V diskrétní zóně dostanu denně v průměru 300 dotazů. To je měsíčně asi 9000 problémů. Ročně více než 100 000 příběhů. A každý desátý obsahuje věty jako: „Co se stalo s mým partnerem, že se tolik změnil? Proč je z někoho tak úžasného někdo tak nesnesitelný? Kde se stala moje chyba? Jak to mohu zvrátit?“

Když je řeč o emoční manipulaci, model bývá v zásadě tento:

Na začátku je to „anděl“. Ten, kdo pro Tebe udělá vše.

Podbízí se. Obdivuje Tě. Obdarovává Tě. Nejrůznějšími způsoby zajišťuje, že Ti s ním je rajsky. Jako v ráji. Proto hovoříme o andělovi.

Na začátku vůbec nemusí být láska. Jen přízeň. Ale ta se vlivem jeho úžasného chování začne měnit v potřebu. Najednou, když spolu nejste, chybí Ti. Potřebuješ ho. A nakonec: miluješ ho.

Jenže pak se zdánlivě začne měnit. Právě tehdy, když Ti chybí, když ho potřebuješ, když ho miluješ, obrátí a dává Ti najevo, že není úplně spokojen, že se cítí šizen – že ho miluješ málo, mnohem méně než on Tebe.

Ničí Tě to. Přece to není pravda. Ale on trvá na svém: Jestli mě opravdu miluješ, musíš mi začít snášet důkazy. „Jestli mě opravdu miluješ, tak…“ – a začíná manipulace.

V té chvíli ještě nevnímáš, že se postupně stáváš jeho loutkou. Že děláš přesně to, co on chce. Myslíš, že tohle je láska. Že je „správné“, když stále méně vidíš své přátele. Že ztrácíš své Já, své hodnoty, své pilíře, své zájmy. Že se stále víc podřizuješ i podmaňuješ. Že obětuješ stále větší kus budoucnosti, třeba si i na sebe bereš jeho půjčky. A hlavně – že svou sebehodnotu začínáš stále více posuzovat podle toho, co říká on. A on pořád není spokojen. „Neděláš dost“.

Dávno jsou časy, kdy Ti říkal, co je na Tobě dobrého; nyní už slýcháš prakticky jen to, co je na Tobě špatného. A to slýcháš často. V kombinaci s faktem, že sebe soudíš podle něj, se Ti v hlavě stále více zabydluje lež, které ovšem věříš jako pravdě: „Vždycky tím špatným jsem já.“

Tehdy může zdánlivá proměna eskalovat. Z anděla je už čirý ďábel. Izoluje Tě. Tyranizuje Tě. Vysává Tě. Jako upír. Před okolím sebe obhajuješ slovy, že „miluješ“. Ale už dávno to není láska. Je to emoční závislost, následek emoční manipulace. Ale za slova o lásce se dobře skryje. Protože kdo opravdu a bezpodmínečně miluje, ten přece neodchází. Za žádných podmínek, říká se.

Není to pravda. Jak píšu v knize Čtyři prány štěstí, odejít neznamená nutně to, že nemilujeme. Můžeme dál milovat, ale také vědět, že ta bolest, kterou nám druhý působí, už nestojí za to.

Jak z toho ven?

Na téma partnerských vztahů a jejich těžkostí jsem napsal už pět knih. Ta základní, 250 zákonů lásky, v anglickém překladu 250 Laws of Love, se stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Amazon, největší knižní e-shop světa, mi udělil status Amazon Best-Selling Author, ale já jen u autorství nezůstávám. Záleží mi na komunikaci se čtenáři. Potřebuji vědět, zda má doporučení fungují i v jejich životech a situacích. Proto kromě facebookové stránky FirstClass.cz, která má již více než 300 000 fanoušků, existuje diskrétní zóna, kde se mi její členové mohou osobně a důvěrně svěřit, a je-li to v mých silách, snažím se pomoci. Třikrát týdně pak pro členy této diskrétní zóny píšu speciální článek na jejich přání. Jako dnes.

Vaše dotazy zněly: Jak emoční manipulaci chápat? Jak funguje? Uvědomuje si manipulátor, co dělá? Může se napravit? Jak se bránit, když nám racionálnější reakci komplikují okolnosti, děti, láska či závislost? Jak pomoci blízkým, kteří jsou obětí emoční manipulace a „nevidí to“?

Pojďme tedy za odpověďmi krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde