Myslíte si, že nevěra je problém jen Váš, pokud partner o Vašich záletech neví, nebo ještě problém partnerův, pokud se již o Vašich záletech dozvěděl a nyní spolu řešíte následky?

Promiňte otázku: Máte děti? A jestli ano, vnímáte jejich oči?

Nemám na mysli to vnímání, když se do dětských očí upřeně díváte. Myslím ten dětský pohled, o kterém nevíte. Který Vás občas šimrá v zádech, když si neuvědomujete, že dítě v bytě také je.

Děti nejsou dokonalé v poslouchání rodičů, ale jsou dokonalé v přejímání jejich vzorců.

„Mysli, než vykonáš.“ Platon

Starý vzorec je jako rýha v naší mysli. Jako drážka v gramofonové desce. Určuje to, čeho se v kritických chvílích bojíme, co z gramofonové desky potom posloucháme.

S tou rýhou se žádný člověk nerodí. Každé dítě, které přijde na svět, je tabula rasa, nepopsaná deska. Jeho mysl se teprve vytváří. A to právě tím, co kolem sebe vidí, co zažívá, co slyší.

Často tak z pomyslné gramofonové desky v naší hlavě znějí nahrávky a strachy, které nejsou naše, ale převzali jsme je, nebo je do nás někdo vyryl jako odžité zkušenosti.

A ony se potom rozeznějí ve chvíli, kdy zažíváme něco podobného například ve svých vlastních dospělých vztazích. Říká se tomu asociační zkratka.

Proč Ti nevěřím, když mou důvěru nezrazuješ?

Těch starých vzorců je spousta druhů. Věnuji jim celý příští magazín FC (více zde). Bude se jmenovat Jak přepsat staré vzorce.

Jeden z těch mnoha druhů Vám popíšu dnes. Vzorec vsugerované nevěry.

Začíná nevysvětlitelným pocitem „Pochybuji o něm. Možná je mi nevěrný.“ Když to ale řeknete blízkým, příbuzným, kamarádům, nebudou vědět, jestli se dříve smát, nebo Vámi pohrdat. Jste jako tmář, který přivolává něco, co je u daného partnera nemyslitelné. I Vy v to věříte, a přitom se nepochopitelně bojíte. Cítíte úzkost, že Vás zrazuje někdo, kdo to nejenže neudělal, ale kdo Vám ani nezavdává důvod, abyste o něm pochybovali.

A přesto to v hlavě máte. Tak jak se to tam dostalo?

Na téma všemožných těžkostí v partnerských vztazích jsem sepsal šest knih (přehled zde). Jen u autorství nezůstávám. Snažím se pomoci těm, kdo se mi svěřují se svými problémy. Vedle mé fanouškové stránky, která má více než 300 000 sledujících, vznikla i uzavřená stránka, která má více než 3000 členů a kde na konkrétní otázky odpovídám například v soukromém živém vysílání (jako dnes), nebo pro kterou píšu třikrát týdně speciální články na vyžádání. Jako dnes.

Co vlastně víte o svém dětství? Staré fotografie nechte v albu. Ptám se: Co se propsalo do Vaší mysli? Uvědomujete si to? Nebo si neumíte vysvětlit některé obavy, pochybnosti, úzkosti? Jste zakřiknutí, nesebevědomí, v kritických okamžicích se „nepoznáváte“ ve způsobu, jak reagujete?

Jako byste někdy byli někdo jiný? To není náhoda. Každý následek má svou příčinu. I tento.

A proto, víte…

Jaké nedomyšlené fatální dopady na dítě může mít rodičovská nevěra?

Jaké vnitřní poruchy může způsobit poškozená křížová vazba táta x dcera?

Jak zásadně může dítě ovlivnit matčina neochota nebo neschopnost partnerovu nevěru konstruktivně řešit?

Jak se v člověku, trpícím starým vzorcem, léčí syndrom neexistující nevěry?

Jak zachránit sama sebe i celý vztah s partnerem, který se žádné nevěry nedopouští, ale je přesto objektem našeho soustavného sledování, zpochybňování, výčitek?

Pojďme si to objasnit krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde