„Čeho se ve vztahu nejvíc bojíte?“ zeptala se novinářka a já měl jasno.

„Ničeho,“ odpověděl jsem.

Nevěřícně pozvedla obočí.

Dodal jsem tedy: „NIČEHO se nejvíce bojím.“

Ve Vánočním Speciálu píšu o mnoha svých chybách v životě. Tato se stala ještě v období, kdy pro mě člověk neměl hodnotu. Ani jeho láska. Ani jeho důvěra. Hodnotu pro mě měly jen kariéra a peníze.

Nevěděl jsem, že si svým postojem dlouhodobě vytvářím karmu, která mi pomůže naplnit mé přání – odebere mi ty lidi, na nichž mi zjevně nezáleží.

Třeba dívku, které jsem ustavičně lhal. Jen tak. Bylo mi to lhostejné. Ona beztak zůstávala.

Jako by jí ani nevadilo, že lžu. Po každém přistižení při lži mi dala novou šanci. A já tehdy ještě nevěděl, že člověk není dokonalý, má své limity a meze. A že každá nádoba jednou přeteče. I ta, které se říká trpělivost. Trpělivost s člověkem.

Jednou jsem našel prázdný byt. Na stole ležel dopis. V něm stálo:

„Petře, věř mi, že ženu nic nebolí víc než poslouchat lež, a přitom znát pravdu. Odcházím nešťastná a zklamaná. Ne z toho, jaký ve skutečnosti jsi, to je nakonec Tvoje věc, ale z toho, že ses stal někým, kým jsi sliboval, že nikdy nebudeš. Abys mi dobře rozuměl – Ty jsi neudělal žádnou chybu. Jenom jsi odhalil to, kdo opravdu jsi: lhář. Chybu jsem celou dobu dělala jen já, že jsem Ti tu masku ne-lháře věřila.

Odcházím proto, že mám strach. Víš, já se nebojím zřejmých nepřátel. Ti mě nemohou obelhat, protože jim přirozeně nevěřím. Ale koho se bojím, to jsou falešní přátelé. Těm věřím, a tak mě snadno obelžou. Proto pochop, že se už bojím TEBE.“

Odložil jsem ten papír a uvědomil jsem si, že takhle jsem to nechtěl. Že celou dobu jsem si myslel, že já nic nemohu ztratit. Že ta holka je NIC. Ale bylo to jinak. Teprve když odešla, zbylo mi NIC. Zbyl jsem si já sám. A já v té chvíli byl NIC.

Ona odešla ne poté, co napsala dopis. Odešla dávno předtím. Zpětně jsem si počínající ženské NIC začal uvědomovat. Povím Vám o těch prvních znacích. I o tom, co způsobí, že si muž uvědomí chybu. Je to známý psychologický fenomén.

Jestli chcete, provedu Vás tou chybou, abyste ji nikdy neudělali, nebo už nikdy nezopakovali.

Pojďme, prosím, krok za krokem: 

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde