Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Děláš si legraci, Živote?

Vlastně… legrace to být nemůže. Leda černý humor.

Jak jinak si vysvětlit, že když překonáme jednu vztahovou výzvu, přijde další, a mnohdy ještě náročnější?

Něco snad Životu dlužíme? Něco zlého nám vrací? Platíme za karmu v minulých životech? Nebo čím to je?

I takové otázky mi chodí do diskrétní zóny. Jako dnes. Zní:

„Měla jsem vztah s citovým vyděračem a slabochem. Vyhodila jsem ho. Myslela jsem si, že jsem z té sebedestruktivní spirály venku. Vtom mi vplul do života manipulátor, prostě něco ještě horšího. Dostal mě zase na dno. Naštěstí už je pryč, ale ve mně zůstal strach, aby se to zase neopakovalo, to bych už nemusela zvládnout.“

Jak probíhá posilování

Jedním z největších omylů člověka je myslet si, že zvládnutím jednoho problému se už navždy zbavil všech problémů v životě. To je mýtus. Život není ráj. Život je posilovna.

Když jako nováčci zvedáme první činku, je těžká. Nevěříme, že to opakovaně dokážeme. Ale právě opakováním, tím dennodenním střetáváním s tou těžkostí, tím dennodenním vymýšlením, jak na tu činku vyzrát, jak ji zvednout, jak ji konečně odhodit, zesilujeme.

A pak, když tu první činku už v pohodě dáváme, přijde fitness trenér. Myslíte, že řekne: „Fajn, tak pětikilovou činku zvládáš, tak teď můžeš jít na dvoukilovou“? Proč by to dělal? Jestliže zvládneme pětikilovou, tak bychom měli přejít na desetikilovou. Znovu budeme úpět, znovu nám to nepůjde, znovu budeme vypouštět duši, ale znovu obstojíme.

A ani pak nemá smysl přejít zpátky k té pětikilové, proč? Vždyť ji už zvládáme.

Když zvládneš jednu činku, nečekej, že ta příští bude lehčí.

A život, protože funguje právě jako posilovna, je podobný takzvané arkádové hře. Kdo někdy hrál na počítači nebo na mobilu, ví, že arkádová je ta hra, kde po zvládnutí jedné obtížnosti postupujete do obtížnosti vyšší. Nemá totiž žádný smysl, abyste po zvládnutí obtížnosti 5 klesli do obtížnosti 3. Taková hra by Vás začala nudit. Vy potřebujete vyšší výzvu. A právě tak se to děje i v životě. Jestliže zvládneme jeden typ toxického vztahu, může přijít další, horší. Protože potřebujeme poznat špatno, a to ze tří důvodů:

Tři důvody, proč nám to pomůže

Za prvé proto, abychom věděli, jak tihle lidé fungují, jak se nám vlísávají do přízně, jak se pak negativně projeví, promění z původních andílků v pozdější ďáblíky. Abychom je příště už uměli odhalit. A my je odhalíme, pokud jsme je už zažili a byli pozorní. Ale abychom je uměli odhalit, musíme je nejdříve poznat. A pochopit, proč vůbec jsou pro nás špatní. V čem konkrétně nám škodí.

Za druhé je potřebujeme poznat proto, abychom si s nimi příště už poradili. Zásluhou osobní a přímé zkušenosti zjistíme, že mají nejen silná, ale i slabá místa. Jestliže jednou z takového vztahu odejdeme, už víme, proč ho neopakovat, avšak když už ho z nějakého důvodu přece i poté opakujeme, už víme, jak z něj odejít. A hlavně, že z něj DOKÁŽEME odejít. A tím se dotýkám třetího důvodu.

Za třetí totiž tyhle vztahy potřebujeme poznat proto, abychom do budoucnosti ušetřili spoustu času. Když potkáte například lháře v partnerském vztahu a jste pozorní, potom stejně toxické osoby v dostatečném předstihu, než Vám stihnou stejně ublížit, rozpoznáte v jakémkoli jiném vztahu. Mezi kolegy v práci, v rodině, mezi kamarády. Jedna zkušenost v jednom vztahu Vám může pomoci ochránit se před stejně toxickým typem kdykoli poté.

Zvyšuje se obtížnost?

Ale abychom toho byli účinně schopni, stejně jako v posilovně, musíme tu váhu zvyšovat postupně. Proto se stane, že v prvních vztazích můžeme začít u relativně směšných typů toxických lidí, jako jsou Chlapečkové (psal jsem o nich v článku 5 rozdílů mezi Chlapečky a Chlapy), takoví ti kecálkové, kteří doufají, že když jenom řeknou, že Vás milují, tak to úplně stačí na to, abyste jim vlezli do postele, nebo třeba nestavěči, kteří utíkají od prvních problémů ve vztahu, kteří nechtějí nic řešit, nebo například dětinové, kteří pořád trucují, hrají s Vámi hry.

A když zvládnete je, tak přijdou těžší kalibry. Ale i ty zvládnete.

Naučíte se to, pokud si držíte svou hodnotu a své síto náročnosti (více v podcastu Jak ve vztahu funguje síto náročnosti).

A jednou ten toxický vztah oceníte. Protože Vás postupně naučil nedat se, neobětovat se toxickým lidem, kteří Vás klamou, zneužívají, likvidují.

Ale Vy nejprve musíte zjistit, jak fungují a že je dokážete opustit. Přesto, že ta zkušenost velmi bolí. Ba naopak, právě proto, že ta zkušenost velmi bolí. Když to zvládnete, tím víc vzroste Vaše sebevědomí a hlavně vztahový rozhled.

Ostatně, věnuji se tomu i ve svých knihách Protože a Čtyři prány štěstí.

Nezapomínejte: Vše v životě je jako mince. Má to dvě strany, dobrou a špatnou. A když v obchodě minci položíte na pokladní pult, je lhostejné, zda tou, nebo onou stranou. Obě platí stejně. Ano, i špatná zkušenost může být ve výsledku cenná. My musíme potkat zlo, abychom ho příště rozpoznali a o to víc ocenili dobro.

  • Procházíte těžkým vztahem a nevíte, jak ho zvládnout? Využijte mé knihy. Tu správnou pro Vaši konkrétní situaci si můžete vybrat v přehledu zde.
  • Máte nablízku osobu, která tone ve špatném vztahu? Chcete jí dodat lepší myšlenky a pocity? Využijte Vánoční Speciál, neobvyklý dárek pod stromeček, zaměřený na zklidnění, výměnu emocí a lepší energii. Objednat ho můžete pouze zde.
  • Ani pro knihy, ani pro Speciál nemusíte chodit do žádného obchodu, přijdou Vám rovnou domů.

© Petr Casanova