Kdo nezažil, nepochopí. Tak reagují mnozí lidé, kteří si depresí prošli a zjistili, že nemohou svému okolí dostatečně vysvětlit, že skutečně mohou existovat rány, které nejsou vidět, to znamená neprojevují se viditelně na těle, a přece dokážou být mnohem hlubší a bolestivější než ty, jež očividně krvácejí.

Kdo sám nezažil, nerozumí, jak depresí sužované lidi lidi může nepouštět ta těžká agónie. Proč se chovají „tak divně“, „tak nepatřičně“, „tak nevraživě vůči všem i sobě“ – proč od sebe odhánějí ty, kteří jim chtějí pomoci, dokonce i ty, kteří je milují, bez kterých to sami těžko zvládnou.

Kdo nerozumí, soudí. Opouští člověka, který ho odhání, a neuvědomuje si, že všechno může být v jeho vnitřním světě jinak, ba naopak. Že se správnou, empatickou podporou a postupnou zdravou regenerací nitra může zesláblý člověk znovu začít sílit a vracet se k původnímu životu i k práci.

Pro některé je to „ulejvka“, „komediant, kterému nic není“, „hysterka“ nebo „nervák“, ale kdo se ocitne v těle takového člověka, pozná, že deprese je jako černý pes. Zakousne se a nechce pustit. A když ho s něčí pomocí zaženete, on bude vždycky kroužit kolem Vás. Pořád za zády.

Proč?

Co to vlastně deprese je? Jak ji chápat?

Co říká o člověku, který jí trpí? Jak mu pomoci?

Protože tato stránka má více než 300 000 fanoušků jen na Facebooku a denně odpovídám zhruba na 300 Vašich problémů, což pro mě znamená více než 100 000 řešených těžkostí každý rok, vím, jak důležité bylo zřízení diskrétní zóny – pro všechny, kdo se nechtějí svěřovat veřejně a nechtějí nikde zanechat stopu ani v mailu, ani na sociální síti – stopu, kterou by někdo blízký mohl objevit. Proto existuje speciální platforma (přístup z FC Premium), kam můžete vložit svůj dotaz. A pokud se nechcete svěřit elektronice, jsem rád, že se potkáváme z očí do očí, při setkáních podobných tomu, které proběhne nyní 28. června v pražské Lucerně.

Pro členy diskrétní zóny píšu třikrát týdně speciální článek na jejich přání. Jako dnes. Je o všem, co bychom o depresi měli vědět, a to i tehdy, když se netýká nás, ale někoho z našich blízkých.

Pojďme krok za krokem, ať si „černého psa“ co nejlépe představíme:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde