Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Znáte můj názor, že všechno v životě má svůj smysl?

Nechápete tedy, jak může mít smysl to, že k někomu směřujete svou lásku a on Vám ji neopětuje, i když by chtěl – i když vám dvěma je spolu dobře, jenže jiskra nepřeskočila?

To musí být nějaká chyba vesmíru, ne? – napadá Vás jistě. Proč nám to jinak dělá?

Není to žádná chyba. I takové chvíle nás mají něčemu naučit. Že nevíte čemu?

O partnerských vztazích jsem napsal pět knih. Jedna navazuje na druhou a všechny pokrývají celé pásmo problematiky. 250 zákonů lásky vysvětluje, jaké podmínky musejí být oboustranně splněny pro to, aby vztah vydržel dlouhodobě. Dvanáct srdcí popisuje, jak ustát, když my jsme připraveni takový vztah budovat, ale protějšek ne. 100 nejkratších cest k Tobě ukazuje, jak se po těžkém rozchodu pročistit tak, abychom vůbec měli sílu vytvářet nový vztah. Kniha Protože odpovídá na všechna PROČ, jež vnitřní pročištění dlouhodobě blokují. A nakonec Cítit rozumem, myslet srdcem je knihou o všech typech karmických vztahů – které nás mají něčemu naučit.

Já však nejsem jen píšící autor. Záleží mi na mluvené interakci s Vámi. Proto existuje Řešidlo, můj seriál podcastů (mimo jiné na Spotify), ve kterých každý všední den odpovídám na jeden Váš osobní dotaz. A odpovídám nejen tazateli či tazatelce, ale každému, kdo možná právě teď prožívá podobný problém. Jako dnes: „Petře, trápím se a není mi pomoci. Ať dělám, co dělám, tak ten, koho miluji, a s kým se už delší dobu scházíme, v sobě nedokáže zapálit jiskru lásky, a s omluvou říká, že mě nemiluje. Říká jen: ,Já prostě nic necítím, nechci Tě zranit.‘ Ptám se, jak vlastně funguje láska, jak je to vymyšleno, když z jedné strany je absolutní a z druhé strany je nulová. Jak to může Bůh dopustit, abychom se vlastně oba trápili? Co mě to má naučit?“

Ačkoli o tom píšu ve svých knihách a každá z těchto knih má okolo tří set stran, zatímco tento podcast jen pár minut, alespoň něco zodpovím.

Předně, jak vzniká zamilovanost, potažmo jak se z prchavé zamilovanosti vyvíjí dlouhodobá láska, vysvětluji v knize Protože. Tam ukazuji i to, jak se dá zamilovanost v člověku vyvolat.

Nicméně, prožíváte-li neopětovanou lásku, dám Vám základní doporučení:

Za prvé, všechno má svůj čas

Tohle mnoho lidí nechápe. Dovolte tedy příměr k příběhu housenky a motýla.

Když vidíte housenku, která se kuklí, tedy uzavírá do kokonu, a Vy jste netrpěliví, aby se už už objevil ten nádherný motýl, pak se může stát, že vezmete nůž, odříznete konec toho kokonu a „pomůžete“ motýlovi rychleji na svět. Problém je, že ten motýl, který není dovyvinutý, neumí létat. On z toho ustřiženého kokonu vypadne a zemře. Vysvobození se mění vlastně ve zničení.

To se děje i ve vztazích.

Někdy to funguje tak, že ten, kdo (ještě) nemiluje, a přitom k Vám cítí náklonnost, potřebuje z hlediska lásky dozrát – jednak pro to, aby sám naplnil své srdce, a jednak pro to, aby Vám prozatímní ne-láskou neubližoval. V lásce zrající člověk, který Vás ještě plnohodnotně nemiluje a tedy „nedoceňuje“, Vám způsobí víc bolesti než štěstí, a to tím víc, čím víc ho milujete.

Jinak řečeno: Přátelství, respektive blízkost mezi dvěma lidmi, se v lásku může rozvinout, ale člověk Vás musí sám začít milovat. Když sáhnu znovu pro přirovnání do přírody, koně můžete dovést k napajedlu, ale pít musí sám. A on začne, naučí se to, pokud dostane opravdu žízeň. Pokud mu voda začne chybět. Pokud ta voda bude – obrazně řečeno – otázkou jeho života a smrti. Tehdy začne pít. Ale do té doby to není chyba vody. Ta voda se nemůže trápit pro to, že ať dělá, co dělá, neumí koně přivábit. To není problém vody, ale nedostatečné potřeby toho koně, jeho nedostatečné žíznivosti, jeho nedostatečného porozumění té vodě.

Za druhé, láska je potřeba

Jestliže děláte pro milovaného člověka první poslední, a on si stále svými city není jistý, není to Vaše chyba. Někdy teprve musí projít něčím zásadním, aby se jeho city zažehly. Povím Vám jeden z možných způsobů.

Někdo k tomu potřebuje nejdříve jiný vztah, ve kterém pro něj jeho partner například NEBUDE dělat první poslední jako Vy. Takže si nejprve potřebuje „odskočit“ do vztahu, kde si uvědomí, co měl a najednou nemá. A pak si vzpomene na Vás. Ačkoli půjde o uvědomění na racionální úrovni, má i svou emoční spojitost. On totiž bude mít jasné srovnání: Tamten člověk pro mě dělal tohle, a tenhle člověk pro mě tohle nedělá. Náhle mu pocitově budete bližší. Bude mít větší potřebu s Vámi být. A už to bude jiná energie. POTŘEBA, chápete? Potřeba je LÁSKA.

Kdo zná mé knihy nebo kdo mi píše o soukromý názor v FC Klubu, dobře ví, že nemarním čas. Nemám rád milosrdné lži, proto mi, prosím, promiňte drsnou upřímnost i nyní. Ale je důležité si to uvědomit: Kdo Vás nemiluje, ten Vás vlastně nepotřebuje. Ovšem pozor! Ne proto, že byste byli nedostateční, ale proto, že on ještě nedospěl k tomu, aby Vás potřeboval.

Zkuste prominout lidem, že nejsou hned dokonalí. Že ihned nevidí to, co je Vám nebo komukoli jinému jasné – jak jste úžasní. Každý totiž máme svou cestu poznání a každý jsme na různém místě té cesty. Vůbec to není o věku, je to hlavně o ztrátách. Jak jsem říkal v nedělním živém vysílání o překonávání odmítání milovaným člověkem (záznam si můžete ještě teď přehrát na facebookové stránce FirstClass.cz, zveřejněno 10. května 2020 dopoledne), člověk nezískává vyzrálost věkem, nýbrž zkušenostmi, které jsou dané ponaučením z chyb, které způsobily nějakou velkou ztrátu v jeho životě.

Čím víc toho člověk v životě prohrál, čím vícekrát se ponaučil, tím víc vedle sebe ocení někoho, kdo ho drží nad vodou. Kdo ještě v životě nic velkého neztratil, nemůže znát hodnotu člověka, vědět, co je pravá láska, protože ji nikdy opravdu nepotřeboval.

Právě tehdy, když jste dole, když si tolik vyčítáte každou chybu, tolik se na sebe zlobíte, prostě když Vám tolik chybí láska k sobě samému, o to víc si najednou uvědomíte, jak je důležité mít po svém boku někoho, kdo Vám vlije energii do žil, povzbudí Vás, inspiruje vlastním příkladem a hlavně kdo Vás na tom dně nenechá ležet. Na dně totiž začíná nejkrásnější životní obrat, ta nádherná cesta přes všechny porážky konečně k vítězstvím. Láska není chemie, láska je čin – potřeba, aby druhý nezůstal dole, v bolesti, splínu, úzkosti, která se změní v pomoc člověku.

Za třetí, mějte trpělivost

Z dalších mých podcastů už víte, že trpělivost pochází od slova trpět. Ano, máme-li si počkat na to, co má pro nás smysl, svým způsobem trpíme, dokud je to stále ve stádiu vyzrávání. Ale právě to je na životě to krásné i zvláštní.

Chápejte život jako knihu. Ta má spoustu kapitol. Jestliže jste někde uprostřed a čtete špatný příběh, uvědomte si, že nejste na konci, děj se bude vyvíjet. A to třeba i tak, že ten, kdo Vás dnes nemiluje, Vás zítra může začít postrádat, volat, potřebovat, prostě milovat.

Anebo taky ne. Ale i to je užitečná zkušenost, protože Vás učí – víte čemu? Vážit si partnera, který Vás milovat bude. Partnera, který teprve přijde. Který se už teď někde na Vás těší. Ale také možná už delší dobu trpí, protože na Vás nemůže narazit. Jen se zamyslet nad tím, že: Pokud dokážete tak moc milovat člověka, který Vám lásku neoplácí, představte si, o kolik víc asi budete milovat člověka, který Vám lásku oplácet bude. A to bez ohledu na to, jestli se tím člověkem stane ten, kterého již milujete a který teprve prozře, anebo ten, který teprve přijde.

Každopádně nikdy nepochybujte o tom, že Vám tento příběh přišel do života správně.

Že Vás má něčemu naučit.

Že Vás má přimět si něčeho vážit.

Že Vám má zlepšit život.

Dát Vám možná nejprve trochu hořkosti, abyste posléze ocenili sladkost.

Víc o mých knihách: klikněte ZDE. Zakoupit si mé knihy můžete ZDE. Další podcasty jsou ZDE.

Chcete-li číst bonusové články a soukromě komunikovat s autorem, přečtěte si víc o členství.

© Petr Casanova