Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes
Podpora čtečky obrazovky zapnuta.

Jste muž, který nechápe, proč jeho partnerka odešla do zdánlivě horšího, komplikovanějšího vztahu?

Jste žena, která byla ze srdce přesvědčená o něčí lásce, ale realita se později ukázala být přesně opačná?

Přemýšlíte o tom, proč si muži a ženy tak často nerozumějí?

Čím vlastně přitahují ženatí muži? Je opravdu tak málo nezadaných, nebo i ženám dělá dobře, když mohou rozbít něčí rodinu? Jdou za mužem v lepším postavení, který prokazuje, že se o svou rodinu dokáže postarat? Mají ženy takovou touhu právě tohoto muže jiné přetáhnout?

I takové otázky mi kladete. Snažím se na ně odpovídat ve svých knihách, magazínech, při konzultacích se členy FC Klubu a čtenáři úrovně FC Premium. A také ve svých podcastech, kde se mluveným slovem snažím objasnit to, co Vám konkrétně leží na srdci nebo co Vás trápí.

Můj hlas můžete poslouchat zde (viz přehrát výše) nebo v aplikacích Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts (pořad Řešidlo FirstClass. Zakliknete-li odběr, neutečou Vám jednotlivé díly.)

Dva pohledy PROČ

Dnes odpovím Lukášovi, který mi napsal: „Moje bývalá partnerka, matka tří dětí, odešla k jinému, který je ženatý a perspektiva vztahu s ním je mizivá. Už předtím tam z její strany byla nevěra, narušení důvěry. Ano, měl jsem plno chyb, ale také snahu je opravit. Teď už vím, že to dál nemá smysl, vídáme se jen kvůli dětem, ale i tak je to jako sypat sůl do rány. Proč odcházela? Proč odešla?“

Začnu možná z překvapivého konce. Když muži kladou otázku PROČ, kladou ji z jiného místa než ženy. Žena se ptá PROČ srdcem, muž se ptá PROČ hlavou. Přitom mužský rozum nemůže jen tak pochopit ženské srdce, tak jako ženské srdce nemůže jen tak pochopit mužský rozum. A snad nikde to není tak dobře vysvětlitelné jako na příkladu nevěry ženy se ženatým mužem. 

Ženy, a teď mluvím o ženách s převahou ženské energie, uvažují jinak než muži, tedy muži s převahou mužské energie. Muži vnímají nevěru často jako pudovou či racionální záležitost, která jim přináší změnu, zpestření, rozmanitost. Muži tak dokážou oddělit sex od citů, tak jako dokážou oddělit například rodinu od práce. Teď pracuji, nemluv na mě, říkají manželce či dítěti. Anebo: Teď to šéfovi nevezmu, říkají při pohledu na telefon, jsem přece s vámi na dovolené, na výletě, o víkendu. Muži zkrátka umějí oddělovat. Zato ženy směšují. Vynikají v multitaskingu. Už jsem v jednom podcastu říkal, že ženy jsou schopny SOUČASNĚ vařit, uklízet, hlídat děti, přitom prát, balit rodinu na víkend, mluvit s kamarádkou po telefonu a ještě sledovat televizi. Muži většinou dokážou oddělit lásku a sex, zatímco ženy většinou „do postele tahají lásku“.

Vy všichni už víte, že láska není jenom cit, je to odpovědnost. Je to bát se o druhého, zajímat se o něj, budovat vztah. Tohle všechno žena očekává od muže, se kterým spí. Ale ten muž o tohle nemusí stát. On může milovat svoji ženu, a „současně“ si užívat sex s někým jiným. I když slovo „současně“ není přesné. On odloží stranou milování své ženy, aby mohl spát s jinou ženou.

Nedorozumění

Tohle pak vytváří ten problém, že žena si sblížení se ženatým mužem vykládá většinou jako jeho zájem o ni, o vztah s ní. Chce věřit tomu, že ji ten ženatý muž miluje, nechce slyšet, že to je jen pud nebo racionální rozhodnutí, proto muži tak snadno lžou. „Já Tě miluju, chci s Tebou být, moje žena mi nerozumí,“ a to stačí.

Proto je i maminka tří dětí schopna odejít k někomu, o kom je přesvědčená, že s ním bude šťastnější. Ona nepotřebuje přemýšlet rozumem. