Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Je to „vztah“, ve kterém rozum vůbec nefunguje. Neumí pochopit, jak se anděl mohl změnit v ďábla. Proč ten, kdo nám na začátku dával první poslední, nám najednou dává jedině bolest – proč nás vydírá, opouští, případně když utečeme, proč nás prostě nenechá na pokoji.

Je to „vztah“, ve kterém my jsme vždycky ti špatní, ti provinilí. Kde cukr střídá bič, pokud ještě vůbec na cukr někdy dojde. A je to tím těžší, když máme v hlavě pořád minulost, toho andílka, kterého bychom chtěli zpátky, ale on se vytratil. Může se ještě vrátit? Kam zmizel? V čem jsme chybovali?

Tématem manipulace jsem se zabýval ve více než hodinovém živém vysílání, jehož záznam si můžete poslechnout ZDE. Přišla mi hromada dotazů do diskrétní zóny (více než 15 000 členů úrovně FC Premium), vyberu jeden za všechny: „Petře, moje kamarádka má partnera, který vykazuje znaky manipulátora. Vše obrací proti ní, zakazuje jí, s kým se může stýkat, s kým pracovat. Odpojila se od rodiny, přenechala mu své peníze. Chudák holka už pochopila, s kým má tu čest, ale přesto říká, že ho pořád miluje a věří, že se její partner změní. Když ho potkáte na veřejnosti, nevěřil byste, že takový může být. Navenek je milý, pozorný, v soukromí ovšem tyran a cholerik. Vždy se kamarádce směje, že jí nikdo věřit nebude, že i na policii má známé, tak ať seká dobrotu. Může se takový člověk opravdu změnit? Dojde mu někdy, co dělá?“

Přemýšlej: PROČ by se měnil?

Předně, chcete-li můj náhled v konkrétním případě, napište mi o tom víc do diskrétní zóny, ať mám obsáhlejší informace a nesoudím člověka, kterého dostatečně neznám, respektive mám o něm zprávy pouze z druhé či třetí ruky. Přesto však zkusím odpovědět. Téma zevšeobecním.

Manipulátor samozřejmě dobře ví, co dělá. A odpověď na otázku, jestli se změní, je jasná už z konstrukce věty, jak jste ji postavila: Jestliže on jí dělá ze života peklo a ona ho miluje a nemůže bez něj být, v tom je přece už obsažena ta odpověď: Pokud plán manipulátora vychází – pokud má vztah, který chtěl, který dodává jeho egu potřebnou dominanci – pak proč by ho měnil? Vždyť jemu ten plán funguje!!!

Manipulátor obecně si do vztahu vybírá ty oběti, které se zmanipulovat dají. Zmanipulování pak ústí v to, že oběti pro něj udělají cokoli, a ještě se cítí provinilé. Kladou přímou souvislost mezi to, jak se k nim partner chová, a jak jsou spokojené ony se sebou. To znamená, jestliže se ke mně druhý chová zle, nemohu být se sebou spokojen, neboť něco dělám špatně, nedostatečně. Musím se snažit víc, pořád víc, dokud se ke mně bude chovat zle. To je výsledek manipulace.

Omyl oběti

Oběti manipulace žijí v trvalém a základním klamu, že když ze sebe vydají maximum, tak druhý je bude milovat a konečně se k nim bude chovat dobře. To znamená, že dokud se k nim chová zle, ještě ze sebe nevydaly maximum. Oběti se tak snaží hledat nějakou svou rezervu, ještě někde udělat víc, obětovat víc, trápit se víc. Vztah s typickým manipulátorem je pak jednosměrný: Jedním směrem plyne jen láska. A nazpět jen bolest. Za lásku bolest.

Tak jako většina obětí se ptáte na pravděpodobnost změny. Je to prosté: Aby se manipulátor změnil, musel by se chtít změnit. Musel by ve svém jednání najít něco nevýhodného. Právě tak to činí jeho oběť – ta se pořád cítí nevýhodně, a proto se pořád snaží změnit k lepšímu. Ale manipulátor nic nevýhodného necítí. Však se na to dívejte z jeho pohledu: On, mimo bolesti, nedává své oběti vůbec nic a za to dostává všechno. Tak proč by se měnil? Jen proto, že to jeho oběť bolí? No a co? Jemu přece nezáleží na oběti. Jemu záleží pouze na sobě. Kdyby mu totiž záleželo na oběti, tak jí neubližuje, tak ji miluje, tak jí vrací to, co ona mu dává – lásku. 

Ale manipulátor nepotřebuje vracet oběti lásku. Ona mu přece všechnu lásku dá. Tak co by získal víc, kdyby jí lásku vracel? Ona mu dává VŠECHNU! A až oběť nebude mít co dát, protože už se ze všeho vydá – to znamená, až nebude mít jakoukoli lásku ani pro sebe, natož pro něj –, tak ji jednoduše odkopne a najde si jinou oběť ještě plnou lásky. Tak proč by se měnil?

Změna? Očekávej jen jiné způsoby manipulace

Aby se manipulátor změnil, musím to opakovat, musel by se chtít změnit. Musel by mít svůj vlastní důvod pro změnu. Musel by zjistit, že jeho manipulace nedává smysl, nedává mu to, co chce, jeho plán by nesměl fungovat. Musel by zjistit, že i když nedává nic, nazpět nedostává všechno. Takový neúspěšný manipulátor opravdu něco změní. Třeba je chvilku milý, aby znovu začal dostávat všechno. Anebo musí být milý mnohem déle, když pouhá chvilka nestačí. Anebo musí být milý celý život, aby konečně začal dostávat všechno. No jo, ale jestliže bude milý celý život, pak už z něj vlastní činy vytvoří celoživotně milého partnera, a ne manipulátora, že?

Ale to je spíše pohádka.

Jinak řečeno: Manipulátor se nezmění, dokud ve svém jednání neuvidí chybu – dokud jeho plán perfektně vychází, tedy dokud nedává nic a za to inkasuje všechno.

Pokud chcete, aby se manipulátor změnil, musíte mu přestat dávat všechno. Jen nežijte v iluzi, že potom se změní k lepšímu. Pravděpodobněji se změní, ale k horšímu. Pokud jeho dosavadní způsoby manipulace nebyly účinné, bude hledat účinnější. Jen raritně se může stát, že se svojí manipulací úplně skončí. Muselo by mu dojít, že vinou manipulace přišel o člověka, který měl pro něj hodnotu. Já se však obávám, že je obtížné najít manipulátora, pro kterého lidé, jimiž manipuluje, mají vůbec nějakou hodnotu. Kdyby měli, potom by si musel zodpovědět otázku, proč jimi manipuluje – proč riskuje, že je vyčerpá a ztratí, v případě, že pro něj mají hodnotu.

Zkrátka a dobře: Manipulátor ví, co dělá. Nebývá hloupý. Ví, co chce, a udělá všechno pro to, aby to dostal. A pokud ho dál milujeme a zůstáváme při něm, dostává přesně to, co on chce.

Přemýšlejme o tom…

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde si můžete navíc zakliknout odběr, takže Vám neuniknou žádné nové epizody. Nebo lze poslouchat v přehrávači na této stránce, kam díly přidáváme.
  • Všechno o mých knihách najdete ZDE. Kromě podcastů dělám i pravidelná živá vysílání, středeční pro soukromou skupinu (členové FC Klub a FC Premium, členství získáte ZDE) a nedělní pro širokou veřejnost přímo na facebookové stránce FirstClass.cz (na ní jsou záznamy k možnému zpětnému zhlédnutí).

© Petr Casanova