Napsala mi žena, rozhodnutá se rozvést. Důvod: vyčerpání z pocitu, jak špatně s ní manžel zachází. Veřejně o ní mluvil jako o zátěži, chudince, služce.

Sdělila mi, že jinou cestu než rozvod nevidí. Že manžel se už roky nemění. Že však sama má současně strach položit rozvodové papíry na stůl. Bála se, že je muž vlastně s úlevou, a možná i s radostí přijme. Jinak řečeno: Bála se toho, co přitom považovala za nevyhnutelné udělat.

Byl jsem rád, že mi v diskrétní zóně napsala. Mohla udělat chybu, kterou by si paradoxně nikdy neuvědomila, protože by od chvíle dokončeného rozvodu žila v přesvědčení, že jiné řešení nebylo. Že jejich vztah už zdravý nikdy nemohl být.

Ale já se pokaždé ptám: Co když ano?

Dokážeš nemít nezdravý vztah?

Ve své knize 250 zákonů lásky, která se stala bestsellerem i ve Spojených státech, Velké Británii, Itálii a Španělsku, píšu: „Zdravý vztah může mít jen ten, kdo je ochoten nemít nezdravý vztah.“

Proč je důležité si toto uvědomit?

Tu ženu jsem požádal o týden strpení. Ještě o týden šance pro jejich vztah. A celou tu dobu jsem ji vedl ve zlepšení jedné jediné dovednosti – upřímné komunikace.

Tato psychologická zručnost, kterou se může naučit každý, jí právě po týdnu umožnila uvolněně předstoupit před manžela a bez studem ohnutých zad, či naopak útočných výčitek mu na rovinu povědět vše, co ji tížilo na srdci – co jí celé roky vadí, schází, bolí a co on nevidí, ať už vědomě, nebo nevědomě (viz syndrom neviditelného člověka – kniha Cítit rozumem, myslet srdcem).

Žena neudělala to, co původně zamýšlela – stroze hodit rozvodové papíry na stůl s uzavřeným dvouslovným dovětkem: „Končím, sbohem.“

Před manželem zvládla udělat to, co předtím v komunikaci se mnou: otevřeně sdílet, jak moc je nešťastná a proč. A tím vysvětlit druhému i sobě, proč pokládá rozvodové papíry na stůl.

Vztah se podařilo zachránit a opravit. Důležité však je pochopit, že nebyla přímá linka mezi její upřímností a narovnáním vztahu. Její upřímnost a otevřenost vyvolaly předně manželovo poznání, že není ochoten riskovat ztrátu své ženy. A teprve to posléze vedlo k záchraně a opravě vztahu.

Předně jsem však chtěl, aby si žena povšimla, že:

  • Teprve když upřímně a komplexně popsala, co cítí a proč, byla ochotna vyrovnaně položit rozvodové papíry na stůl, a současně
  • Teprve když byla ochotna vyrovnaně položit rozvodové papíry na stůl, její muž začal být ochoten provést změny, na které pasivně čekala patnáct let.

A já se ptám: PROČ? Proč musela změna proběhnout tak pozdě? Proč, kdyby se mi neozvala, by nemusela proběhnout vůbec?

Potažmo: Jak je možné, že manžel reagoval na upřímnou komunikaci konstruktivně? Jaké čtyři faktory, takzvané čtyři nožky stabilního partnerství, rozhodují o trvanlivosti vztahu? A hlavně: Dokážete obstát v psychologickém testu zvládání kritických situací v partnerském vztahu?

Těší mě mezinárodní status Amazon Best-Selling Author. Ale víc než autorství je pro mě důležité pomáhat lidem k tomu, co si přejí. A to nejen na stránce s více než 320 000 fanoušky. Hlavně v klubové části, kde se můžete svěřovat se vším, co Vás trápí. Kromě soukromých živých vysílání pak třikrát týdně píšu speciální článek na přání. Jako dnes.

Znáte pyramidu vztahu? Víte, jak poznat, že právě Váš vztah má budoucnost? Potažmo zda Vy sami jste schopni dlouhodobého budování?

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde