Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Převoznictví v lásce je nejtěžší profese na světě. Za službu neplatí zákazník, ale převozník sám – zlomeným srdcem a narušenou důvěru v lidi a v další vztahy. Za svou dobrotu sklízí hořkost. Z druhého ji vytáhl a jemu zůstala. (z mé knihy 250 zákonů lásky / 250 Laws of Love)

Věřili jste partnerovi jeho slova, že uzavřenou minulost?

Vstupuje ale jeho ex do Vašeho vztahu, jako by pořád patřil(a) do přítomnosti?

Pak Vám bude připadat povědomý tento problém. Poslal mi ho jeden čtenář: „Petře, mám trápení. Začíná jako trápení muže z Vašeho nedávného podcastu Má smysl pokračovat ve vztahu s někým, kdo nemá uzavřenou minulost. Vytáhl jsem partnerku rovněž z ošklivého vztahu. Měla slabocha a sobce, nehodlá se k němu vracet, do té míry má tedy minulost uzavřenou. Ale skoro ve všech činnostech mě porovnává se svým bývalým. Jako by s námi pořád žil. Její nejčastější věty jsou: ,Tohle by on neudělal‘, a ,Tohle by on dělal jinak‘. Vysiluje mě to. Říká mi to i v intimních chvílích. Proč to dělá, když ví, že mi to vadí, a když současně opakuje, že se už do předchozího vztahu vracet nechce?“

1. Slova ještě neznamenají pravdu

Kdo je členem FC Klubu nebo FC Premium a viděl moje úterní živé vysílání v uzavřené skupině, jistě si vybaví, o čem jsem říkal, že mě velmi rozčiluje. Ne slova, která se rozcházejí s činy, ale když přikládáme větší důležitost slovům než činům. Pak se totiž může stát, že za pravdu mylně považujeme to, co nám druhý říká, přestože jeho činy mluví opačně (a my ty činy přehlížíme).

To, že partner říká „Mám uzavřenou minulost“, neznamená, že tu minulost uzavřenou skutečně má. Pravda se pozná z činů. V magazínu Jak postavit most přes minulost jsem popsal 5 znaků, podle kterých poznáme neuzavřenou minulost. A tato dívka tu minulost uzavřenou NEMÁ.

2. Jak být dva v jednom

Ani ji NEMŮŽE mít uzavřenou, jestliže do jejího vztahu vstoupil někdo jiný, aby ji „vytáhl“ ven. Každý člověk si potřebuje uzavřít minulost, tím spíše, když šlo o toxický vztah, se slabochem nebo sobcem. To znamená potřebuje si projít všemi třemi fázemi procesu odpojování – fázemi bolesti, naštvanosti, lhostejnosti. Když to neudělá, pak bizarně řečeno partnerem je v pondělí Karel a v úterý František. Ale mysl ani srdce si tak rychle nezvykne, nepřepne. Každý organismus potřebuje na změnu zvyku dlouhou dobu. Naopak příliš rychlá změna nutně vede ke srovnávání. Dám Vám, jako muži, jednoduchý příměr, srozumitelný většině mužů:

  • Představte si, že máte v garáži dvě auta. Sporťák a náklaďák. Když budete mezi nimi rychle přeskakovat, pak Vám přesun ze sporťáku do náklaďáku může připadat šílený, náklaďák toporný, pomalý, smradlavý. Kde jste včera ve sporťáku všechny předjížděli, najednou máte problém ufunět výjezd do kopce – ačkoli úplně stejně šlapete na plyn.
  • A když se vrátíte z náklaďáku zpět do sporťáku, bude Vám přechod též připadat šílený, zase si budete si muset chvíli zvykat, abyste se nezabili v první zatáčce, když otočení volantem je nečekaně lehčí, akcelerace vyšší a na pedály nejste zvyklí šlapat citlivě…

3. Důležitost času (dozrání)

V koučovacím magazínu Jak funguje představivost, ukazujícím, co všechno dokáže správně či nesprávně vedená mysl, vysvětluji, že člověk je na jednu stranu adaptabilní bytost, takže je-li blízkosti nějaké osoby vystaven dostatečně dlouhou dobu, zvykne si na ni, JENŽE současně to musí trvat skutečně dostatečně dlouhou dobu, jinak může dobíhat zvyk, který do něj otiskl dostatečně dlouhým vztahem ten předchozí. Proto je třeba projít celým procesem odpojení nebo také odvyknutí.

Pro tazatele: Nemějte, prosím, své partnerce její reakce za zlé. Při neuzavřené minulosti jsou přirozené. Rozhodně to neznamená, že něco děláte špatně. Celý „problém“ je v tom, že Vy to děláte po svém, ale ona si na to Vaše musí teprve zvyknout.

„Ahoj, Ferdo“

Kdo čte moje koučovací magazíny delší dobu, pamatuje si jistě vydání Jak vypnout sabotéry v hlavě (již vyprodané, dostupné bude jen v digitálním archivu členům FC Klubu a FC Premium). V něm, mezi řadou psychologických technik, jak pracovat se svými strachy, uvádím metodu o pojmenování svého strachu (sabotéra) a práci s ním jako s kamarádem. Znám mnoho lidí, jimž se tato groteskní metoda osvědčila také v dodatečném uzavírání minulosti. Funguje takto:

  • Je to stejné, jako by s Vámi žil duch minulosti. Neničte si kvůli tomu vztah. Naopak se s ním spřátelte. Dejte mu nějaké úsměvné jméno. Třeba Ferda.
  • Pokud už znáte situace, kdy Ferda „přichází“, s nadhledem se na něj připravte. Příklad: Blíží se sex. Očekáváte, že za chvíli do partnerčiny hlavy Ferda přijde. Nechte se jím motivovat. Dělejte věci jinak než on. Zkuste být lepší než Ferda. Hrajte si. Bavte se.
  • Dávejte do společného uzavírání minulosti legraci, pozitivní emoce, snazší to nakonec bude i pro partnerku, pro níž se (i v reálném životě) ex-partner prostě stane „Ferdou“. Někým, kdo v každodenním životě už neexistuje. Kdo patří minulosti.

Každopádně, pokud je partner rozhodnutý nevracet se do předchozího vztahu, nestojí o kontakt se svým ex, nevyvolává ho, nepřijímá ho, pak je to pouze otázka času a zvyku. Na všechno si musíme zvyknout. I na to, že s někým nejsme. I na to, že s někým jiným už jsme.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde Vám po přihlášení k odběru neutečou žádné nové díly. Nebo lze můj hlas poslouchat v přehrávači na této stránce, kam jednotlivé epizody přidáváme.
  • Vše o mých knihách, které mi vynesly status Amazon Best-Selling Author, najdete ZDE.
  • Vše o mém magazínu, jehož doručování je jednou z výhod programu FC Premium, ZDE.
  • K mluvené tvorbě: Kromě každodenních podcastů pro Vás dělám 2x týdně živá vysílání – uprostřed týdne pro členy FC Klubu a FC Premium (členství je ZDE) a nedělní veřejné na facebookové stránce FirstClass.cz (záznamy ke zpětnému zhlédnutí v sekci Videa).

© Petr Casanova