Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jak se dostat ze smyčky manipulátora. Tak se jmenovalo už mé nedávné živé vysílání, jehož záznam si ještě můžete poslechnout ZDE.

Sesypala se na mě hromada dotazů. Věnoval jsem se tedy tématu dál, například v podcastu Může se manipulátor změnit a místo ubližování začít milovat?

Příval dotazů ale neubývá. Budu se tedy věnovat tématu i dnes. Jeden dotaz za všechny, kteří opakují tentýž problém: „Petře, i já žiju už dlouhé roky nadějí, že se můj partner změní, že si uvědomí, jak moc mi ubližuje, jak moc mě činí nešťastnou, když mě odstavil od přátel, rodiny, nyní se proti mně snaží poštvat mé dítě. Dá se vůbec tahle válka vyhrát, nebo jen utéct?“

Moje odpověď je prostá: Vyhrát se dá, ale musíte si uvědomit, s čím nebo s kým bojujete.

Ví, proč to dělá, i jestli se mu to daří

Manipulátorům se říká loutkovodiči. To jsou osoby, které vodí loutky.

Právě vodění loutek je naplňuje. Proto to dělají. Našli se v tom, baví je mít moc nad člověkem. Psychologie hovoří dokonce o jehle, kterou do loutkovodiče teče droga závislosti.

Ano, manipulování je svým způsobem závislost. Ale je to taky vědomý čin. Manipulátor ví, co dělá i proč to dělá. A ví to od samého začátku.

Musí Tě znát, jinak nebude úspěšný

Aby loutkovodič byl úspěšný, musí předně poznat, nacítit svou loutku. Když vodí v loutkovém divadle princeznu, nemůže s ní zacházet například jako s ježibabou, házet s ní humpolácky. Okolí by to poznalo.

Aby hra pro diváky byla důvěryhodná, loutkovodič musí princeznu vodit přirozeně, to jest v jejím případě noblesně. Musí začít seznámení s ní s úsměvem, jen tak se mu otevře a on ji bude moci pochopit. Navíc taková „princezna“, vyvolávající zájem a zdánlivou péči, bude mít svého loutkovodiče záhy ráda, zamiluje si ho, ba bude chtít jenom jeho – takhle začíná vztah s manipulátorem.

On zpočátku hlavně naslouchá. Zjišťuje, co potřebujete. A pak Vám to dává. Protože tím si ho spojíte s dobrými emocemi, zafixujete si v hlavě i srdci, že právě on je vyrábí, on je zdrojem Vašeho štěstí, jenom jeho chcete a nikoho jiného.

A potom, když už ví, kde jsou Vaše slabá místa, protože jste mu je svěřili, ví, kde má účinně udeřit. Co Vám od té chvíle už nedat a říct například: Promiň, už nejsi ten, kdo si to zaslouží. To je pro Vás šok. A on dodá (obrazně): Musíš udělat tohle – pro mě. Jinak Ti to už nedám.

Od té chvíle Vás vodí. Protože Vy už víte, že co Vám dával, si zasloužíte, respektive tehdy jste si to zasloužili. A také víte, že chyba, proč to už nedostáváte, je ve Vás, on to přece říká, ten důvěryhodný člověk. A že stačí jen ji opravit, a zase budete mít jeho lásku, jeho dávání. Zase s Vámi bude jednat láskyplně jako s princeznou, a ne lhostejně jako s ježibabou.

A tohle je to, s čím bojujete.

Ne s nějakým člověkem, ale se svým vlastním naučeným přesvědčením, že on má pravdu, že Vy za to nestojíte.

Nemáš pravdu

Tudíž všeobecný způsob, jak porazit manipulátora, je: zpochybnit, že má pravdu.

A to je možné několika způsoby.

Při pouze lehké manipulaci tím, že se zeptáte jiných lidí, například zda jste opravdu bezcenní, jak Vám partner říká. Problém však je, že manipulace je málokdy lehká. A při těžké manipulaci už cizím slovům nemusíte přikládat žádnou váhu, protože pro Vás veškerý vesmír představuje jen ten jediný, negativní člověk. Navíc je tu emoční pouto k němu, a on „nikdy není špatný“.

A tak uvedu dvě z mnoha metod, které se používají ve vztahu ke konkrétnímu manipulátorovi. Obě se v psychologii označují jako vyskočení ze šablony, protože se začnete chovat právě tak, jak manipulátor NEočekává. Podrobněji jsem je popisoval v onom živém vysílání.

