Hádka. V češtině má negativní význam. Kdekdo říká: Nechci se hádat.

Přitom v angličtině se hádat řekne argue. Od slova argument.

Dohadovat se tedy znamená snášet argumenty. Prezentovat a obhajovat svůj postoj. Jednat.

A to hlavně proto, že ve vztahu se potkávají dvě odlišné bytosti, které mohou mít jiné životní názory, hodnoty, zkušenosti, rozhledy. Partneři mohou sdílet společnou cestu, a přitom občas zjistit, že se neshodnou v dlouhodobých snech, vizích, cílech. A tak spolu potřebují MLUVIT – vysvětlit si, v čem se rozcházejí, a najít kompromis nebo koncenzus.

Hádka ve smyslu argumentování tedy je přirozenou součástí vztahu. Neznamená, že proti sobě stojí dva soupeři. Hádka není souboj. Jak píšu v knize 250 zákonů lásky, ve vztahu nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy jen dva vítězové, nebo dva poražení.

V FC Klubu, prostředí určeném pro přímé dotazování a řešení Vašich osobních problémů, se často ptáte: Je špatné, když se hádáme? Není. Ale je špatné se hádat špatně. Tedy tak, aby se dva lidé vzdalovali. Dohadování se má sloužit ke sblížení lidí, názorů, cest. A různé problémy přicházejí do vztahu ne proto, aby jej oslabovaly, ale aby ho prověřovaly a ideálně posilovaly, pokud ten vztah opravdu stojí za to.

Jak se to pozná? Jak vést konflikty ve vztahu, aby směřovaly k vyřešení problému, ne k vytvoření nějakého dalšího? Jak se odlišují stavitelé od bořitelů? S kým má vztah dlouhodobou perspektivu, a s kým každá minuta je ztracená?

Konstruktivní hádka

Na téma partnerských vztahů jsem napsal pět knih. Ta základní 250 zákonů lásky se v anglickém překladu 250 Laws of Love stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Amazon mi udělil status Amazon Best-Selling Author, ale já jen u autorství nezůstávám. Chci s lidmi mluvit o tom, co prožívají. Veřejná facebooková stránka FirstClass.cz má více než 300 000 fanoušků a přes milion návštěvníků měsíčně. Soukromá zóna FC Klub má už 15 000 členů, a každý z nich výhodu osobní komunikace přímo se mnou. A také výhodu speciálních článků, které pro členy FC Klubu píšu třikrát týdně – na téma, které si přejí. Jako dnes.

Psychologie ráda pracuje s pojmy jako konstruktivní prohra (ve sportovní psychologii). Ano, když se z prohry dostatečně ponaučíme, respektive když nás donutí na sobě víc pracovat, víc trénovat, pak se prohra stane požehnáním, iniciací lepší budoucnosti. Slovo konstruktivní proto psychologie spojuje i s hádkou. Hádat se dá destruktivně, tak, že proneseme nejplamennější projev v životě – kterého už za minutu litujeme, protože spálíme to, co nelze vrátit. Anebo existuje konstruktivní hádka se svými sedmi principy, při jejichž dodržování vztah posilujeme, neoslabujeme.

Pojďme si je objasnit jeden za druhým:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde