Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Miluji Tě. Jak libozvučně to zní.

Ale je stejně libá i skutečnost?

Vědí vůbec lidé, co říkají, když vyslovují Miluji Tě?

Nepopisují tím jen pocit – zamilovanost?

Co SKUTEČNĚ jsou ochotni pro člověka, kterého „milují“, udělat?

Vědí vůbec, co by ti, kdo opravdu milují, měli pro druhého udělat?

Nebo jsou to jen slova?

K tomu směřuje zajímavý dotaz, který jsem dnes dostal. Možná běhá v hlavě většímu množství z vás: „Petře, jak lze poznat, že muž začal cítit k ženě opravdovou a stabilní lásku? Musí projít nějakými postupnými fázemi sexuální přitažlivosti, náklonnosti a tak dále? Jak dlouho to trvá, než si muž uvědomí, že bez ženy opravdu nemůže být?“

Dotaz zní na lásku. Jenže co je vlastně láska?

Láska je to, co následuje po zamilovanosti. Zamilovanost je chemická záležitost, zaslepenost, růžová páska přes oči, která má svůj dobrý smysl – abychom neviděli všechny nedostatky toho druhého nebo jejich skutečnou velikost, tedy abychom ihned neodmítli člověka jenom proto, že zjevně není dokonalý, že zjevně je jiný než my, že zjevně dva lidé mají dvojnásobek problémů.

Proto na začátku nic špatného obvykle nevnímáme. A tohle trvá tak dlouho, než si na člověka dostatečně zvykneme. Pak už je do jisté míry běžnou součástí našeho života a můžeme k němu přistupovat i racionálně, rozumem. To je konec zamilovanosti = začátek a prověrka pro lásku.

Kdy láska (ne)vznikne

Tehdy, s koncem zamilovanosti, druhý člověk poprvé vidí naše nedostatky, vnímá naše odlišné hodnoty. Přicházejí první spory, třenice a teprve v nich se ukáže, jestli skutečně jdeme stejnou cestou, jako spoluhráči, kteří jeden druhého podporují, nebo jsme soupeři, protože nám ten druhý vadí, překáží, nepřipadá dost dobrý. Tehdy láska nevznikne.

Ovšem jsou lidé, kteří dlouhou zamilovanost vůbec nepotřebují. Nejčastěji jsou to ti, kteří už něco nebo někoho v životě ztratili. Zkrátka, láska začíná tím dřív, čím větší ztráty máme za sebou. Kdo v životě něco prohrál, už ví, proč u sebe potřebuje oporu. A kdo v životě někoho prohrál, už ví, jak hloupě může o člověka přijít, jak snadno se ztrácí a jak těžko navrací, jak moc jeho nepřítomnost bolí, tedy jakou hodnotu pro něj milující, obětavý, důvěřivý člověk má.

Tohle si ten, kdo nikdy člověka neztratil, neuvědomuje. Kdo prostě zahodil člověka a hned mohl sáhnout po jiném, ten prostě nechápe, a ani nemůže, proč by měl o vztah každodenně pečovat. Tak jako ten, kdo když potřebuje peníze, jenom zavolá rodičům a oni mu hned nějaké pošlou, nemůže znát hodnotu peněz, když nezná cenu peněz. 

Hodnota a cena jsou dva odlišné pojmy. Hodnota je to, co dostáváme, cena je to, co platíme. Kdo nikdy nezaplatil, nemůže úplně chápat hodnotu toho, co dostává. Ve věci i v člověku.

Důležitost ztrát

Proto se už na prvních schůzkách zajímejte o to, jestli druhý něco nebo někoho ztratil. Jestli si uvědomuje, jak moc to bolí, tedy jaký poklad pro něj můžete znamenat. Jestli zažil okamžiky, kdy byl sám, kdy něco nezvládal, kdy byl na dně, protože tehdy mohl pochopit, proč potřebuje parťáka, a nejen to, mohl pochopit, že aby toho parťáka měl, musí do něj také investovat, udržet si ho. Musí i jemu pomáhat, jeho podporovat, při něm stát, čili i jeho milovat.

To je láska. To je důvod, proč jdeme do jakýchkoli vztahů. Ne snad proto, abychom si sexuálně ulevili – na to partnera ani nepotřebujeme. Ale právě proto, abychom zvládli víc než sami. Abychom byli silnější než sami. Aby tam, kde si myslíme, že už nemůžeme, nám kdosi pomohl na nohy, povzbudil nás, inspiroval nás, zůstal při nás, i když celý svět odejde.

Tak poznáte lásku. Když Vám bude zle a ten člověk ne přesto, ale PRÁVĚ PROTO přijede. Když budete mít sen, jiný než on, a on Vás ne přesto, ale PRÁVĚ PROTO podpoří.

Tehdy budete vědět, že má smysl totéž udělat i naopak. Přijet za ním, když jemu bude zle. Podpořit jeho, když bude mít svůj sen.

Pak spolu budete šťastní. Protože toho nejlepšího přítele nebudete muset mít už jenom v sobě. Naopak, i když sami v sebe věřit nebudete, tady bude existovat někdo, kdo ve Vás věří vždy.

Takový člověk bez Vás dokáže být. A jeho lásku nebude dělat jen pocit. Nebo slovo.

Pouhý pocit, to je zamilovanost. Ale láska, to je především čin a stav bytí.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde Vám po přihlášení k odběru neutečou žádné nové díly. Nebo lze můj hlas poslouchat v přehrávači na této stránce, kam jednotlivé epizody přidáváme.
  • Vše o mých knihách, které mi vynesly status Amazon Best-Selling Author, najdete ZDE.
  • Vše o mém magazínu, jehož doručování je jednou z výhod programu FC Premium, ZDE.
  • Jediné osobní setkání je možné na mé narozeniny, 30. srpna v Brně. Vstupenky ZDE.

© Petr Casanova