1. Zrcadlení. Tato metoda vychází z toho, že strategie manipulátora je daná: Užívá proti Vám to, co Vás nejvíc bolí. Jenže, a to Vám nikdy neřekne, existuje důvod, proč to dělá. A to je jeho slabina – to, co nejvíc bolí pro změnu jeho. Příklad: Pokud Vás někdo psychicky sráží proto, že na Vás žárlí, může mít strach, že od něj odejdete. Pak to, že od něj odejdete, respektive že mu dáte najevo, že od něj odcházíte, pro něj znamená, že tu možná je někdo jiný, někdo lepší než on, a to způsobí, že začne být zmatený. Je to útok na jeho sebevědomí. Ostatně, on dělá totéž. Útočí na Vaše sebevědomí. Tím se často odhalí slabina manipulátora. Na co útočí, tím sám trpí.

Pokud navíc řeknete: Odcházím od Tebe, mám někoho jiného právě proto, že se takhle chováš, jemu začne docházet kauzální nexus – souvislost mezi tím, co dělá, a co si způsobuje, tedy to, že svým (manipulativním) jednáním vytváří bolest hlavně sobě, ne Vám – naopak Vás dokonce posunul k tomu, abyste byli šťastnější bez něj. Jau, toto ho hodně bolí. Jinak řečeno: Metoda Zrcadlení je postavena na tom, že mu děláte v zásadě totéž, co dělá on Vám. Dáváte mu napít jeho medicíny. To ho přivádí k zoufalství, hysterii, ještě větší potřebě Vás zranit a sebe odhalit.

Já ale pro tuto metodu nejsem. Z toho, kdo ji využívá, vlastně vyrábí také manipulátora.

2. Odzrcadlení. Zopakujme si to: Manipulátor dělá právě to, co Vás bolí. To znamená, že když ho milujete, tak od Vás zdánlivě odchází. Chce, abyste ho prosili, ať zůstane. A když se potom milostivě vrátí, chce, abyste za to platili. Pořád. Ty jsi mě uprosila, jen kvůli Tobě jsem zpátky, tak budeš poslouchat. A jestli nebudeš poslouchat, tak zase odejdu. Je to pořád stejná písnička. Když zjistí, co Vám vadí, právě to dělá, protože Vás to bolí. Ale všechno se změní, když Vám to přestane vadit.

Tak běž, jestli chceš. Nikdo Tě tady nedrží. Nebudeš mi chybět. Přistoupení na jeho výhrůžku. Zasmání se jeho vydírání. Naznačení, že když dodrží své slovo, budete dokonce „šťastní“, bez něj „klidnější“. Rozbít zrcadlo a neopakovat, co dělá, naopak vyhovět tomu, čím vyhrožuje, to je pro manipulátora pohroma, zranění, trest. Vnímá, že na Vás jeho kouzlo nepůsobí – že Vás ztrácí. Byli jste zdroj jeho živé energie, který mu vypadl z ruky, on ho už nemůže používat…

Možná si říkáte: Ty metody jsou podobné. Jsou i nejsou. Střet s manipulátorem je příležitost stát se buď taky manipulátorem (zrcadlit), tedy pochopit, že je člověk jako Vy a můžete mu ublížit stejně jako on Vám, nebo naopak vymazat manipulaci ze svého života (odzrcadlit se), tedy přestat reagovat na jeho jednání. Usmívat se, odpojit se, očistit se. A to není manipulace. To je cesta, jak se stát lepším člověkem, který si přestal brát osobně to, jak se k němu druzí chovají. Protože pochopil, že to, jak se druzí chovají, plyne především z nich samotných.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde si navíc můžete zakliknout odběr, takže Vám neuniknou žádné nové epizody. Nebo můžete poslouchat v přehrávači zde, kam nové díly přidáváme.
  • Všechno o mých knihách, šesti bestsellerech, najdete ZDE. Kromě podcastů dělám dvě pravidelná živá vysílání týdně – středeční pro soukromou skupinu (pro členy FC Klub a FC Premium, členství získáte ZDE) a nedělní neomezená pro veřejnost na facebookové stránce FirstClass.cz (tam jsou všechny záznamy ke zpětnému zhlédnutí v sekci Videa).

© Petr Casanova