Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Život píše mnoho různých příběhů.

Například věříte, že jste potkali spřízněnou duši. Ale po čase se té jediné bytosti přejíte. Najednou už není spřízněná. Za spřízněnou začnete považovat jinou, novou.

Anebo jako by Vám ta spřízněná duše nebyla souzená (fenomén míjení rozebírám v podcastu Proč potkáváme spřízněné duše v nesprávný čas).

Podob, kdy zadaný partner propadne do souběžného vztahu a neví, co s tím, je mnoho a já na ně odpovídám v klubové zóně, naposledy ve středečním uzavřeném živém vysílání v soukromé skupině Klub Motivace. Do Řešidla, seriálu mých podcastů, ve kterých každý den mluveným slovem odpovídám na Vaše nejčastější otázky, mi přišel také tento dotaz:

„Jsem v dlouhodobém vztahu se ženatým mužem. Několikrát jsem to ukončila s tím, že mi nenabízí to, co chci – normální vztah. Ale on se ke mně stále vrací. Teď jsme zase po rozchodu a on mi zase píše, že se mě nechce vzdát, že mě miluje. Proč to dělá? Říkala jsem mu, ať mě už nechá jít. Pokud nelže, tak jeho manželství nefunguje, jeho žena je vážně nemocná a zůstává s ní jen proto, že ji v těžké chvíli nechce opustit. Jak mám v této fázi bolesti vydržet daleko od něj a nepovolit, když ho miluji a taky mi chybí?“

Skutečně známe pravdu?

Kdykoli v klubové zóně řeším tyto případy, stojím na rozcestí. Nemám totiž data z druhé strany. A tím nemyslím data od ženatého muže, ale hlavně od jeho ženy.

Každého varuji zápletkou z filmu Medvídek. V něm ženatý muž roky udržuje milenecký vztah. S milenkou má dokonce dítě, a stále říká: Já se nemůžu rozvést, manželka je nemocná…, brzy zemře. Ale ta manželka celé ty roky neumírá, protože není nemocná. A všechno se vyřeší až rozhodnutím té milenky politovat tu nešťastnou manželku. Zajít za ní, dokonce i s dítětem jejího muže, o kterém ta manželka „měla vědět“, ale nevěděla, vyjádřit do očí upřímnou soustrast s její blížící se smrtí. Ale ukáže se, že všechno byla celé ty roky lež.

Teď si položme otázky: Proč muž podváděl svou manželku, když s ní byl, jak říkala jeho překvapená manželka, šťastný? Potažmo: Proč lhal své milence, když s ní byl, jak stále opakoval, také šťastný?

Odpověď je prostá: Nemůžete mužům věřit jejich slova. Muži jsou převážně racionální bytosti, používají hlavně rozum. Ten vždy hledá způsoby, jak si zlepšit život tak, aby to bylo snadné. Muž říká to, co je pro něj výhodné. Proto také politiku dělají převážně muži.

Muž, který doma říká: „Jsem s Tebou šťastný, nikdy bych Tě nepodvedl“, ví, že pak bude mít od partnerky skvělý servis. A když pak i milence říká: „Já bych se rozvedl, miluji Tě, ale nejde to“, má i mimo domov skvělý servis. Je to malá násobilka: Řeknete dvě hezké věty dvěma ženám a máte dvojnásob skvělý servis – neberte to!

Záludnost energie

Slovo je energie. Muži to vědí. Muži vidí, jak slova na ženy působí. Ženy je přijímají nikoli rozumem, ale citem. Ženy jsou převážně emocionální bytosti. A tak jsou šťastné, když do jejich ouška zamíří sladké slovo. Nevnímají faktičnost. Vnímají krásnou energii. Proto muži bezvýhradně věří. Neřeší obsah, ale formu. Říkáte-li ženě sladkou lež, cítí se sladce.

