Zdá se to jako matematická záhada:

Když vstupujeme do vztahu, jsme celí. Máme úsměv na tváři, je nám dobře, ale s druhým je nám ještě líp. Čím víc spolu jsme a čím víc se navzájem podporujeme, tím víc i sami dokážeme. Jsme zcela naplnění, šťastní. S partnerem už nejsme dva, spolu tvoříme jedno. Jednu dvojitou bytost.

Když se však časem naše cesty rozejdou a jsme znovu sami, nejsme celí. Ačkoli se rozchodem zdánlivě všechno vrátilo do období před začátek vztahu, už nejsme těmi, kterými jsme byli. Cítíme se neúplní, poloviční.

Přitom to žádná matematická záhada není. Dvojitá bytost se rozpadla na dvě poloviny. Přestože jsme opět tím samostatným solitérem, krvácíme. Někdo nám chybí. Někdo, na koho jsme byli zvyklí. A zoufáme si po něm.

Jak uvádím v knize 100 nejkratších cest k Tobě, určené pro tyto porozchodové sebepročišťující etapy, jde o emočně nejnáročnější období. Psychologie hovoří o pásmu odpojování (nebo také odtrhávání), které sestává ze tří fází. První je fáze bolesti (o dalších hovořím v článku Případ Hamlet aneb Jak dlouho čekat, jestli se rozhodne BÝT, ČI NEBÝT se mnou).

Ve fázi bolesti se obvykle potýkáme s nepochopením ze strany svého okolí. Proč se trápíš pro někoho, kdo Tě odkopl? Nemysli na to! Najdi si někoho jiného! Vždyť jsme Ti to od začátku říkali, že… Začni konečně žít! – a podobné knížecí rady, které svědčí o neporozumění této fázi.

Z pohledu okolí se totiž mnoho nezměnilo. Jsme tam, kde jsme byli před vztahem. Ale domněnka, že po rozchodu všechno bude jako dřív, je nesmyslná. Už nikdy nic nebude jako dřív. Změnilo se to, že jsme emočně zranění.

Jak zhojit zlomené křídlo

V knize 100 nejkratších cest k Tobě přirovnávám člověka k andělu s jedním křídlem. Aby mohl vzlétnout a poznat nebe, potřebuje druhé křídlo – druhého člověka.

Dokud společně a synchronně mávají, stoupají. Je jim stále lépe. Zbavují se zemské tíže, žijí v jiných sférách (lásky). Jakmile se ale společné a synchronní mávání přeruší, oba padají.

Čím výš spolu vystoupali, tím hlubší je pád a bolestnější dopad. Velikost emočního zranění je přímoúměrná míře štěstí, které jsme společně zažívali. Nic nebolí tak jako vzpomínky na chvíle (společného) štěstí v období (osamělého) neštěstí.

V knize přirovnávám to zranění ke zlomenině andělského křídla. Dlouho s ním nelze plnohodnotně létat, je třeba jej zhojit, vyléčit. Ale jak?

Na téma vztahů jsem napsal šest knih. Ta základní 250 zákonů lásky, v anglickém překladu 250 Laws of Love, se stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Ale já jen u autorství nezůstávám. Pro čtenáře, české i zahraniční, jsem vytvořil soukromé zóny, ve kterých v případě jejich zájmu společně probíráme jejich konkrétní vztahové situace. Pro české a slovenské čtenáře je tou soukromou zónou FC Klub. Třikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota) pro tyto speciální zájemce píšu zvláštní články na jejich přání, jako dnes.

Co dělat pro to, aby fáze bolesti byla co nejkratší?

Jak se co nejrychleji vrátit do běžného života, byť s jizvou po neúspěšném vztahu?

Povězme si o 3 x 3 psychologických postupech, kterými můžeme pomoci svému srdci, ať se porozchodové období vyznačuje pasivní lhostejností partnera (nezájem po dlouhodobém vztahu bolí), nebo aktivními ubližujícími činy (což může bolet ještě víc, zvláště jsou-li v tom angažovány děti, společní přátelé či nějaký nový partnerův objev).

Proberme si je krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde