Když jsem byl kluk, nemohl jsem pochopit, k čemu je užitečný vztah. Proč se někým nechat omezovat, proč se někým zdržovat, proč se k někomu vázat – k jednomu jedinému člověku.

A pak jsem zaslechl příběh, po kterém mi to došlo.

Ten příběh byl o chlapci, který si přál psa. Doslechl se, že sousedům fena vrhla několik štěňat. Utíkal si hned vybrat to své…

Když zazvonil, zjistil, že je druhý na řadě. Před ním si vybíral jiný hoch ze sousedství, takový, se kterým se moc nebavil, nepřátelil, protože ten hoch se všech dost stranil.

Ten hoch po dlouhém rozmýšlení ukázal na jedno ze štěňat. Soused se mu ho snažil rozmluvit. „Chlapče, nechceš se rozhlédnout ještě jednou? Všechna štěňata mají dobrý původ. Ale to, na které jsi ukázal, má chromou tlapku.“

„Právě to chci,“ trval na svém hoch.

Soused se podivil. „Ale vždyť s ním nebudeš moci běhat a hrát si jako s ostatními.“

Chlapec přikývl. „I já jsem nemocný. Ani já nemohu běhat a hrát si s ostatními. Myslím, že oba potřebujeme, aby nám někdo rozuměl.“

Potřebujeme, aby nám někdo rozuměl…

Ta slova mi dodnes rezonují v hlavě.

Na téma partnerských vztahů jsem napsal šest knih, všechny jsou bestsellery. Už ta první, 250 zákonů lásky, anglicky 250 Laws of Love, se stala mezinárodním bestsellerem ve Spojených státecj, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Největší prodejce knih na světě Amazon mi udělil status Amazon Best-Selling Author, ale já jen u autorství nezůstávám. Rád s lidmi mluvím o tom, co prožívají, když mají důvěru ve mně a přání se mi svěřit. Na facebookové stránce, jež má přes 300 000 fanoušků, a v diskrétní zóně, která je pro členy FC Klubu a FC Premium, se snažíme řešit konkrétní problémy. Pro členy diskrétní zóny mám speciální živá vysílání každou středu a třikrát týdně pro ně píšu speciální článek na přání. Jako dnes. Na téma, které je trápí.

Všichni potřebujeme, aby nám někdo rozuměl. Ale co když už nerozumí? Dá se ten vztah ještě oživit? Jak poznat, že už došlo na pořekadlo indiánů z kmene Krí, které zní: „Když zjistíš, že je kůň mrtvý, je lepší sesednout“?

Denně se snažím, společně s Vámi, rozmotat přibližně 300 vztahových „uzlů“. Je to skoro 9000 příběhů každý měsíc. Více než 100 000 každý rok. Ačkoli každý vztah je jiný, principy fungování v partnerství jsou všude stejné. A tam, kde se naruší následujících 7 záchytných bodů, se bohužel už není o co opřít. Řečeno spolu s indiány: Potom už sedíme na mrtvém koni.

Kdy si tedy děláme už plané naděje a marníme čas, a kdy naopak ještě naděje žije a vyplatí se počkat, respektive jednat?

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde