Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Můj včerejší podcast 3 důvody, proč se míjíme se svou spřízněnou duší, vyvolal lavinu Vašich dotazů. Přáli jste si vědět, zda může právě Vaše situace spadat do některé ze tří bolestivých kategorií, o níž jsem hovořil, potažmo zda ten, koho jste potkali, může být opravdu spřízněná duše. Vodítko najdete též v mém článku 7 rozdílů mezi životním partnerem a jedním z mnoha.

K tématu spřízněných duší se však váže také jeden často se opakující dotaz. Vyberu namátkou tento: „Petře, poslouchám Vaše podcasty jako pohádky na dobrou noc. A moc si přeji, aby se jednou staly skutečností. Třeba příběh o spřízněných duších. Jediná otázka: Může se stát, že spřízněnou duši prostě nepotkáme? Jsem už zoufalá. Tolik let čekám na opravdovou lásku.“

Opravdu víš, co CHCEŠ, i co NECHCEŠ?

Kdykoli v diskrétní zóně dostanu podobný dotaz, snažím se vyjít z defétismu a nevíry tazatele. Pokud jste totiž četli moji knihu Čtyři prány štěstí, víte, jakou roli v „přivolání“ spřízněné duše hraje člověk sám. Například jeho přání, koho přesně žádá. To je důležité. Přemýšlejte o tom. Už v tom může být problém. Když totiž nevíte, koho přesně chcete, tak ho nemůžete poznat.

Je to stejné, jako když jdeme na výlet. Jestliže nevíme, kam jdeme nebo co chceme vidět, tak tam nedojdeme. Nazdařbůh samozřejmě můžeme chodit, třeba lesem. Ale pak nás musí něco zaujmout. Třeba skála a výstup na ní, protože chceme zažít výhled. Nebo šum blízkého potůčku, protože chceme zažít, jak nám vlhkost dýchne do tváře nebo se chceme napít horského pramene. I ve vztahu musíme vědět, co přesně chceme i co přesně nechceme.

Důležitost proudění

Mnoho lidí dělá při seznamování a obhlížení terénu tu chybu, že hledá ve spřízněné duši někoho neurčitého a zároveň dokonalého. Žádný člověk nemůže být po všech stránkách dokonalý. A to je dobře. Protože dokonalý člověk by žádného partnera nepotřeboval. Každý vztah je tvořen především energií, která neustále proudí mezi oběma partnery a funguje na principu stimulace, podpory: když jeden z partnerů padne, druhý ho zvedne. Tato stimulace nesmí uvadnout, musí pořád obíhat, jako krev, jako vzduch, jako voda, jako roční období v přírodě. Oběh je důležitý.

Druhý tedy přímo musí být nedokonalý a dělat přiměřené chyby, kterých bychom se my nedopustili, abychom ho mohli povzbudit, tedy abychom pro něj měli smysl a on věděl, že i do nás má tu a tam vložit svou energii, a jestliže pro změnu nám něco nejde, znovu rozproudit ten „oběh“, tu věčnou změnu, i v nás, protože změna, která přijde v období „umírání“, je život.

Z toho též plyne, že pokud chceme potkat spřízněnou duši, nemůžeme umírat, protože bychom – kromě umírání, povzdechů, smutku, bolehlavu – neměli do vztahu co vnést.

Mračíš se, nebo usmíváš?

Proto jsem psal knihu Čtyři prány štěstí. Aby se lidé uklidnili, vyvážili, nabrali opětovně radost. Takoví lidé pak mají co dát, čím přispět, jak zvednout. Takoví lidé jsou pak na spřízněnou duši připraveni, „sálá to z nich“. To je ta energie, kterou přitáhnou člověka, jehož přivolávají. Každý oceníme někoho klidného, vyváženého, radostného. Jedině takový partner nás něčím doplní, ne vysaje, vyčerpá. Takže myslete na zahnání zoufalosti, ale… taky si pamatujte, co jsem před chvílí říkal: Důležitý je oběh. Pulzace. To znamená, že samozřejmě nemůžete cítit celodenně jenom radost, jenom štěstí, to by byla koneckonců dokonalost a ta neexistuje. Je přirozené, když se pocity naplněnosti střídají naopak s pocity, že nám něco schází. Protože potom nejenže MŮŽEME dát (umíme se usmát), ale taky CHCEME dát (víme, jak je důležité mít po boku někoho, kdo nás ve smutné chvíli podpoří a „obrátí“). 

A právě to je důvod, proč těsně předtím, než potkáte spřízněnou duši, můžete zažívat naprostý opak – ochromující pocit osamělosti. Jako když je podivný klid před bouří. Jako když před vlnou tsunami naopak ustoupí voda daleko od pobřeží. Jako když chcete opravdu hodně vykřiknout, tak se musíte nejdříve opravdu hodně nadechnout. Chápete? Velikému štěstí musí nejprve předcházet veliké neštěstí. Jiná možnost není. Máte-li totiž ocenit někoho, kdo přijde, musíte být nejdříve zlomení z toho, že tady nikdo takový není. Kdyby Vám bylo jedno, že tu spřízněná duše není, bude Vám jedno, když taková spřízněná duše náhle vejde do dveří.

Těš se!

Jak tedy zkombinovat překonání zoufalosti a současně nepodléhání skepsi? Dám Vám jeden tip: Naučte se těšit. A netrápit pochybnostmi. Pamatujte, že čím větší je pochybnost, tím lépe – tím víc pak budete příjemně překvapeni. A nevadí, že nejste dokonalí, ani druhý nebude, a tím lépe jeden druhého doplníte. Ale musíte mít co dát. Co pozitivního. Nikdo netouží být s dlouhodobě negativním člověkem, protože negativní myšlenky nevytvoří pozitivní život. Negace odpuzují. 

Proto by osamělost, kterou právě teď cítíte, měla působit jako vnitřní hlas, který říká: „Nechci být sám. Těším se na někoho dalšího. Mám mu co dát. Umím se smát. Umím podpořit. A umím to ukázat už na sobě. Věřím si, že si zasloužím někoho dobrého. Někoho, kdo mi dá lásku, komu já dám lásku. Jsem tady pro Tebe.“ Věřte, že tohle si říká i ten druhý. Ten, který úplně stejně pulzuje. Protože nechce být sám, ale současně věří, že někde jste. A že věříte v něj. Proto se naučte splynout s časem. Uvědomit si, že čím déle čekáte, tím víc pak spřízněného člověka oceníte, tím později Vás začne nudit. Možná Vás nudit nebude nikdy. Protože nikdy nezapomenete na dnešní období – jak dlouhé bylo čekání na lásku.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde si můžete navíc zakliknout odběr, takže Vám neuniknou žádné nové epizody. Nebo lze poslouchat v přehrávači na této stránce, kam díly přidáváme.
  • Všechno o mých knihách najdete ZDE. Kromě podcastů dělám i pravidelná živá vysílání, středeční pro soukromou skupinu (členové FC Klub a FC Premium, členství získáte ZDE) a nedělní pro širokou veřejnost přímo na facebookové stránce FirstClass.cz (na ní jsou záznamy k možnému zpětnému zhlédnutí).

© Petr Casanova