Když Ti teď někdo tleskne za zády, okamžitě zareaguješ – lekneš se. A teprve pak Ti dojde, kdo to vůbec byl.

Měl to tak už pračlověk. Když ho překvapil například medvěd, okamžitě zareagoval – a až posléze jeho rozum pochopil, jak je pud vlastně moudrý:

  • Ten pračlověk totiž okamžitě strnul – aby jakýkoli jeho pohyb nepřiměl medvěda zaútočit.
  • Ten pračlověk okamžitě zbledl – krev z povrchových částí těla ustoupila do hlubších útrob, aby v případě medvědova ohnání tlapou pračlověk rychle nevykrvácel.
  • Ten pračlověk třeba i vylekáním povolil svěrače – aby v případě medvědova silnějšího ohnání tlapou a protržení střev došlo k otravě pračlověka vlastními „odpadky“; proto šly z těla rychle pryč.

Pud, který jsme všichni dostali do vínku společně s například strachem, úzkostí, stresem, je velmi moudrý, tak jako vše, co patří k citu, intuici nevyjímaje. Mnozí lidé bohužel vnitřní hlas nevnímají nebo jím dokonce pohrdají, spoléhají ryze na rozum, ale ten je vždy pozadu – dokáže události, jež jsme prožili, plnohodnotně vyhodnotit až zpětně. Rozum prostě potřebuje čas. Moře času. Jenže člověk často čas nemá. Musí jednat. Je pod tlakem. Vždy byl. Nejen pračlověk v džungli, i moderní člověk v dnešním světě.

Lidé, kteří se mi svěřují s problémy v FC Klubu, se často ptají: Proč po mně cit chce něco jiného než rozum? Proč neROZUMím tomu, co se mi právě nyní děje, nebo k čemu je to dobré? Proč mě zamilovanost smýká směrem, kterým se trápím, kterému neROZUMí nikdo z mého okolí?

A hlavně: Proč často až s odstupem času docením určitou zkušenost, která mi v daném okamžiku připadala zbytečná, nepatřičná, nepotřebná a ubližující? Proč teprve s odstupem času dovedu vyjádřit vděčnost citu za sice pekelnou zkušenost, ale tolik potřebnou pro budoucnost? Proč to nevidím už v té chvíli, kdy takovou zkušeností procházím?

Víte dobře, že na téma partnerských vztahů jsem napsal už pět knih. Ta základní, 250 zákonů lásky, se v anglickém překladu 250 Laws of Love stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Ale já jenom u autorství nezůstávám. Rád s lidmi komunikuji. Na veřejné facebookové stránce, která má více než 300 000 fanoušků, i v soukromé zóně FC Klubu, který má už 15 000 členů, jimž třikrát týdně píšu speciální článek na přání. Jako dnes.

Na pěti konkrétních případech Vám tedy ukážu, jak je cit v těžkých chvílích moudřejší než rozum, a to, že nechápeme, proč se nám tyto situace dějí, ještě neznamená, že to časem nepochopíme – a dokonce že za to časem citu nepoděkujeme.

Pojďme si objasnit nejčastější kritické situace, s jakými se mi v FC Klubu svěřujete, jednu po druhé:

 

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde