Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Všechno v životě má svůj smysl, říká se. Špatně se tomu věří tehdy, když nám něco v daném okamžiku žádný smysl nedává. Dnes si povíme o jednom takovém případu.

Veřejnost mě zná jako píšícího autora. Ano, píšu knihy, koučovací magazíny, je mi ctí, že moje kniha 250 zákonů lásky (250 Laws of Love) se stala bestsellerem ve Velké Británii, USA, Itálii a Španělsku i že Amazon, největší knižní prodejce na světě, mi udělil status Amazon Best-Selling Author. Ale já jen u autorství nezůstávám. Rád mluvím s lidmi o tom, co zažívají, zda jim moje knihy nebo magazíny pomáhají při řešení konkrétních problémů. A když chtějí znát můj osobní pohled na jejich situaci, udělám si čas v diskrétní zóně (FC Premium). Každý všední den potom v mluvených podcastech zodpovídám ty otázky, u nichž Vám nevadí, že je uslyší i druzí – třeba ti, kteří mají podobný problém, jen se jím užírají, nesvěřují se, bojí se zeptat, jak s ním naložit.

Ty podcasty se jmenují Řešidlo. Najdete je v aplikacích Spotify, Google Podcasts nebo Apple Podcasts, přehrát si je můžete i zde. Nebo si přečíst přepis. Dnes zodpovím tento problém:

„Petře, déle než deset let jsem byla ve vztahu, kde jsem přítele hluboce milovala. Procestovali jsme kus světa, pomohli spoustě lidí, ale mně pak došlo, že jsem zapomněla na sebe, a že je čas přestat snášet utrpení. Přítel mě totiž týral psychicky i fyzicky a já zůstávala právě proto, že jsem ho milovala. Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla mít ráda sama sebe, jsem si uvědomila, v čem žiji, a našla jsem odvahu odejít. Ihned poté jsem měla pocit vysvobození a sílu začít nový život. Je to už rok a jsem SKORO šťastná. Chybí mi jen milovaný muž vedle sebe. Do mé blízkosti sice jeden takový přišel. Spoustu let jsme se neviděli, v okamžiku našeho opětovného shledání vzplanula láska, taková, o jaké jsem vždy snila, a hoří pořád víc. Neuvěřitelně se milujeme, ale – spolu být nemůžeme. Je dvacet let ženatý, má děti, on ani já nechceme rozbít jeho rodinu a já sama chci rodinu svou. Ráda bych věřila, že ta citově složitá situace, ze které se strašně těžko odchází, ale ve které se také strašně těžko zůstává, má hluboký smysl. Má?“

(O problematice „převozníků“, kteří nám pomáhají uzavřít bolestnou minulost a získat zpátky sebevědomí a sebehodnotu, hovořím také v dalších podcastech.)

Vítej, osudový vztahu!

Váš dotaz kopíruje příběh všech mých knih o partnerských vztazích. Je tam příběh 250 zákonů lásky, kdy jste někoho milovala a chtěla s ním budovat vztah. Pak je tam příběh Dvanácti srdcí, kdy jste v určité chvíli pochopila, že s ním už není možné dál budovat vztah. Pak je tam příběh 100 nejkratších cest k Tobě, kdy jste se od toho muže odpojila a pročistila. Teď zažíváte příběh knihy Protože, kdy si kladete otázku PROČ zrovna ženatý muž, se kterým nemohu být – jedno z těch PROČ, na něž v knize odpovídám. A záhy budete stát před poslední částí svého příběhu lásky, který vyjadřuje kniha Cítit rozumem, myslet srdcem. Ta je o naší karmě ve vztazích.

Oba Vaše vztahy, jak je popisujete, jsou osudové. To znamená, že pomáhaly tvořit Váš osud. První muž Vás naučil, co chcete, i co nechcete. Druhý muž Vám dává, co potřebujete, i co nepotřebujete. Rozdíl mezi tím, co chceme, a co potřebujeme, respektive mezi tím, co nechceme, a co nepotřebujeme, spočívá v srdci. Láska není chtíč, ale potřeba. Potřebujete nejen milovaného, ale hlavně milujícího člověka. To je rozdíl mezi Vašimi dvěma vztahy.

Ale současně nepotřebujete slepou cestu, ve které jste se ocitla v prvním i ve druhém vztahu, protože slepá cesta bolí. Bolí pořád víc. Ve Vašem případě bolí tím, že si uvědomujete, že čím déle to trvá, tím více Vám takové postávání ve slepé cestě bere času.

Karmický posun

Když tedy sečtu poznání z obou Vašich příběhů, pak Vám říkají, že jste schopna milovat, což jste věděla už v prvním vztahu, ale také že jste stvořena pro to, abyste byla milována, což jste poznala ve druhém vztahu. Ještě něco jste poznala: že když se k Vám první muž choval špatně, neznamenalo to, že by se k Vám jiný nemohl chovat lépe. Nyní jste zas na prahu poznání to, že s Vámi druhý muž být nemůže, neznamená, že s Vámi nebude ještě jiný muž – milovaný i milující. Váš příběh lásky jde zkrátka stále kupředu. Jen v něj musíte věřit.

Má kniha o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem, k jejímuž poznání se nyní blížíte, učí, jak vidět „za přítomný okamžik“. Jak se nedat svést k hodnocení života jen podle okamžité kapitoly. Jak důvěřovat životu a nechat se jím dál vést. Jak se učit vnímat CELÝ náš příběh. Jak chápat, že vše se skutečně děje k našemu dobru, pokud poselstvím života správně rozumíme. Ve Vašem případě: Nebýt prvního muže, neoceníte pak toho druhého. A nebýt druhého muže, neoceníte pak toho třetího, který je na cestě – kterého nejenže budete milovat a který nejenže bude milovat Vás, ale především který s Vámi bude žít a mít rodinu.

Až Vám vstoupí do cesty a Vy pochopíte, že je to on, oběma osudovým mužům z minulosti tím víc poděkujete, ba dokonce nejen Vy, dokonce i ten třetí muž, protože jedině díky nim si jeho samotného budete plně vážit. A to je běžný příběh lidského života, běžný příběh lásky. Jen se člověk musí přimět posouvat jednotlivými kapitolami pořád vpřed. Jak to vysvětlují mé knihy.

Pamatujte: Život je jako kniha. Budeme-li donekonečna číst jednu kapitolu a vykládat si ji jako bolestnou, nikdy nepochopíme, proč taková musela být, nepochopíme, že náš příběh pokračuje a že naopak díky té prožité bolestné kapitole se pak můžeme o to víc usmívat a těšit ze života. Ale musíme z té kapitoly vystoupit. Pochopit po boku někoho dalšího, proč to NEMĚLO VYJÍT s tím předchozím. Pokud s tím máte problém, vyberte si podle své současné situace mou knihu.

© Petr Casanova