Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Představte si bolavou zkušenost s Pygmalionem, Godotem nebo například Hamletem, o kterém jsem psal dnešní klubový článek. Mluvili byste o NEGATIVNÍ zkušenosti? Patrně ano.

Já mám ale pro Vás, jako vždycky, jiný pohled. Co když i špatné zkušenosti jsou užitečné?

A pozor, oprostěme se od filozofie a bavme se skutečně věcně. Co když uvedené nebo i jiné negativní vztahové zkušenosti naopak ZLEPŠÍ náš život?

Neumíte si to představit? Fajn, potom je dnešní podcast právě pro Vás!

Řešidlo je název mých každodenních podcastů, ve kterých se pokouším mluveným slovem zodpovědět nejčastější dotazy, které mi posíláte po přečtení mých knih, magazínů a článků.

Přejete si napsat mi svůj problém, ale tak, aby nikdo neviděl a neslyšel, na co se ptáte nebo jak Vám odpovídám? Využijte FC Klub či program FC Premium a v nich soukromou komunikaci.

Dnes se budu, alespoň krátce, věnovat psychologickému fenoménu „očkování“ v lásce. Dostal jsem totiž následující dotaz, který by mohl být problémem i dalších tazatelů. A tak odpovídám Řešidlem: „Petře, každý večer si před spaním pouštím Vaše podcasty. Jsou to moje večerníčky na dobrou noc. Ten dnešní, napsal mi čtenářka včera, mě zaujal snad nejvíc. Našla jsem se ve Vašem vyprávění o divokých koních tarpanech a hned jsem si objednala knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, kde o ponižování píšete. Moje zkušenost je jiná pouze v tom, že když potkám muže, který po čase neunese můj vysoký příjem, moji kariéru a moji soběstačnost, tak ho moc dlouho netrpím, neponižuji se, odcházím. Zvláštní ale je, že jsem na tyto muže–slabochy, jak je označujete, začala mít zvláštní čich, poznám je už po pár slovech. Čím to je? A jak věřit, že někdy potkám partnera, který mě ustojí, když se mi zdá, že takových je kolem stále méně?“

Jak vznikají „protilátky“ v lásce

Psychologie v tomto případě hovoří o fenoménu očkování. Dovolte, objasním:

Očkování ve zdravotnictví funguje tak, že je Vám do těla úmyslně vpraven virus, proti kterému se potřebujete ochránit. Je vpraven v malém, neškodném množství. Zalarmované tělo si tudíž vytvoří dostatečný počet protilátek – dostatečný počet „vojáků“, kteří tu pidiarmádu protivníků porazí. Vytvořené protilátky zůstanou v krvi hlídkovat ještě po nějakou dobu. To je očkování.

Ve vztahu očkování probíhá tak, že musíme projít zkušeností s určitým typem škodlivého partnera, ať je to alkoholik, násilník, podvodník, chronický lhář, abychom díky této zkušenosti už takového partnera příště poznali a nepustili k sobě. Samozřejmě že očkování je nepříjemné, bolestivé, vezme nám to spoustu času, nervů, ale tím spíš a tím déle si potom tuhle zkušenost pamatujeme a nedopustíme opakování takového vztahu. Tak to je očkování ve vztahu.

Jak špatné poslouží dobrému

Jestliže tedy potkáme slabocha, narcistu, sociopata, sobce, manipulátora (pokud Vás zajímá některá z těchto kategorií, rozklikněte dané označení a otevřete článek) a potkáme je poprvé, tak si vlastně nemáme co vyčítat. Nemohli jsme tomu vztahu relevantně zabránit. Neměli jsme dosavadní zkušenost, tu jsme teprve potřebovali získat. Proto není primárně chyba projít si zkušeností s negativními typy partnerů. Chyba je takovou zkušenost opakovat. Což se děje lidem, kteří se napoprvé dost neponaučili – v jejich případě „očkování“ nebylo „dost silné“. Lidé, kteří se neponaučí, musejí jednoduše prožít tutéž zkušenost znovu. A pak už ji neopakují.

Pokud tedy potkáme například slabocha, který neumí ustát naše ambice, sny, cíle, pracovitost, soběstačnost, nezávislost, je přirozené, že nás bude ponižovat. Je to sice špatná, ale užitečná zkušenost. A protože projdeme očkováním proti slabochovi, příště už díky té prožité zkušenosti žádného slabocha do své blízkosti nepouštíme. Jsme opatrnější na jednotlivá znamení, projevy, náznaky. A pak se opravdu stane, jako píše tazatelka, že už zdálky vycítíme slabocha či jinou formu negativního partnera, poznáme slibotechnu, kecala, couvala, když už s takovými máme zkušenost. Tedy jedno mrzuté očkování nám může zachránit moře času v budoucnosti.

Jedna výhoda a jedna nevýhoda

Nicméně, mám pro Vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu.

Kterou chcete slyšet dřív?

Fajn, nejprve tu špatnou.

Očkování má to jednu zdánlivou nevýhodu. Začne se nám zdát, že správných partnerů je méně. Protože my podvědomě vylučujeme ty potenciální protějšky, které nepřipadají v úvahu, protože vykazují znaky těch škodlivých typů. A třeba slabochů je dnes velké množství. Když je oddělíme, moc dalších lidí nezbývá. Dnes je běžné ponižovat, ubližovat, hejtovat, pomlouvat.

Ale teď tu dobrou zprávu.

Očkování má také jednu výhodu – zmenší se počet lidí, kteří připadají v úvahu pro vztah. Zní to jako nevýhoda, ale zvažte to ještě jednou: Nemusíte projít stovkami vztahů, abyste našli jednoho správného partnera. Vy už si předem, díky KAŽDÉ očkovací zkušenosti, ušetříte marný vztah a ztrátu času s nevhodným typem lidí a ten, kdo Vám bude vyhovovat, i kdyby to byl jen jeden jediný zbylý člověk, bude patrně rovnou ten správný. Ale musíte být trpěliví.

Pamatujte si: Jestliže najdete sílu odejít od toxického partnera, získáte dva důvody k vděčnosti. Můžete děkovat jednak za očkovací zkušenost a jednak za lepší budoucnost. Protože stejného, nebo i horšího partnera už nikdy do své blízkosti nepustíte. Tedy samozřejmě v případě, že už máte dostatečné protilátky. Jinak řečeno: už máte takových partnerů „dostatečně po krk“.

Pak všechno dobré máte před sebou. A to není špatný pocit. Máte se na co těšit.

Jen je důležité v těch toxických vztazích neztratit příliš mnoho času.

Aby se totiž nestalo, že nám ten čas nakonec bude chybět.

© Petr Casanova