Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Miluji Tě. Neumím si představit život bez Tebe.

Střih v čase.

Promiň, ale myslím, že k sobě nepatříme.

Připadá Vám, že tyto protichůdné závěry nemohou vzejít z jedněch úst? A přece.

Psychologie tomu říká vzad a vpřed. Protože někdy se Myslím, že k Tobě nepatřím zase rychle změní na Myslím, že nepatřím k nikomu jinému lépe než Tobě.

Proč se to děje? Jak můžeme podruhé věřit, že se na slova už můžeme spolehnout?

I takový případ mi přišel do Řešidla. Každý všední den v něm odpovídám na otázky, jež mi posíláte. Tentokrát je mi o to bližší, že jde o pár z naší specifické seznamky – vznikla právě proto, aby se propojili lidé, které oslovuje osobní rozvoj. Nemají problém přiznat si chybu, řešit problémy, budovat vztahy. A tomu odpovídají i otázky: „Petře, ráda bych Vás touto cestou požádala o radu. Před třemi lety jsme se poznali na Vaší seznamce WithYou. Dva roky jsme spolu byli. Přesněji: Nebydleli jsme spolu, poznávali jsme se, i naše děti si rozuměly. Pak přišla divná krize. Jen jsme začali mluvit o možném sestěhování a dokonce svatbě, on se odmlčel, těsně před Vánoci to vyřešil prohlášením, že chce být sám. Byl to pro mě šok. Nikdy jsem mu neublížila, neučinila jsem nic, aby mě opustil. Oba vás čteme a posloucháme. I to mělo vliv na můj postup. Já jsem tedy respektovala jeho rozhodnutí, sbalila mu věci, on odešel. Bez výčitek, bez spalování mostů. Pak se začal znovu ozývat. V létě jsme se zase viděli a on mi řekl, že se chce vrátit, že se mnou chce žít, bydlet, vzít si mě. Bojím se toho. Copak mu mohu věřit? Co když to udělá ještě někdy?

Dva úhly pohledu

V mém koučovacím magazínu FC píšu: V životě není důležité to, na co se díváte, ale co vidíte. Jinak řečeno: Není důležité to, co se Vám děje, ale to, jak si to vykládáte.

Teď Vám ukážu, co tím myslím:

Vy vidíte muže, který je nezodpovědný. Muže, který ve chvíli, kdy jste se začali bavit o sestěhování a svatbě, odešel.

Naproti tomu já vidím přesně opačného muže. Muže, který je zodpovědný. Který právě ve chvíli, kdy jste začali komunikovat o posunutí vztahu do vyšší dimenze, si vzal čas na rozmyšlenou. Možná přemýšlel o tom, jestli jste Vy opravdu ta pravá pro něj. Ale možná také přemýšlel o tom, jestli je on tím pravým pro Vás.

Pokud jste mu skutečně nikdy neublížila a neudělala nic pro to, aby Vás opustil, možná si tím spíše uvědomil, jaký poklad ve Vás má. A že on sám musí být takový, aby Vám nikdy neublížil, potažmo že on nesmí udělat něco, čím by Vás ztratil. Chápete?

Víte, muži nejsou tolik emocionální, intuitivní jako ženy. Nejednají, řekněme, prchlivě a ukvapeně, jsou to převážně racionální bytosti. Chtějí si věci dobře promyslet a uvědomit si, na co mají, a na co už ne. Já na rozdíl od Vás nepochybuji o tom, že Vás muž miluje a že se během té důležité pauzy přesvědčil, jak moc mu chybíte a že jste pro něj ta pravá.

A dost možná se ujistil především o tom, že on dokáže být tím pravým pro Vás.

Typický ženský omyl

Důvod, proč si muž bere takovou odmlku, často vychází ze samotné jeho podstaty. Muži nemají rádi selhání. Ženy si někdy mylně myslí, že mužům dělá radost být slabochy, lháři a manipulátory. Ve skutečnosti tito muži vědí, že to vše jsou výsledky jejich selhání, jejich neschopnosti udělat ženy šťastnými

Udělat ženu šťastnou je pro muže obrovská výzva. Znamená to umět ženě porozumět, být s ní na jedné vlně, to znamená projevovat se také trochu emocionálně, i když to mužům není úplně vlastní. Znamená to dávat ženě čas, to nejcennější, co chlap má, být s ní, podporovat ji, sdílet s ní dobré i zlé, a to pro muže není vůbec snadné, když má sdílet třeba své obavy, nedostatky, slabiny – otevřít se ženě, která se mu za to může kdykoli vysmát, přece kdo pláče, to není chlap, přece kdo má splíny, to není vzor pro moje děti, přece kdo není dobrý milenec nebo živitel, toho je třeba vyměnit. To všechno může mít muž v hlavě.

Nedivte se, ženy, když muž zdánlivě „vezme zpátečku“ ve chvíli, kdy stojí před životním rozhodnutím. Chápe, že teď už jde, jak se říká, tlustý do tenkejch. Ví, že už nestačí jen slova, ale budou nutné i činy. Že už nejde jen o zamilovanost, ale o skutečnou lásku.

A pokud jsou v tom zainteresovány ještě děti, dokonce na obou stranách, je to o to závažnější a závaznější. A pro chlapa ještě větší zátěž, aby neselhal. Takže pokud se ptáte, jestli mu věřit, říkám: Věřte mu víc než kdy předtím. On se nerozhodl nahodile, ukvapeně, ale racionálně. A nyní věří, že to zvládne. Tak mu, prosím, věřte i Vy.

A pamatujte si: To, že si hokejisté berou v nejtěžším okamžiku zápasu time-out, tedy oddechový čas, neznamená, že během té krátké přestávky chtějí z ledu utéct. Naopak to znamená, že teď chtějí nabrat síly a ukázat, co v nich opravdu je. Protože chápou, že teď přichází ta rozhodující chvíle, ve které selhat už nebude možné.

  • Máte blízkého člověka, na kterém Vám záleží? Chcete mu připravit neobvyklý vánoční dárek, jako dělaný do této nejisté a psychicky složité doby? Využijte Výroční Speciál. Více ZDE.

© Petr Casanova; Petr je autorem šesti knižních bestsellerů, Amazon Best-Selling Authorem (250 zákonů lásky je mezinárodní bestseller v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku), tvůrcem koučovacího magazínu FC, podcastů Řešidlo a pravidelných živých vysílání – v neděli pro veřejnost, v týdnu pro uzavřenou skupinu.