Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Musí za tím být milenka!

Nejsem už dost atraktivní!

Zkrátka: Chystá se opustit vztah!

A jiné alarmy, bijící v ženě na poplach.

Jsou přirozené a někdy i správné, v souladu s intuicí. Ale mnohdy předčasné, ve vleku katastrofických domněnek a pocitů osobní nedostatečnosti.

Důvody, proč muži ustupují od intimního sblížení, totiž mohou být úplně jiné, pro některé ženy až překvapivé, ba vyvolávající pochopení, tedy vyjma obvyklé výčitky: A proč jsi mi to, ksakru, neřekl, nevytkl?

V partnerských vztazích existuje spousta PROČ, jež přitahují ukvapené závěry – a někdy vedou až k tak dusnému soužití, že způsobí zhroucení vztahu. A to úplně zbytečně. Také proto jsem odpovědi na mnohá taková PROČ sestavil ve své knize Protože.

Současně děkuji za všechny dotazy, které mi posíláte do diskrétní zóny. Odpovídám buď v živých vysíláních v uzavřené skupině, dostupné členům FC Klubu a FC Premium, nebo prostřednictvím svých podcastů, které jsou volně dostupné na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts. Dnes mě zaujal tento dotaz: „Petře, Vaše kniha Protože mi odpověděla už na mnohá PROČ. Jen na jedno ne. A to PROČ mě strašně trápí. Od narození naší dcery se mnou manžel (42 let) přestal intimně žít. Přesněji, spíme spolu jednou, dvakrát ročně. Svěřila jsem se kolegovi v práci, nabídl se jako milenec, zažili jsme pár sblížení, ale bylo to jen fyzické, nenalézám obojí v jednom: sex i city. Navíc mi manžel na milence přišel. Byl zdrcený, dokonce se i v zoufalství pokusil o sex. Jenže to bylo strašné, myslela jsem při tom dál na kolegu. Ničí mě to. Prosím, co se s manželem mohlo stát?“

Hypotéz, proč muž ztrácí takzvané libido, to znamená sexuální touhu nebo pohlavní pud, může být spousta. A je jedno, jestli jen k jedné konkrétní partnerce, či od sexu ustupuje obecně. Popíšu aspoň takzvané rodiny možností, a začnu od základních, spjatých s biologií.

1. důvod: Mizí testosteron „jeho vinou“

Zjednodušeně řečeno: Aby muž měl vůbec chuť na sex, potřebuje z hlediska biochemie určitou hladinu mužského pohlavního hormonu, který se jmenuje testosteron. To je hormon, který je obecně spojován s dominancí, náruživostí a také sexuální žádostivostí.

Faktem je, že okolo 40. roku věku testosteronu v mužském těle mírně ubývá. Ale přesto existuje řada mužů, kteří si apetit drží do pozdního věku. Zbývá otázka: Jak to dělají?

Umějí si testosteron vyvolat. Pomáhá jim například konkrétní způsob myšlení a přístupu k životu. Obecně rádi žijí, vychutnávají si maličkosti, vidí přitažlivost v detailech, a pozor, nejen ženského těla. Zkrátka tyto chlapy pořád baví žít, sportovat, něčeho nového dosahovat. Chápete? Teď nemluvím o sexu. Je to životní směr člověka: mít chuť na život, na poznávání, nerezignovat. Přemýšlejme o tom!

Je-li muž bez ohledu na věk vyprahlý, frustrovaný, ztrácí motivaci k životu, snažte se pak pochopit přírodu. A tady je vidět, jak je moudrá. Ona nechce rozmnožování takového jedince. Protože on je proti životu.

A tím se volně dostáváme k možnému druhému důvodu.

2. důvod: Mizí testosteron „její vinou“

Hladinu testosteronu v mužském těle totiž dokáže ovlivnit i žena. Začněme negativním příkladem. Když muž má ženu, která sama je vyprahlá, frustrovaná, prostě proti životu, tak organismus tohoto muže vnitřně blokuje. Jako by její postoj neměl být rozmnožen.

Už to není jen biologická, ale vpravdě emoční věc, komplexní záležitost, která přesahuje jen postel. Testosteron vzniká, když se máme obecně na co těšit, když je nám spolu dobře, když spolu rádi trávíme volný čas, když si jeden druhého vážíme.

Pokud poleví testosteron, může to být znamení, že samotný vztah není v pořádku. Pak si úbytek toho hormonu můžeme představit jako takovou emoční obranu – a zobecnit to na jiné negativní situace ve vztahu: Když se muž cítí vůbec nešťastný či zatlačený, může mít sklon zalézt si do své jeskyně a vyhýbat se tělesné blízkosti jiné osoby.

Myslete na to, pokud mezi vás přišlo dítě, jestli v muži nemohlo vyvolat – a to bez ohledu na skutečný stav věci, prostě klidně jen domněnkou – pocit upozaděnosti, ztráty zájmu o něj. Pak i jeho tělo může reagovat přirozeným polevením zájmu o tu ženu.

A jsme – od biologie přes emoce – u psychiky, třetího možného důvodu.

3. důvod: Strach ze selhání

Jak píšu ve své knize o vyzrávání muže, Dvanáct srdcí, muž z mnoha příčin (a to bychom se dostali až k dětství, to nechme být na jindy) nemá rád selhání. A to nejenom v posteli.