Proto se dvojnásob ptám: Skutečně víte, že to, co muž říká, je pravda? Já to nevím. Vy to víte? Nebo to taky nevíte a jen tomu chcete věřit, protože toho muže na základě jeho slov milujete? Zničilo by Vás dozvědět se, že Vám lže? Nebráníte se potom vnitřně před poznáním pravdy? Nežijete raději ve sladké lži?

Já nyní vyjdu z předpokladu, že muž nelže. Že jeho manželka je opravdu vážně nemocná – a on právě v tom momentu, kdy ji moc miluje, si najde někoho jiného.

Zní to nelogicky, nedůvěryhodně, až směšně? Pozor na ukvapené soudy.

Důležitost emoční opory

Má-li muž opravdu vážně nemocnou partnerku, nedivím se, že potřebuje emoční oporu, a to tím víc, čím víc tu ženu miluje. Tu oporou většinou potřebuje ne jako milenku či již příští partnerku, ale vrbu právě teď. Někoho, s kým může sdílet. Sdílení vždy pomáhá. Sdílená bolest je poloviční bolest.

Proto může mít pocit, že to těžké období bez tak blízké vrby nezvládne, že ji potřebuje – tudíž že ji miluje. Láska je potřeba. A jemu láska může chybět. Nikoli primárně láska ženy, ale láska v sobě. Láska k životu. Láska, pochopení a přijetí toho, proč se děje to, co se zrovna děje.

Jinými slovy: Kdyby manželka tohoto muže byla opravdu nemocná, dokonce v nějakém terminálním stadiu, tak to, že teď, vážená tazatelko, JSTE po jeho boku, může významně ovlivnit jeho život. Jemu může dojít, co pro něj znamenáte, a váš vztah může báječně posílit, prokázat svou smysluplnost, a to ještě dříve, než vůbec skutečně propukne. To může být důvod, proč ho Vy nechcete opouštět. Nejen proto, že jste stavitelka, ale taky protože tento vztah možná potřebujete. Chcete se cítit platná, užitečná, zvedající člověka. I Vás to naplňuje. A z této potřeby může pramenit Vaše neodbytná láska.

Ale, a to podotýkám, všechno záleží na tom, jestli jsou slova o nemoci manželky pravdivá.

Proč je to tak důležité?

Pokud to pravda není a Vy to zjistíte, může to zabít Vaši důvěru v lásku. A tím myslím důvěru v kohokoli dalšího.

To je riziko, jaké by si každý ženatý muž měl na začátku uvědomit. Některým ženatým mužům však často vůbec o milenku nejde. Kdyby jim o milenku šlo a věděli by, že ji ta špatná zkušenost může zničit, nedělali by to. Ti, kteří nemilují, to dělají kvůli sobě. Jsou to lovci. Lovec chce maso. Když oběť porazí a stáhne z kůže, nechá ji ležet jako mršinu. To je memento, které musíte mít před očima. Protože v tomto příběhu se nehraje o něj, ale o Vás. Nebojte se pravdy. Jděte jí vstříc. Uvědomte si, že ta pravda, tak či onak, bude špatná. Zatímco však jedna špatná pravda (skutečná nemoc manželky) může ve výsledku posílit váš vztah a Vaši hodnotu pro muže, ta druhá špatná pravda (lež) může obojí – vztah i Vaši hodnotu ve Vašem vnímání – zničit.

Pamatujte si: To, že máte dobré srdce a automaticky důvěřujete lidem, ještě neznamená, že nebudete zrazeni. Naopak ti, kdo automaticky důvěřují lidem, bývají zrazeni nejčastěji, protože jsou nejsnazšími oběťmi.

  • Mé knihy o nejtěžších vztahových situacích seženete on-line zde.
  • Věnujete-li je pod stromeček jako dárek pro své blízké, kteří se trápí dlouhodobě nerozvíjeným vztahem, nenechte vybranou knihu/knihy odejít bez mého věnování. Více o této možnosti zde.

© Petr Casanova