Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Proč. Ta základní otázka života se rychle řetězí: Proč není se mnou? Proč je s někým jiným? Proč je někdo lepší než já? Proč nestojím za nic? Proč by mě vůbec měl někdo někdy chtít?

Pomocí první negativní otázky Proč je tak snadné spadnout do negativního zacyklení a stále více snižovaného sebevědomí. Jako když toneme v bažině a s každým pokusem se odrazit ve skutečnosti klesáme stále hlouběji. Napadá nás jediné možné řešení: Aby ten, kdo s námi není, s námi byl. Tím by se všechny problémy zdánlivě vyřešily. Jenže ten člověk s námi být nemůže.

Psychologie hovoří o generování závislosti – vytváření lpění na řešení, které je fantaskní. Je to emoční vazba, která dostává člověka mimo rozum. Jediným, kdo může zastavit naši bolest, se zdá ten jediný, který ji současně způsobuje. Jenže co když to tak ve skutečnosti není? Co když tím, kdo způsobuje naši bolest, jsme my sami? Tudíž – to by byla skvělá zpráva – bychom se změnou svého vnímání, svého postoje vůči přítomnosti, mohli změnit celý svůj život.

V diskrétní zóně, v soukromé facebookové skupině určené pro členy FC Klubu a FC Premium, se tématem závislosti zabývám i ve svých uzavřených živých vysíláních jednou týdně. Tento dotaz ale musím přečíst veřejně. Stejný problém totiž může trápit, a zbytečně, až příliš dalších osob:

„Petře, jsem závislá na člověku, který se mnou byl, ale už nebude. Má jinou ženu, svou rodinu. Je šťastný, požádal mě, ať ho nekontaktuji, ale já si nemohu pomoci. Vím, že ho kontaktováním jen dál víc ztrácím a popouzím proti sobě, jenže jak se zbavit té ,drogy v srdci‘, kterou je on?“

Ženské srdce

Má takový problém více žen? Pokud ano, prosím, vyslechněte mě:

Předně musíte pochopit, že jste žena. Žena je jinak nastavena než muž.

Žena se mnohem víc váže na konkrétní osobu. Psychologové vypočítali, že emoční připoutanost ženy způsobuje, že každý den až 70 % svých myšlenek věnuje té osobě. Ano, skoro tři čtvrtiny času myslí na druhého. Má se za to, že tato ženská hodnota je dána geneticky, mateřskou rolí. Matka musí myslet na dítě, postarat se o něj, a to většinu času. Pak jí přirozeně nedělá dobře, když ji to dítě opustí, ba dokonce když je šťastné, řekněme, s jinou matkou. Taková žena poté může vyvodit emoční závěr, že sama nebyla dost dobrá. Má touhu ptát se proč, co má zlepšit, co udělat pro návrat toho „dítěte“, neboť od skutečnosti, zda s ní to „dítě“, ta milovaná bytost, je, odvozuje vlastní hodnotu, užitečnost, platnost, schopnost být dobrou, potřebnou ženou.

A tak to funguje i v dalších rovinách vztahů, včetně dospělých. A to i v takzvaných ne-vztazích.

Návyk

Tehdy se ženská láska může překlopit až v závislost na člověku, jež je podobná zamilovanosti. Opět je to chemická záležitost, která otupuje rozum. Tak jako zamilovanost. Ta přichází proto, abychom někomu, kdo je jinou osobou a má své nedostatky, vůbec dali šanci a chtěli se s ním potkávat delší dobu, přesněji tak dlouhou dobu, aby mohl vzniknout vzájemný návyk, potřeba, vztah. Něco, pro co rozum, omámený zamilovaností, možná ještě nemá jméno, ale co už v té chvíli považuje za normální – za běžné, všední považuje to, že někdo patří do našeho života.

Teprve pak se rozum prohne ke slovu. Končí zamilovanost, pouhá emoční záležitost, a začíná plnohodnotná láska. Ale ta nezačne nebo dlouhodobě nefunguje, není-li oboustranná. Jestliže jeden druhého plně nepřijímá, ale druhý prvního ano, pak to není plnohodný vztah, nýbrž jen jednostranná závislost. A ta nám strašně škodí, ta nás ničí, protože vyprazdňuje naše srdce – my investujeme ty nejkrásnější emoce, ale zpět dostáváme nijaké, žádné. Plníme se bolestí.

Pět nápomocných kroků

Když ve svých knihách (zejména 250 zákonů lásky, 100 nejkratších cest k Tobě, Protože a Čtyři prány štěstí) a koučovacích magazínech (hlavně Jak postavit most přes minulost a Jak pracovat se stresem) vysvětluji, jak se zbavit emočních závislostí, velmi obecně se pohybuji v rámci pěti kroků a ani jeden není snadný. Nepíšu a nemluvím o ničem, co je snadné. Píšu a mluvím jen o tom, co v životě stojí za to, i když je to nesnadné. A vymanění se ze závislosti určitě za to stojí.

Prvním krokem je přijmout svoji závislost. Už to není snadné: Přijmout, že mám problém, že v něčem selhávám, v něčem sám sobě škodím a dělám chybu. Už to nedokáže každý. Mnohem snazší a pohodlnější je libovat si v režimu oběti, pasivně doufat, že se to samo změní, naivně snít, že ten, koho milujeme, zničehonic sám přijde, a pokud ne, tak je život špatný, Bůh je zlý, osud stojí proti nám a podobné slabošské nesmysly. Protože ne, pozitivní řešení je v nás.

A to je druhý krok. Přijmout rozhodnutí, že chci ve svém životě něco změnit. To je velmi důležité, důležitější, než si myslíte, protože z negativních pocitů, které jsme až doposud měli, vznikla – světe, div se! – pozitivní myšlenka. Stačí myslet takto: Moje přítomnost je nehezká, a proto chci hezčí budoucnost. To je obrovský vnitřní posun. Chápete? Ze špatného vzniká dobro, tedy CHCEME, aby ze špatného vzniklo dobro. Z takové „maličkosti“ začínají obraty v životě…

Třetí krok je první konkrétní: odpojit se. Nemyslím emočně, myslím racionálně. Odstínit danou osobu a všechny maličkosti, které v nás závislost vyvolávají. Zablokovat si tu osobu na sociální síti. Přestat vyhledávat novinky o ní. Přestat ji šmírovat, probírat se starými fotkami, bavit se o tom člověku. A když už se o něm bavit musíme, zdůraznit, že je to naše minulost. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že to všechno jsou stále pasivní kroky. Nepsat, nekontaktovat, nevídat.

Čtvrtý krok je naopak první aktivní: začít vídat nové lidi. Znamená to dostat do života JINOU krev, JINÉ náměty k přemýšlení, JINÉ barvy. Všechny tyto ZMĚNY nám pomohou z „absťáku“, který přijde, o tom nepochybujme. Člověk, na kterém „visel náš život“, který byl naší jedinou hodnotou, a najednou nám chybí, vyvolává v našem mozku podobné abstinenční příznaky jako jiná droga. Nám bude strašlivě chybět nejen on, ale i informace o něm. Jestliže nevíme, co ten druhý v tuto chvíli dělá, jestli je pořád ještě šťastný, jestli už se nerozešel a nelituje, nebo jestli právě teď není správný okamžik mu napsat, připomenout se, tak přirozeně jsme neklidní. Tohle nové vztahy, jež začneme rozvíjet, zředí – náš svět přestane představovat jeden jediný člověk.

Pátý krok plyne z toho předchozího: začneme být naplnění. Noví lidé nám dají nové aktivity, nové zájmy, nové rozhledy, a protože jde o jiné bytosti, které mají jiné přednosti a nedostatky, budou nás nepochybně inspirovat. Pimějí nás své přednosti posilovat a nedostatky překonávat, respektive vůbec používat naše přednosti k tomu, abychom jim pomáhali s jejich nedostatky… Tak vzniká přátelství. A když se dva sblíží ještě víc, může posléze vzniknout i partnerství. Právě tak do našeho života pronikne POZITIVNÍ energie. Jestli nyní něco neumíme, oni nás to naučí. A jestli něco neumějí oni, pomůžeme jim my. V obou směrech nám začne být lépe, stále lépe.

Protože se stane opak: budeme se cítit najednou užiteční, platní, hodnotní. Pro jiné lidi.

Nová kapitola 

Tehdy doceníme, jakou hodnotu mají pozitivní emoce, hormony, které dobrou náladu vytvářejí. Jak důležitý je pohyb, tělesná i psychická očista, emoční hygiena, přátelství, nové zájmy, nové hodnoty, noví lidé. Zkrátka všechno, o čem píšu ve svých knihách a koučovacích magazínech. Právě tehdy začneme psát nový začátek – přestaneme viset na jednom jediném člověku, který už do naší přítomnosti navíc nepatří. Svoji historickou úlohu splnil. Třeba tím, že nás naučil, že na světě není jen jeden člověk, ba že k našemu štěstí je potřeba zrovna jen on. Ne, k našemu štěstí jsme potřeba – a to si zapište – hlavně my (viz na to zacílená kniha Čtyři prány štěstí).

Pamatujme si: Když nejsme šťastní, pak nám tento pocit říká, že musíme něco změnit. Možná úplně obrátit. Dovolte mi kontrolní otázku na závěr: Jestliže se fixujeme na jediného člověka a nejsme šťastní, co máme udělat? Už víte?

Moje tvorba pro Vás:

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde Vám po přihlášení k odběru neutečou žádné nové díly. Nebo lze můj hlas poslouchat v přehrávači na této stránce, kam jednotlivé epizody přidáváme.
  • Vše o mých knihách, které mi vynesly status Amazon Best-Selling Author, najdete ZDE.
  • Vše o mém magazínu, jehož doručování je jednou z výhod programu FC Premium, ZDE.
  • K mluvené tvorbě: Kromě každodenních podcastů pro Vás dělám 2x týdně živá vysílání – uprostřed týdne pro členy FC Klubu a FC Premium (členství je ZDE) a nedělní veřejné na facebookové stránce FirstClass.cz (záznamy ke zpětnému zhlédnutí v sekci Videa).

© Petr Casanova