Začne-li tedy žena svého muže torpédovat přehnanými stížnostmi, výčitkami, kritikou – a opakuji: nejen v sexuální oblasti –, pak to může vést k jeho mentální odtažitosti. On totiž uvažuje takto: Pokud je žena schopna na mně vidět nedostatky v běžném životě, co bude v posteli? To nemusí být ani vědomá obava. Muž začne mít i podvědomý odpor k sexu, a to proto, aby neselhal. Aby neselhal ještě víc. Už tak je mu to slušně řečeno nepříjemné.

I toto je složitý problém, protože má přesah. Třeba právě v ložnici do hloupé konverzace typu (z pohledu ženy): Aha, takže zase nic? Máš asi nějakou jinou. Nebo se Ti nelíbím. Potažmo: Tobě to dneska trvá. A tyto myšlenky mohou tlačit muže i v jeho hlavě: Zase nic, co si moje žena pomyslí? Že mám nějakou jinou. Že se mi nelíbí. MUSÍM… Všechno to je bombardování mužského ega, které buď dělá z milování, toho rajského emočního požitku, spíše emoční utrpení, anebo muži říká: Než selhat, raději se o to ani nepokusit.

4. důvod: Distribuce problému

Na tomto příkladu si rovnou ukážeme, jak se muže takové téma chytí a už nepouští. Jako klíště. Jakmile totiž muž začne takto negativně přemýšlet, může si tento problém nosit i do jiných vztahů, třeba mileneckých. Tedy: Najde si milenku, protože se bál selhání v manželské posteli. Jenže i ta milenka je žena, i ta milenka má svá očekávání, a tak se muž časem začne bát selhání i tam. Nebo v tomto nefunguje dobře od počátku.

A tím se dostáváme k osobním důvodům, mezi kterými může dominovat rádoby anekdota o tom, že nejlepší milenka (rozuměj: milovnice v posteli) je pro muže ta, jež moc nestojí, nemá žádné očekávání, a přesto je perfektní a dokonale svého muže zná. Kdo to je?

5. důvod: Odevzdání se snění

Asi tušíte. Pro muže takovým řešením může být sex, při němž se obejde bez jiné osoby.

Je to pro něj časově efektivní. Nemusí nikoho přemlouvat, ani sebe. On sám ví nejlépe, co potřebuje. Součet těchto výhod vede k obrovskému paradoxu, kdy si muži takto dle statistik hojně počínají nikoli ve vztazích, kde jejich ženy pořád „bolí hlava“ nebo „jsou unavené“, nýbrž ve vztazích, kde žena zájem o partnerský sex má, a větší než on sám.

A tím jsme se dostali na úroveň snění. Pro některé muže je prostě nejlepší partnerkou ta, kterou si vysní. Nemusí to být jen ta, kterou si vyberou v počítači nebo mobilu na nějaké erotické stránce, ale obecně ta chimérická žena, kterou si nosí v hlavě. A která je často přesně opačná než jejich partnerka. Té se přejedli. A tak se sexuálně odpojili od své ženy a více nebo méně aktivně se těší na den, kdy potkají „vodu“, která spálí jejich „oheň“. Ať už to bude to vysněné pomalé dobývání při svíčkách a s dlouhou předehrou, tedy volné poznávání ženy, kterou sami dosud neznají, nebo naopak spontánní rychlovka bez chození kolem horké kaše. Takoví muži chtějí to, co nemají. Chtějí změnu. Chtějí sen.

Ještě jinak řečeno: Oni nechtějí ženu, kterou mají spojenou s partnerskými nebo jinými problémy, s údržbou domácnosti, s porodem, s hádkami a kterou znají „ze všech stran“ a nemá je čím překvapit. Jenže pak si tito muži potřebují položit jednu důležitou otázku: Co je vlastně reálné, a co ne? Co když to, že s jednou ženou mám stokrát jeden a ten samý sex, není vina jenom té ženy? Co když ona je schopna úplně jiného milování, jen je třeba to v ní objevit? Ne, to není správné slovo. Objevovat. To znamená pořád.

Někteří muži to bohužel pochopí pozdě. Až tehdy, kdy si opomíjené ženy najdou někoho jiného. I ony totiž chtějí změnu, která znamená život.

Jak však ukazuji v knihách Dvanáct srdcí a Protože, za nedostatkem sexu vždy bývá ještě jiný důvod z běžného života. Třeba neřešené individuální problémy jako frustrace, strach, nedostatečná komunikace nebo neschopnost upřímně sdílet to, co mě dlouhodobě trápí. Při sexu tohle všechno jen vystoupí jako olej na vodu. Sex je totiž barometrem vztahu. Jinou formou komunikace dvou lidí, kteří si chtějí porozumět, vyhovět a pomoci ke štěstí.

© Petr Casanova

O autorovi: Petr je zakladatelem FirstClassu, komunity osobního rozvoje, která má více než 320.000 fanoušků na Facebooku. Také je autorem šesti bestsellerů, Amazon Best-Selling Authorem, tvůrcem koučovacího magazínu FC, podcastů Řešidlo, pravidelných živých vysílání – v neděli pro veřejnost, v týdnu pro uzavřenou skupinu.