ v sexu?

Kdyby tato dívka byla přirozená, tak jak ji znám, byla by i v bulváru upřímná. Řekla by: Chci chlapa, který mě podpoří, když jsem někdy slabá, křehká, zranitelná. Když se na mě slétnou hejtři. Když všichni říkají, jak rychle stárnu, kolik mám už vrásek, a já nad těmi komentáři brečím. Chci chlapa, který obejme mě i mé dítě, které vychovávám. Chlapa, který bude naprosto obyčejný, kterému nepůjde o fotku na Instagramu, o mé tělo, ale o mou duši. Kterému bude víceméně jedno, kdo jsem, a byl by se mnou dál, i kdybych se jmenovala třeba Anča Vocásková...

Koho chceš, a koho nechceš?

Na jejím příkladu chci ukázat: Je dobře, když víte, co chcete, i co nechcete. Potom už jenom filtrujete okolí.

Ale taky musíte svět chápat jako trychtýř. Trychtýř je nálevka, která má zužující se hrdlo. Nahoru se vejde spousta lidí. Ale dolů propadne jen někdo, nebo i vůbec nikdo, jestliže neodpovídá Vašemu zúženému filtru.

A když nikdo nepropadá, neznamená to, že nikdo správný neexistuje. Může to znamenat, že jen hledáte ve špatných vodách. Běžné seznamky fungují především na principu fotky, zevnějšku. Jak vypadáš, kolik Ti je, co chceš výměnou za sex. Proto jsme zakládali svou specifickou seznamku, která je pouze pro lidi, kteří znají FirstClass. Kteří se zajímají o osobní rozvoj. To znamená kteří nehledají lehkou a rychlou cestu, ale kteří si uvědomují, že lidé dělají chyby, že život je plný problémů, že řešením není nepřiznávat své chyby a utíkat od problémů, ale naopak řešit chyby a problémy, zlepšovat se, posouvat se, růst.

Tohle dokáže jenom menšina lidí. Proto na naší seznamce nikdy nenajdete desetisíce nebo statisíce lidí. Oni by nepropadli naším hrdlem trychtýře. My v tomto prostředí ani nechceme každého. Chceme jen toho, s kým život může mít dlouhodobý smysl.

Poražení. No a?

Potkáte tam kluky, kteří už něco v životě prohráli.

Tudíž, kteří už vědí, jak důležité je mít po svém boku oporu – pro nejtěžší chvíle.

Kteří si také váží žen, jež něco v životě překonaly, například které samy vychovaly nebo vychovávají děti, které se umějí samy o sebe postarat. Takové ženy nejsou tak zajímavé pro sexuální lovce, protože těm holkám nejde jenom o sex, ale o smysluplného parťáka, o naplněný život, o čas, který nebude promarněný, o vztah, který učiní oba silnějšími. To je With You, naše seznamka, kterou jsme vytvářeli právě pro lidi, kteří v dnešní době zrychlené a povrchní samozřejmě narážejí hlavně na zrychlené a povrchní vztahy.

Já tyto členy naší seznamky znám. Vím, že téměř všichni prožívají totéž. Mají strach, že dnes už nezůstal nikdo, kdo stojí o dlouhodobý vztah. A tím šťastnější potom jsou, když takový protějšek konečně potkají.

Proto nepochybujte o tom, že zůstanete sami. Kdyby tomu tak bylo, tak někde na světě zůstane Váš protějšek taky sám. A to by byla škoda.

Běžte si naproti. Ne tam, kde ten druhý není, ale tam, kde je. A kde čeká na Vás.

Pamatujte si: Je důležité věřit, že ten druhý existuje. Ale někdy stojí za to také pochybovat nebo nevěřit, a pak být překvapen, že existuje.

Problém ovšem je, že bez víry v existenci protějšku může člověk přestat dělat ty kroky, jež ho k protějšku dovedou. A je to škoda. Každý člověk, který o dlouhodobý vztah stojí, je totiž k nezaplacení. A to přece víme my všichni, že, z vlastní zkušenosti.

A vědí to i oni. Naše protějšky. Které jen čekají, až je objevíme – a oni nás.

  • Více o naší seznamce WithYou.cz je zde.

© Petr Casanova