Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Může se Ti zdát, že se Ti štěstí vyhýbá. Že se všechno hroutí. Že příležitost už nepřijde.

Pozor na takové myšlenky! (Věnoval jsem se tomu v letošní sérii magazínů FC s tématy Jak funguje představivost, Jak pracovat se stresem a Jak v sobě přepsat staré vzorce. Příležitost získat tyto magazíny, a to i samostatně, máte ještě zde.)

Ptáte se proč? Proč věřit v něco, co se doposud nepodařilo? Jaký vliv může mít naše víra na budoucnost? Odpovím na to v souvislosti s dotazem, který mi dnes přišel do Řešidla, seriálu mých podcastů: „Petře, můj problém je jednoduchý: Potřebuji oporu. A můj dotaz je stejně jednoduchý: Jak mám věřit, že se jí dočkám?“

Pozitivní pohled

To, že nějaký člověk nemá oporu a potřebuje ji, je dobrá zpráva pro všechny ostatní, kteří chtějí být něčí oporou a tu osobu nemají. (My pro ně máme svou seznamku).

Kdekdo říká, že žijeme v době singles. Nebo ve zrychlené době. Ano, informace k nám možná přicházejí rychleji, ale podstata štěstí se nezměnila – spočívá právě ve zpomalení a ve schopnosti užívat si maličkosti. Tak jako dřív. Jako vždy. A ještě jedno se nezměnilo:

Žijeme v párovém světě. Levá noha potřebuje pravou, jinak nikam nedojdeme. Po jedné daleko nedoskáčeme. Noha potřebuje ruku, aby, když se noha zraní, jí ruka přispěchala na pomoc. A tak je to i s lidmi. My sami něco dokážeme, můžeme naplnit svůj potenciál až po okraj, ale víc dokážeme s někým. Se správným parťákem jsme vždy silnější. Proto je přirozeností člověka být součástí většího celku. A proto se sám necítí tak dobře.

Neznamená to ovšem, že sám znamená nic. Ne, sám znamená všechno pro někoho jiného. Jen nesmí rezignovat. Tak jako nesmí rezignovat ten druhý, který k Vám patří. Nesmí si začít myslet, že Vy, kteří ho hledáte, neexistujete

Svět kontrastů a změn

Dnes odpoledne jste na našem Facebooku mohli číst:

I s průvodním textem, který doplňuje tuto myšlenku ve Vánočním Speciálu a která je právě o světě párovém, nebo také světě kontrastů. A nyní to vysvětlím ještě víc.

Kdo četl moje dvě poslední knihy Čtyři prány štěstí a Cítit rozumem, myslet srdcem, ví, že jsou o karmě ve vztazích, respektive o tom, jak funguje život a naše štěstí. V nich vysvětluji, že období, kdy nemáme správný vztah, je stejně důležité jako období, kdy už ten vztah máme. Protože správný vztah bychom nikdy dost neocenili, nemít předtím buď nesprávný, nebo žádný vztah. Právě samota, neštěstí z ní, vytváří nejlepší podmínky pro to, abychom si potom o to víc vážili člověka, který tu samotu, to neštěstí vyžene.

Ale musíme si také uvědomit, že nikdo nepřijde jen tak. Každý má svého neštěstí dost. To je důležité na pochopení. Ani my nepotřebujeme dalšího nešťastného člověka. Proto se musíme naučit usmívat, dostávat se do pohody (viz Vánoční Speciál).

Když nám bude dobře, budeme se cítit dobře. Z dobrých pocitů vznikají dobré myšlenky, dobré myšlenky vedou k dobrým činům, dobré činy vytvářejí dobré výsledky a dobré výsledky ještě víc zlepšují ty původní dobré pocity. Je to kruh, který způsobuje, že když se dobře cítíme, tak to dobré vyzařujeme a nazpět přitahujeme. Když někdo vidí spokojeného člověka, chce ho mít po svém boku. Ale stejně se může stát, že když někdo vidí nespokojeného člověka, třeba muž nešťastnou ženu, může ji chtít mít také po svém boku a udělat ji šťastnou, být platný, užitečný, nepostradatelný. Tohle mnozí muži chtějí. Ale chtějí to i mnohé ženy. A teď mi řekněte, proč si myslíte, že vhodný protějšek není, jestliže v dnešním světě jsou spokojení i nešťastní lidé. Jako v každé době. Někde mezi nimi stoprocentně je člověk, který právě Vás ocení – například za to, jací jste, čím jste si prošli, díky čemu jste zesílili a proč můžete mít smysl pro něj nebo on pro Vás.

Nepochybujte, že někdo takový je.

Protože pro něj jste naděje.

Tak ho hledejte. Protože on hledá Vás.

Pamatujte: Jsme v párovém světě. Jedna část potřebuje druhou. Jsme jako jin a jang. A to, že jsme sami nešťastní, v sobě zároveň obsahuje odpověď PROČ jsme sami nešťastní.

Protože nám někdo chybí. A stejně tak někomu chybíme my.

  • Vánoční Speciál získáte pouze zde. Nemusíte do žádného obchodu, přijde Vám přímo domů.
  • Všechny mé knihy seženete pouze zde. Nevíte, která je pro Vás správná? Tady je přehled.

© Petr Casanova