Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Buď svůj, řekne Ti kdekdo.

Když však jsi, když se snažíš žít podle sebe a jít svou cestou, kdekdo Tě znejistí, pošpiní, urazí.

Proč tolika lidem vadí jiný názor, jiný způsob žití, zkrátka vůbec jinakost? Proč u nich hned platí co je jiné, to je špatné, a to je třeba ponížit, ztrestat, zahubit?

A proč to tolik vadí Tobě? Proč cizí zpochybňování nevyužiješ jako o to větší motivaci? Ostatně, už Robert Kyiosaki řekl: „Přemýšlej tak, aby negativní emoce byly Tvou motivací a hnací silou, ne demotivací a brzdou.“ Ptáš se, jak toho docílit?

Kdo již četl nové vydání koučovacího magazínu Jak funguje představivost, jistě si pamatuje dva pozoruhodné lidské příběhy: Čecha, který se rozhodl jít vlastní podnikatelskou cestou, a Češky, která si zvolila jinou kariéru, než o jaké snili její rodiče. „Hlavně nepůsob v našem městě, dělal bys nám ostudu!“ slýchal on. „Ty a že bys uspěla v tomto oboru?“ zpochybňovali jí rodiče. Oba jsou dnes vzory ve svých oblastech. A pravděpodobně by nebyli, kdyby se řídili svým okolím…

Jaké brnění si vytvořili ve svém myšlení, aby ustáli vnější tlak? Jak se naučili pracovat se svými vlastními pochybnostmi? O tom můžete číst v jejich inspirativních cestách v novém vydání FC.

Týká se to také Vás? Zdráháte se jít cestou, po které přitom toužíte? A jen kvůli tomu, co by si o Vás pomysleli lidé? Pak je dnešní večerní povídání právě pro Vás.

Řešidlo je seriál mých pravidelných podcastů. Každý všední den na Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts odpovídám na Vaše dotazy. Dnes vybírám tento: „Petře, celý týden sleduji, jak se otázky posluchačů točí kolem inkogruence, kolem tlaku jiných lidí na to, aby nežili svůj život. Musím se přidat i já. Snažím se být svůj, žít svůj život, ale to je strašně těžké. Nikdy se na mně nevybíjelo tolik hejtrů – už si říkám, jestli není lepší zase splynout s davem. Proč tomu tak je?“

Vžij se do pozice toho, kdo vidí, jak žiješ svůj život, zatímco on ne

Předchozí podcasty Proč chceme jedno a děláme druhé a Proč se mi lidé vysmívají pro můj sen jsem opravdu věnoval inkogruenci – stavu vnitřního rozporu mezi tím, co chceme, a jak žijeme. Pokud inkogruenci NEPROŽÍVÁME – to znamená žijeme přesně tak, jak chceme –, přitahujeme lidi, kteří naopak s inkogruencí bojují. A to proto, že je, aniž to máme v záměru, provokujeme.

Vžijme se do pozice toho druhého: Jestliže někdo, komu se nedaří být sám sebou, vidí někoho, komu se naopak daří být sám sebou, tak vnímá dvojitý vnitřní poplach. Jemu vadí jednak to, co sám nedokáže, ale navíc to, že my to dokážeme. To, že nás potkal, vykládá jako své ohrožení. Kdyby nás nepotkal, měl by hezký den. Žil by třeba v představě, že se nikomu jinému nedaří být sám sebou. Ale teď potkal nás a vidí, že to jde, a on to neumí. Proto mluvím o ohrožení.

A víte, k čemu vede ohrožení? Jako by on byl pračlověk a my mamut. Jako by on byl ten slabší. A my ten silnější. Co v takové chvíli udělá ten slabší? Co udělá had, když stojí proti silnějšímu? Tři možné reakce: útok, útěk a strnutí. Proto člověk, který dokáže být sám sebou, je tak často terčem útoku, pohrdání. Ne proto, že by byl slabší, ale proto, že je ohrožením těch slabších.

To je důvod, proč jsem v minulých podcastech říkal, že když se rozhodnete být sami sebou, musíte počítat s tím, že Vás spousta lidí nebude mít ráda. Musíte se zbavit toho, čemu se v psychologii říká vnější centrum hodnocení, to znamená, že nesmíte svou hodnotu odvíjet od toho, jak Vás hodnotí ostatní. Jinak se utrápíte. Musíte začít u vlastních niterních přesvědčení o tom, co je pro Vás správné, a co špatné. Musíte vyjít ze SVÝCH hodnot a priorit.

Není to srozumitelné? Doporučuji Vám následující:

Kdo si hraje s Tvými nejdůležitějšími kartami?

  • Vezměte si papír a sepište si všechno, co je pro Vás v životě důležité. V psychologii se to příznačně nazývá hra s kartami. Protože co položka, co Vaše hodnota; co priorita, to jedna karta Vašeho života.
  • Když je vidíte napsané černé na bílém, často pochopíte, kdo vlastně hraje s Vašimi kartami, Vaši životní hru. Jestli to jste Vy, nebo zda si s Vašimi kartami doslova hraje někdo jiný.

Jakmile vidíte, co chcete a proč, jakmile víte, jací chcete být a proč, budete se daleko lépe a rychleji rozhodovat na svých životních křižovatkách, a hlavně se potom mnohem spíše nedostaví pocit viny, že děláte právě to, co chcete. Budete totiž jednat dle svých přesvědčení, budete sví, bez ohledu na to, že Vás spousta lidí nebude mít rádo. Přičemž oni Vás budou mít neradi nikoli za to, JAKÝCH hodnot dosahujete, ale ŽE VŮBEC dosahujete SVÝCH hodnot.

Ve včerejším podcastu Jak porazit svou závist už jsem naznačoval, že je to JEJICH velká škoda, když Vám závidí, když Vás nenávidí, když na Vás útočí. Kdyby Vás naopak bránili, kdyby stáli na Vaší straně, kdyby s Vámi vytvořili jeden tým, pak by také oni mohli dosahovat svých snů. Mohli by totiž ve Vás získat inspiraci, vzor, podporu. Nenáviděním nic z toho nezískají a svých snů určitě nedosáhnou. Víte proč? Protože bohužel mnohem raději řeší život a sny někoho jiného než svůj vlastní život a své vlastní sny.

Nezapomínejte tedy: Kdykoli jste sví, mnoho lidí Vás nemá rádo. Ale ne proto, že byste nebyli dost dobří, naopak proto, že jste dobří až moc.

Chcete lépe pracovat se svými pochybnostmi, úzkostmi a sebevědomím? Využijte toto vydání koučovacího magazínu Jak funguje představivost, které tematicky volně navazuje na předchozí vydání Jak zvedat sebevědomí, potažmo Jak postavit most přes minulost. Magazíny můžete dostávat pravidelně v rámci programu FC Premium, jehož výhody jsou vypočítány zde.

© Petr Casanova