Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nejste s partnerem plně kompatibilní? Dělá něco, co Vás bolí, co Vám vadí, a přitom to odmítá přerušit, protože z jeho pohledu je to „normální“? Příklad: Píše si s jinými lidmi na seznamce a bagatelizuje Vaše trápení slovy, že „už je takový“, „takoví jsou všichni“, „o nic nejde“, ačkoli Vy jasně cítíte, že o něco jde, minimálně o Vaši bolest a hořkost, která pomalu kontaminuje vztah?

Tak rádi byste mu dali „napít jeho medicíny“, tak rádi byste udělali totéž, co dělá on, jen aby poznal, jak bolestivé to je, ale nemáte takový naturel? Pak je dnešní večerní povídání pro Vás.

Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den na Spotify, Google Podcasts nebo Apple Podcasts zodpovídám otázky, které mi posíláte často v reakci na mé články. Tak je tomu i dnes. Po zveřejnění článku Proč nedávám druhou šanci jsem obdržel tento dotaz: „Petře, asi jsem divná. Mám přítele, který mě ponižuje. Kdekdo mi radí, ať od něj odejdu, jenže mě u něj drží zvláštní posedlost. Ráda bych mu srazila jeho hřebínek a ego. Také bych se chtěla usmívat a mrkat na jiné, také bych si přála, aby mě našel s jiným v posteli, ale jak, když na to nemám žaludek, když nejsem taková povaha…, ale jak jinak překonat tu bolest, kterou mi způsobuje, než pomstou?“

Proč si nešpinit ruce

Kdo četl moji knihu o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem, zná moje doporučení, které zní: Soustřeď se na pozitivní, dobré činy, a veškerou špinavou práci nech na KARMĚ.

To, jak funguje karma, jsem ukazoval na příběhu konkrétního muže v článku Jak jsem pochopil karmu a odpustil zradu. Jeho příběh a postoj jsou velmi důležité. Víte, lidé, kterým někdo ublížil či stále ubližuje, mívají jako první myšlenku ublížit tomu druhému. Vrátit mu to – oko za oko. Jenže už Gándhí řekl: „Oko za oko, a svět je za chvíli slepý.“ A povím Vám proč.

Už ta skutečnost, že naší první myšlenkou je vrátit někomu to, co nám způsobuje, je důkazem přenosu energie. Negace vytváří negaci. Negativní člověk nás dokáže nakazit jen negativitou. Proto když rychle reagujeme, pak opět negativně – na negativní akcí negativní reakcí. Ale my si musíme uvědomit, že to je emoční, ne racionální reakce. A už to uvědomění zapojuje rozum. A rozum ví, jak je důležité negativní emoci zastavit. Ví, že tmu nelze vytlačit tmou, natož JEŠTĚ VĚTŠÍ TMOU. Ještě větší tma vytváří ještě větší tmu. Jediné, co dokáže ukončit tmu, je světlo.

Tedy: Naším cílem v negativních situacích by mělo být nikoli hledat tmu, protože pak náš život bude PLNÝ TMY, ale naopak hledat světlo, protože jedině tak je možné ukončit tmu a dostat do svého života VÍCE SVĚTLA. Hned to vysvětlím na příkladu tazatelky:

  • Když teď svého partnera podvedete, tak jako on podvedl Vás, a jemu to bude jedno, a to je docela možné, pokud je podvod způsobem jeho myšlení, jen Vás přivítá v Klubu podvádějících, a Vás to bude bolet, neboť se Váš záměr minul účinkem. A pak budete přemýšlet o JEŠTĚ HORŠÍ pomstě, když tato dostatečně nezapůsobila. Na tom je jasně vidět, že negativní pocity nemohou vytvořit jiné než negativní myšlenky, negativní činy a negativní výsledky.
  • A když svého partnera podvedete a jemu to NEBUDE jedno, tudíž ho to zabolí tak jako jeho nevěra Vás, bohužel se může stát to, že on začne přemýšlet o JEŠTĚ HORŠÍ pomstě, třeba jak tu informaci o Vaší nevěře vzít a rozšířit mezi Vaše společné přátele, rodinu, prostě Vám ublížit tím, že Vás zobrazí jako nevěrnou bestii – Váš negativní čin zkrátka vytvoří ten negativní výsledek, že učiní negativními jeho pocity, jeho myšlenky, jeho činy i výsledky, kterých se dopustí, zkrátka bude na jedné vlně s Vámi. Potom se Vy ani on ze začarovaného kruhu jménem Pomsta nedostanete. Pomsta bude lemovat váš vztah, definovat Váš osobní život, z bolesti ještě dlouho nevyváznete. To je škoda.

Když chceš konec bolesti, hledej světlo, ne tmu

A proto mnohem lepší než hledat tmu je hledat světlo. Jinak řečeno: Lepší, než soustředit se na člověka, který Vám způsobuje bolest, je soustředit se naopak na někoho, kdo Vám způsobuje radost. Pak se přestanete mračit a začnete se smát. A to má jeden úžasný benefit.

Představte si svého dnešního přítele, až Vás uvidí: Jak se smějete po boku někoho jiného. Jak jste šťastná bez něj. Upřímně, já neznám lepší (pozitivnější, a přitom efektivnější) způsob, jak „oplatit“ člověku, který Vám ubližoval, než tak, že budete šťastná bez něj. Protože negativním lidem pozitivní energie vadí. Negativní člověk se nad tím musí zamyslet, zauvažovat, čím to je.

  • Proč takhle šťastná nebyla po mém boku?
  • Jak to, že se směje, když jsem jí ublížil?
  • Co jsem dělal špatně?
  • Copak to, že jsem mrkal na jiné, nebylo k smíchu?
  • Nebo to, že mě našla v posteli s jinou, nebylo k smíchu?
  • Copak jsem jí nedával dost důvodů k smíchu, copak jsem nebyl „dostatečně směšný“?

Pamatujte: Když chcete zahnat tmu, musíte rozsvítit světlo. Pak ta tma skončí. I kdyby to světlo bylo sebemenší a tma sebevětší, světlo prostě ukončuje tmu. A proto se může dost dobře stát, že ten původní přítel se chytí za hlavu. Že se začne pokoutně dívat, co ten Váš nový přítel dělá jinak: třeba že nemrká na jiné, že se neválí s jinými. A napadne ho: Co když to je důvod, že jste s ním šťastná? A možná ho to bude inspirovat. Nebo taky ne. Ten Váš původní přítel se vůbec nechytí za hlavu. Bude mu úplně jedno, že se smějete s někým jiným. V hlavě Vás odepíše, protože pochopí, že už nad Vámi nemá moc. Raději si najde jinou oběť.

Ale to by Vám mělo být jedno.

Měla byste se DÁL nad tím smát.

A být šťastná, že ta bolest, kterou Vám přinášel, už NENÍ SOUČÁSTÍ Vašeho života.

Ne že si tu bolest do svého života prostřednictvím hloupé pomsty pořád vracíte.

Nezapomínejte: Temnotu nejde vytlačit temnotou. Temnotu zabijete jenom světlem.

A proto je v pořádku, když jste jiná povaha. Tak ji uplatněte. Jděte za světlem, tedy i člověkem nabízejícím světlo, ne tmu. Budete s ním šťastnější. A svému původnímu příteli dáte příležitost se změnit, dospět, uvědomit si, že Vy jste neztratili, to on ztratil, když přišel o člověka, v jehož povaze nebylo ublížit nebo zradit. Chraňte si svou vzácnost a nepřestávejte být dobří jen proto, že jiní jsou zlí.

Doporučené čtení:

Kniha Čtyři prány štěstí – k sehnání zde.

Magazíny Jak postavit most přes minulost, Jak zvedat sebevědomí – k sehnání zde.

Omlouvám se. Vstupenky na nedělní setkání v pražské Lucerně jsou již beznadějně vyprodané.

© Petr Casanova