Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Není snazší způsob, jak se pomstít ex-partnerovi, než přes dítě.

Hlavně malé dítě se nemůže bránit. Plně věří tomu, co mu kdo říká. Zejména když je to rodič, který pro něj „přece chce vždy to nejlepší“.

A navíc manipulace přes dítě nejvíc bolí. Je strašné slyšet vlastní dítě, které říká, jak mě nenávidí. Jak má raději druhého rodiče. Jak si přeje mou smrt. Jak jen já mohu za to, že je druhý rodič teď nešťastný. Jak jen já mohu za rozchod. Jak já jsem zlo a druhý dobro.

V knize Protože, která je o zvládání nejtěžších situací ve vztazích včetně manipulování dětí, vysvětluji, jak k této strategii sahají ti, kteří neumějí unést fakt, že se ex-partner znovu, a dokonce šťastněji zadal. Nebo kteří neumějí unést svou chybu, která způsobila rozpad rodiny, odpojení přátel a zhoršení jejich vlastního života. Získat spojence v dítěti je z psychologického hlediska to nejúčinnější, leč vytváří to tu nejhorší karmu. A o tom si dnes povíme. Do Řešidla, kde každý den zodpovídám nejčastější z Vašich dotazů, mi přišel i tento problém: „Petře, slyšela jsem Váš podcast Proč nás ex-partneři po rozchodu pomlouvají, i když jsme jim nijak neublížili. Neskutečně mi pomohl. Přestala jsem si ex-manželovo ubližující chování brát osobně, ale jak to mám vysvětlit našemu sedmiletému dítěti, které mě vnímá jako tu zlou, která odešla od tatínka, když on byl ten, kdo se choval nesnesitelně a odmítal se změnit?“

Proč chce někdo nešťastné dítě

Pokud mé každodenní podcasty posloucháte pravidelně, víte, že základní otázka, u níž začíná odpověď JAK, zní nejprve PROČ. Proč to lidé dělají. A teď se ptám specificky: Proč lidé špiní druhého rodiče přes dítě?

Oni přece vědí, že dítě potřebuje šťastné rodiče. Že pokud bude vyrůstat v napětí nebo agresi, nebude šťastné. Proto se zeptám ještě jednou: Proč někdo špiní druhého rodiče, ačkoli ví, že to povede k neštěstí dítěte?

Je to jednoduché: Tomu člověku nezáleží na jeho dítěti. Je to jeho ego: Jenom já. (Do detailu jsem to rozebíral právě v podcastu Proč nás ex-partneři po rozchodu pomlouvají, i když jsme jim nijak neublížili.)

Ego versus rozum

Ego se přitom nemusí projevovat vědomě. Jinak řečeno: Ten, kdo likviduje své dítě tím, že mu bere jistotu v jednom z rodičů, si vůbec nemusí uvědomovat, co činí. A už vůbec ne, že ho v tu chvíli řídí ego. Ego zní jako rozum. Ve skutečnosti se ale ozývá jen tehdy, když nefunguje rozum – když jen planou emoce. Tehdy ego supluje rozum a říká: Ubliž mu. Poškoď ho. Pomsti se. Bude skvělé, když toho druhého uvidíš trpět. Uleví se Ti.

Rozum je běžec na dlouhou trať. Proto mu rozmyšlení všech souvislostí tolik trvá. Zato ego je krátkozraké. Hledá jenom prchavou úlevu. Neumí vidět do dálky, či dokonce za roh. Egem vláčený rodič nechápe prakticky nic. Dokonce ani to, že když slovem ublíží dítěti, které následně bude nejisté, zmatené, nešťastné, ba nenávidějící, pak i ono bude vlastně plné negací. Že to dítě přestane vidět ve svém životě nějaký pevný bod – možná postupně přestane chodit domů (když jeden rodič je pryč a druhému NEMÁ věřit), začne chodit za školu, s nějakou partou podobně smýšlejících, životem zhrzených dětí, a spadne třeba do drog.

A tohle ten ubližující rodič CHCE. Je to šílené, ale je to tak. On, respektive jeho ego, CHCE, aby to dítě spadlo do drog, aby se vykořenilo, aby ztratilo svůj život. To ego je totiž krátkozrace ovládané jen koncem, závěrem, který z toho vyplyne – že za to bude popotahován ten druhý, zdánlivě neschopný rodič, který měl mít dítě třeba ve své péči. Vidíš, jak jsi neschopná! Ani dítě jsi neuhlídala… Tak se nediv, že jsem Ti zahýbal…

To může CHTÍT jednou vmést do obličeje například muž ženě.

Podstatné ovšem je: Je to ego. Jenom já. Nezáleží na dítěti.

Anebo ano? Záleží mu na něm?

