Mlčení není bezobsažné. Mnohé říká.

Znám ticho, které je energizující. Zavřeš oči, vynecháš slova, zkrátka omezíš příjem svých vjemů na to, co právě teď toužíš procítit. Třeba přírodu. Nebo přítomnost člověka. Slast.

Pak znám ticho podporující, soucitné. Doplňuje mlčenlivé obejmutí. Beze slov jím vyjádříš: Jsem tu s Tebou. Můžeš se svěřit s čímkoli. Nebudu slovně reagovat, jenom poslouchat. To ticho říká: Člověče, jsi v bezpečí.

A pak znám mlčení rezignující. Ačkoli je tiché, ve skutečnosti je vůbec nejhlasitějším výkřikem člověka. Vypovídá všechno o jeho unavenosti. O tom, že se už dost navysvětloval, naobhajoval, nadoprošoval. Už nemá na víc sílu. Jen se odpojit. (Více o něm v 5 důvodech, proč muži ztrácejí všechno, když přijde ženské NIC.)

Ale pak je ještě jedno ticho.

Mlčení, které bolí

To ticho je trestající. Sabotující. Ubližující.

I když neobsahuje slova, obsahuje energii. Má bolet.

Ve svých knihách, nad nimiž nyní trávím moře času, protože vepisuji osobní věnování do Vašich vánočních dárků, zdůrazňuji, že slova jsou jako kameny. Dá se z nich postavit cesta, která sblíží dva lidi, nebo zeď, která je rozdělí. Ublížit slovem je tak snadné jako hodit kámen do řeky. Nikdy ale nevíme, jak hluboko propadne a kdy se ho podaří z člověka vyjmout.

U některých kamenů se to nepodaří za celý život.

A teď považte, že trestající ticho bolí víc než vyčítavé slovo. Protože slovo nabízí alespoň nějakou informaci, se kterou lze pracovat, diskutovat, vyjednávat. Jenže mlčení nevytváří protiargumenty, jen domněnky. Hlavně tu, že jsme možná tak špatní, že si odpověď ani nezasloužíme.

A právě proto někteří lidé mlčení používají. Jako zbraň. Ale copak do vztahu, na nichž nám oběma záleží, patří takové zbraně? Co je mlčením možné získat, a co ztratit?

V klubové zóně, která je určena pro vyřešení Vašich těžkostí, jste mě hojně žádali o pomoc už po vydání doporučujícího článku Jak spolu začít mluvit lépe, když komunikace drhne. Jenže tam šlo o případ, kdy komunikace chřadne, ale stále v omezeném režimu funguje. Ale co když zavládne NIC – to, které má trestat?

Jak pak něco vysvětlit beze slov?

Mám pro Vás pět námětů, které mi dobře fungují při patových rozhovorech – kdy mě vyhledá pár, kde jeden se prostě komunikačně zablokuje a trucuje. Kdy mu úplně nedochází, že ze spoluhráče se stal protihráčem. Že věž, kterou do té doby pracně stavěl, najednou rychle boří. A že na vztah jsou potřeba dva, ale na jeho zboření stačí jeden. On, který si to později může velmi vyčítat.

Věřím, že Vám bezeslovné nápovědy tomu protějšku, který ovládán negativními emocemi či egem momentálně zapomněl, pomohou. Pojďme bod po bodu:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde