Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Psychologie tomu říká syndrom vysvoboditele. Nebo také převoznický problém.

Někomu pomůžeš ze vztahu, který ho ničil. Dáš mu modré z nebe. Myslíš si tudíž, že u Tebe ten vysvobozený zůstane. Že Ti bude vděčný. Že jeho rozzářené oči a zahojené srdce budou naprosto Tvoje. Ale to se, holenku, mýlíš. Nemusí tomu tak být.

On se totiž k tomu, kdo ho ničil, může začít vracet.

Divíš se proč? Protože už žádné zranění necítí.

Ba naopak toho, kdo ho celý vztah zraňoval, má spojeného jen s dobrými vzpomínkami, protože ty špatné jako bys vymazal.

Nedošlo Ti to? Nejsi sám. Podobný problém má i autor následujícího dotazu, kterému jsem se dnes rozhodl věnovat čas. Věřím totiž, že moje odpověď může pomoci i dalším, kteří právě toto těžké prozření a poznání nabývají. Dotaz zní: „Petře, vysvobodil jsem partnerku ze strašného vztahu. Kupodivu, s partnerem si po čase opět začala psát a nakonec, aniž jsem to věděl, se začali stýkat. Měli spolu sex, dokonce ode mě odešla. Ale pak se znovu vrátila. Nicméně dál si píšou. Zdá se mi, jako kdyby partnerka stála jako mezi dveřmi a nevěděla, zda jít ke mně, anebo k němu. Pomozte, prosím. Proč v tom nemá jasno, a má takový vztah budoucnost?“

Problém zvaný Sto procent

Zklamu Vás. Zklamu všechny, kteří prožívají podobný problém. Věřte mi, že takový vztah nemůže mít budoucnost, protože on nemá ani přítomnost. Váš vztah v zásadě neexistuje.

Vysvětlím.

Člověk nemůže mít dva plnohodnotné partnerské vztahy. Aby totiž každý z těch dvou byl plnohodnotný, musel by dotyčný každému z nich věnovat sto procent své lásky. Ale člověk má jeden podstatný nedostatek – je nedokonalý, omezený ve svých možnostech. Každý máme jenom sto procent lásky. Nemůžeme dát dvěma lidem současně po sto procentech lásky. To znamená, že když máme dva potenciální partnery, tak svých sto procent lásky musíme rozdělit. Potom jeden z našich potenciálních partnerů může dostat například devadesát procent, ale na druhého zbude jen deset. Ve výsledku tak ani v jednom případě nejde o plnohodnotný vztah.

To je důvod, proč jsem psal toto vydání svého koučovacího magazínu Jak postavit most přes minulost. A proč zdůrazňuji, že bychom měli trvat na uzavřené minulosti partnera. Jinak s ním totiž plnohodnotný vztah nevytvoříme. Sami do něj můžeme vkládat všech svých sto procent lásky, ale nazpátek se nám stejná energie nikdy vrátit nemůže. Kdyby se nám vracelo od partnera všech sto procent lásky, pak by to znamenalo, že náš partner nemá žádný druhý vztah, protože k tomu, aby nějaký paralelní vztah měl, by ho potřeboval živit, udržovat právě tou svou láskou, která se v realitě života projevuje věnováním času, zajímáním se o druhého, fyzickou blízkostí, milováním, prostě jakýmkoli dáváním najevo, že druhý je pro mě důležitý.

Problém zvaný Noha mezi dveřmi

Ze všech mých knih jste zvyklí na názorné příklady. Pro lepší pochopení zvolím jeden takový:

  • Minulost, Přítomnost a Budoucnost si můžeme představit jako tři sousední místnosti, oddělené dveřmi. Jedny dveře jsou mezi Minulostí a Přítomností a druhé dveře jsou mezi Přítomností a Budoucností. Představme si toto: Jestliže necháme otevřené dveře mezi Minulostí a Přítomností, pak v zásadě neexistuje Minulost a Přítomnost, ale jeden společný prostor, v němž to, co pochází z Minulosti, je přirozeně součástí Přítomnosti.
  • A jestliže navíc otevřeme ještě druhé dveře do Budoucnosti – což znamená, že ten, kdo má neuzavřenou minulost, se rozhodne současně s někým dalším budovat budoucnost, pak jsme v jednom obrovském nerozděleném prostoru, kde lidé z minulosti bez okolků navštěvují jak přítomnost, tak budoucnost, nic jim nebrání ve volném pohybu. Tak jako my nevíme, kam vlastně patříme – do partnerovy budoucnosti, přítomnosti, nebo už minulosti?

To je problém vražené nohy mezi dveřmi. O minulosti pak nemůžeme říct, že BYLA, protože JE součástí přítomnosti i budoucnosti. Ten, kdo přichází z minulosti, tvoří přítomnost i budoucnost.

Proč tam tu nohu strká?

Důvodů, proč se člověk, který nemá uzavřenou minulost, současně vrhá do dalšího vztahu, může být spousta. Ve svých knihách popisuji konkrétní případy i konkrétní způsoby řešení.

Chcete nějakou ukázku? Pominu to nejlacinější – vypočítavost, kdy ženě vyhovuje mít řekněme (staršího) sponzora, který jí štědře platí výlohy, a současně původního (mladého) milence.

Průzkumy říkají, že z emočního hlediska lidé s neuzavřenou minulostí skáčou do nových vztahů zejména proto, aby nebyli sami v té nejtěžší chvíli, kdy potřebují emoční oporu a jinou nemají. Tak vznikají převozníci. Převozník je ten úžasný člověk, který osobu emočně zraněnou z posledního vztahu vlastními silami postaví na nohy, tedy uzdraví a vyléčí, tudíž ta nešťastná osoba už není zraněná. A to je důležité. V knize Čtyři prány štěstí uvádím pro lepší pochopení příměr k housence, která se kuklí v motýla. Jestliže jí chceme „pomoci rychleji na svět“, pak se může stát, že pokud odstřihneme rožek kokonu, housenka vypadne a zabije se, protože neumí létat – ještě není dozrálá. Všechno má svůj čas! I člověk si po emočním zranění v předchozím vztahu musí projít celým takzvaným procesem odpojení. Pokud to neudělá, nevryje si do srdce tu pomyslnou bolestnou rýhu, že k tomu ubližujícímu expartnerovi už se nemá vracet.

Protože je tato znovu šťastná osoba předčasně vyléčená, vrací se zpět tam, kde byla, protože na bolest už zapomněla, žádná není. A i když tam zůstal ubližující expartner, který by posléze hypoteticky znovu sáhl k ubližování, ta přebíhající osoba uvažuje tak, že se vlastně vždy může vrátit „k tomu dobrákovi“, který jí znovu olíže rány, přiloží náplast na její bolístku a umožní jí zapomenout na to špatné, co s ubližujícím člověkem zažila a zažívá. A pak zase přeběhne…

Nech odpojení dozrát

Přečtěte si článek Jak uzdravit zlomeninu srdce. Pochopte, z jakých tří fází se skládá takzvané pásmo odpojování, tudíž čím vším musí Vaše dáma projít, aby opravdu uzavřela minulost. To je samozřejmě hlavně pro Vaši informaci. Moje doporučení vůči Vám zní: Dopřejte té ženě čas, ať si dořeší vztah s bývalým partnerem. Ať s ním ve výsledku je, nebo není, je jedno, to už je její věc, ale kvůli sobě i Vám ať si udělá hlavně jasno. Možná jí začnete chybět okamžitě, jakmile od ní odejdete. Možná si uvědomí, že Vás může ztratit a že jí bývalý partner za tuhle ztrátu nestojí. Ale možná taky ne. Možná jí chybět vůbec nebudete, anebo ne tolik, že jí nebude vadit, když o Vás přijde. Snažte se ale pochopit, že obě varianty jsou pro Vás dobré. A pro ni také. Nejen Vy, ani ona nemusí být vůbec šťastná v tom, že je takto rozkročená mezi dvěma muži, z nichž každý ji táhne jiným směrem – jeden do minulosti, druhý do budoucnosti.

A pamatujte: Kdykoli nemáme uzavřenou minulost, nejsme schopni dát oběma vztahům sto procent. Jednomu možná ano, ale druhému v té chvíli bohužel nic.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde si zakliknete odběr a neuniknou Vám žádné nové epizody. Nebo lze Řešidlo poslouchat v přehrávači na této stránce, kam jednotlivé díly přidáváme.
  • Vše o mých knihách, které mi vynesly status Amazon Best-Selling Author, najdete ZDE. Vše o mém magazínu, jehož doručování je jednou z výhod programu FC Premium, ZDE.
  • K mluvené tvorbě: Kromě každodenních podcastů dělám dvakrát týdně živá vysílání – středeční pro členy FC Klubu a FC Premium (členství získáte ZDE) a nedělní veřejné na facebookové stránce FirstClass.cz (záznamy ke zpětnému zhlédnutí jsou v sekci Videa).

© Petr Casanova