Když bylo irskému dramatikovi Oscaru Wildeovi čtyřicet let, přistihli ho s mužem. Dostal těžký žalář. Tak těžký, že onemocněl zánětem mozkových blan a v pouhých šestačtyřiceti zemřel.

Stačil si ještě změnit jméno na Sebastian Melmoth. Provokativně. Sebastian podle svatého Šebastiána, odsouzeného na smrt za svou víru, a Melmoth podle bájného ducha, který má škodolibou vlastnost zjevovat se věřícím a strašit je, pokud nekonvertují k ďáblu.

Jeden z největších filozofů té doby, konce 19. století, Američan Ralph Waldo Emerson, napsal: „Největším úspěchem člověka je dokázat být sám sebou ve světě, který se neustále snaží učinit Tě někým jiným.“

A to nás dnes za jinakost nikdo nevězní. Ale pocity a lynče prožíváme podobné, když se v čemkoli odlišujeme.

Oblékáš se podle sebe? Chtějí Tě změnit.

Chceš žít podle sebe? Chtějí Tě změnit.

Máš své vlastní přesvědčení, víru, sny, cestu? Chtějí Tě změnit.

A paradox všeho: Jsi úspěšný? Jsi šťastný? Usmíváš se? Chtějí Tě změnit.

Když jsem psal svou novou knihu Čtyři prány štěstí, jeden literární kritik se vyjádřil: „Není nic zbytečnějšího než psát o tom, jak být sám sebou, jak žít svůj život. Copak můžeme být někdo JINÝ, nežít SVŮJ život? Jsme přímo stvořeni k tomu, abychom byli POUZE sami sebou a žili JEN svůj život.“ Za týden mi poslal omluvu: „Petře, zjistil jsem, že naopak to nejtěžší je dokázat být sám sebou, smět žít svůj život, moci mít sám sebe rád a dát sebe na první místo.“

Jíte něco jiného než okolí? Vynecháváte maso, cukry, cokoli podle sebe – a jste za to vysmíváni?

Zadržujete v sobě pravdu ohledně své orientace, jakýchkoli citů, přání – v obavě, že za to budete někým pranýřováni?

Máte svou vlastní víru? Práci, nad kterou ostatní ohrnují nos? Dítě, které zažívá muka pro svou odlišnost, postižení, slabost? Je prostě v čemkoli Váš život JINÝ a „nesmí být“? Pak pro Vás dnes píšu.

Čtyři prány štěstí jsou moje šestá kniha. Předchozích pět bestsellerů způsobilo, že se počet mých fanoušků na Facebooku rozrostl na více než 300 000 a většina z nich mi svěřuje svá trápení a problémy, ať už v partnerských vztazích nebo každodenním životě. Proto jsem založil soukromou zónu, abychom měli kde diskrétně komunikovat a nikdy jste se ve své situaci necítili sami.

Anglický překlad mé knihy 250 zákonů lásky, 250 Laws of Love, se stal bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Amazon mi udělil status Amazon Best-Selling Author, svěřují se mi již i zahraniční čtenáři, ale pro mě je důležité udržet kontakt s Vámi, pokud Vás dané opravdu zajímá a moje psaní Vám v něčem pomáhá.

Dnes mi tedy dovolte zaměřit se na to, proč je tak těžké být sám sebou a jak to dokázat.

Pojďme krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde