Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Pokaždé doufáš, že teď už to vyjde.

Ale zase ne.

Až si začneš myslet, že to musí být Tvoje chyba.

Možná to i od druhých uslyšíš: S Tebou se nedá žít. Proč se divíš, že to pokaždé krachne?

Začneš se zevnitř i zvenčí plnit přesvědčeními, která vůbec nemusejí být pravdivá. Až si řekneš, že Ti jiný než nešťastný vztah není souzen, respektive že jiní než nekompatibilní partneři už neexistují. A uděláš chybu, že přestaneš hledat. Smíříš se s tím, co Tě trápí.

Když jsem sestavoval výroční Vánoční Speciál, 250 stran čtení + poslech do této divné doby, čelil jsem tolika Vašim příběhům, ve kterých pochybujete o sobě, o životě, o lásce, o štěstí, o budoucnosti, že jsem se rozhodl pro vskutku nevšední obsah tak, aby pomohl každému, kdo se buď trápí pro chyby, které nejsou jeho, nebo se trápí pro vlastní chyby, které ale jdou opravit. Jedné z os budu věnovat i podcasty v tomto týdnu. Hned začnu.

Řešidlo je seriál mých každodenních odpovědí na Vaše nejčastější dotazy. Poslouchat je můžete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo v přehrávači na této stránce. Anebo je můžete číst. Tentokrát jsem dostal krátký, ale jasný dotaz: „Petře, připadám si jako magnet na špatné vztahy. Jakou chybu dělám?“

Obecně, důvodů může být mnoho. Popíšu tři základní kmeny, ze kterých se pak rozbíhají různé větve.

1. Nezralost. Řada lidí si v dnešní povrchní a zrychlené době vybírá partnera primárně podle toho, kdo se jim líbí, doslova podle fotky na Instagramu. Jak vypadá, jak je mladý, jak je vysoký, jaké má auto a vůbec sociální status. Ale to, jestli má někdo blonďaté vlasy nebo dlouhé nohy, neříká vůbec nic o tom, jestli je komunikativní, ochotný řešit problémy, přiznat si chybu a napravit ji, podpořit druhého, sdílet. Stejně tak to, že má někdo pěkné bydlení či novou škodovku, nevypovídá o tom, jestli je s námi povahově kompatibilní, zda nám bude rozumět, jak je schopen nám pomoci třeba s dětmi a vůbec se životem. Pak vidíme jen obal a cítíme jen emoci, a emoce samozřejmě ovlivňuje to, jestli se zamilujeme. Ale z pohledu dlouhodobého vztahu je důležitější obsah a rozum, protože ten ovlivňuje to, jestli spolu budeme vycházet, zda k sobě patříme, a to není hned vidět. Musíme dát druhému chvíli čas a nepodléhat hned emocím, protože ty předčasně kladné emoce nás mohou nepříjemně zaklesnout ve vztahu, ze kterého potom nechceme odejít, přitom víme, že máme někoho, kdo nám vůbec nevyhovuje. S tím souvisí druhý důvod.

2. Karma. Zatímco nezkušenosti ve vztazích jsem věnoval knihu Dvanáct srdcí, karmě ve vztazích knihu Cítit rozumem, myslet srdcem. V ní píšu, že karmické jsou ty vztahy, které nás učí měnit svůj postoj k sobě nebo k druhým lidem, nevpouštět si už do života špatné typy, byť na začátku těchto známostí svými předbíhajícími emocemi podléháme dojmu, že to je konečně dobrý typ. A to jen proto, že ten typ neznáme. My potřebujeme poznat, nabrat zkušenost se sobci, slabochy, manipulátory, lháři, podrazáky, sociopaty, psychopaty atd., třeba proto, abychom zjistili, jestli nám náhodou nevyhovují. Ano, i to se z hlediska kompatibility může stát. A když nám nevyhovují, tak abychom věděli, jak se takové typy projevují – jakým psychologickým fíglem nás umějí na začátku získat, obloudit, čím v nás vyvolají emoci zamilovanosti, a dle jakého prvotního signálu chování poznáme, že je to průšvih. Karmě se také říká očkování, více o tom mluvím v podcastu Jak funguje očkování v lásce. Stačí pak jedna taková negativní zkušenost, ale pořádná, bolestivá, a už ji nikdy nedopustíme opakovat. A tím se dostáváme ke třetímu důvodu.

3. My. A dodám: ZAPLAŤPÁNBŮH my! Když pochopíme, že někde děláme chybu, tak také víme, co už nemusíme opakovat, co máme ve svých rukou. A toto v rukou máme. O čem mluvím? O naší osobní hranici. My nesmíme mít pocit, že vztah můžeme, či dokonce musíme budovat s kýmkoli. Ne. Kupte si, prosím, dnes cestou domů puzzle. Vysypte krabici na zem a smíchejte všechny dílky. Pochopíte, že i když jsou tam desítky, stovky kostiček, tak jako jsou desítky, stovky lidí kolem nás, k sobě vždycky pasují jen dvě, tři. My tedy nesmíme mít dojem, že jsme zde pro každého a že s každým vytvoříme vztah. Schopnost mít vztah, který chceme, do značné míry vychází ze schopnosti nemít vztah, který nechceme. To znamená – například – říct NE, když nás něco bolí, vyjádřit před partnerem svou osobní mez a chránit ji, být ochoten odejít ze vztahu, který nás ničí, od člověka, který nás dlouhodobě nerespektuje. To je klíčové nejen proto, že odejdeme z JEDNOHO špatného vztahu, ale že zjistíme, že dokážeme odejít z JAKÉHOKOLI špatného vztahu. Chápete? Zjistíme, že to jde, že na to máme, že se umíme postavit sami za sebe. A tím se fatálně změní naše pozice v dalším vztahu. Partner vycítí, že nezůstáváme za každou cenu. Že nedovolíme, aby na nás začal kašlat, ignorovat nás, nekomunikovat, zpohodlnět. Protože pak bychom odešli. Už jsme to udělali. A to on nemusí chtít. A není divu. Protože dnes jen tak nepotkáte člověka, který má svou osobní mez a dokáže si ji chránit. Takoví lidé jsou vzácní a ve vztazích pomáhají, protože pokud ten partner má vlastní problém s osobní hranicí, třeba v práci, kde po něm každý dupe, třeba s rodiči, kteří ho chtějí řídit a on neumí říct NE, nebo třeba se svými vlastními neřestmi, které neumí přeprat, tak my mu už tímto příkladem můžeme pomoci. A to je jenom jedna z mnoha „maličkostí“, které tvoří mozaiku dobrého vztahu. Já jsem všem těm zdánlivým maličkostem, pro něž má smysl být ve vztahu, věnoval svou knihu 250 zákonů lásky.

Každopádně si pamatujte: To, jestli jednou budeme mít vztah, který nám vyhovuje, hodně souvisí s tím, jestli jsme nyní ochotni nemít vztah, který nám nevyhovuje.

  • Vánoční Speciál, unikátní dárek za 249 Kč (možno odebrat maximálně pro 10 obdarovaných), si můžete objednat v omezené době pouze zde.
  • Vybrat si z mých knih můžete ve stručném přehledu zde. Každá ze šesti knih je určena pro jednu specifickou šestinu vztahového života. Výhodné sety knih najdete zde.
  • Ani Vánoční Speciál, ani knihy nelze sehnat v knihkupectví nebo jiném obchodě.

© Petr Casanova