Pak to ten rodič ovšem nikdy neudělá. Spolkne své ego, spolkne to, že v minulosti udělal chybu, na kterou mu druhý přišel, nebo že se na něm naopak druhý nějak zle provinil. Protože vyhraje srdce. Pamatujme si: Ego říká: Jen já. Srdce říká: Nejen já. Je tu dítě. Na něm mi taky záleží. Chci, aby bylo šťastné.

To je srdce. To je moudrost. To je rozum v nejvyšší úrovni, kdy se stává vlastně srdcem. (Víc o tom také v knize karmického vyzrávání Cítit rozumem, myslet srdcem.)

Křižovatka života dítěte

Toto je křižovatka egoismu rodiče, na které se může narodit nešťastné dítě. Řešení nemá v rukou ani pomlouvaný rodič, ani dítě. A to je dobře. Zhoršení nebo zlepšení života dítěte má v rukou jedině pomlouvající, ubližující rodič. Když to nepochopí, vytvoří si velmi negativní karmu. Jak může vypadat?

Až to dítě nabude rozumu, to znamená až porozumí, že mu rodič dlouhodobě lhal, a to jen proto, že je egoista, potom se tomu rodiči vrátí to nejhorší. Sklidí, co zasel. Co o sobě potom uslyší, bude z jeho pohledu o to horší, že to nepůjde vrátit. Tehdy pozná účinek slova. Jednou vyřčené, nikdy nevrácené. Navíc nebude možné tomu dítěti, které bude mít už svůj vlastní rozum, změnit jeho pravdu, protože jeho pravda bude taková, že mu rodič lhal, vědomě ubližoval, chtěl jeho neštěstí. Nemstil se druhému rodiči, mstil se dítěti.

Jak se bránit?

Malému dítěti, jež se teprve učí rozpoznávat, co je dobro, a co zlo, co je pravda, a co lež, racionálně nevysvětlíte svůj pohled. Takové dítě nemá vlastní rozum, jen přebírá názory druhých. V tom případě ho můžete jedině, tak jako druhý rodič, manipulovat k obrazu svému. Ale to se může obrátit proti Vám. Dokonce s tím mnozí ubližující rodiče počítají. Dopředu vašemu společnému dítěti říkají: Dej si pozor! Maminka/tatínek Ti budou říkat opak toho, co já. Podle toho poznáš, že jsou špatní.

Jak to vím? No proto, že jsem to zažil. Bylo mi teprve devět let, kdy jsem se stal loutkou ve vztahové válce mých rodičů. Píšu o tom v jedné z deseti kapitol Vánočního Speciálu, 244stránkového magazínu, který je o všech důležitých uvědoměních, která bychom měli zachovávat na mysli, abychom si zbytečně neničili nejen přítomnost, ale i budoucnost.

Ano, budoucnost. Můj táta totiž už nikdy neodpáře to, co mi o mámě řekl. Nikdy, ani po jeho smrti, jeho slova nezapomenu. Vždycky tu budou. A já mu za ně upřímně děkuju. Protože díky tomu vím, co já nikdy v životě neudělám. Vím to i podle toho, jak můj táta dnes trpí. A nemůže to změnit. Ví, co si o něm myslím. Ví, co se o něm myslí i moje děti. Už mi milionkrát řekl, že svých tehdejších slov lituje a že by tak rád vrátil čas. Ale minulost, milý táto, tady není od toho, abychom ji vraceli a měnili. Minulost je tady od toho, abychom na ni naopak nikdy nezapomněli – abychom neopakovali to, co v ní bylo špatně a co strašně bolí. Manipulování dětí je jedna z nejtěžších karmických zkušeností.

Já to už vím. A pokud to nějaký egostický rodič ještě neví, bude si muset projít stejnou zkušeností jako můj táta. Jestli chcete, mohu Vám na něj dát kontakt. Pamatujte si totiž: To, že děti prozatím nemají vlastní rozum, neznamená, že ho nikdy mít nebudou. Až ho mít budou, pak dokážou s rodičem zúčtovat stejně nemilosrdně, jak je ten rodič naučil při zacházení s těmi, které ty děti milovaly.

  • Knihy Protože, Cítit rozumem, myslet srdcem, tak jako další mé knihy, které pomáhají zvládat nejtěžší vztahové situace, můžete zakoupit pouze zde.
  • Přidat do svého vánočního balíčku můžete také Vánoční Speciál, 244 stran čtení s bonusovým obsahem (video + audio poslech). Pro svůj balíček nemusíte nikam chodit, přijde Vám rovnou domů. Knihy mohou být opatřeny i mým vlastnoručním věnováním obdarovanému (víc o této možnosti čtěte zde).

© Petr Casanova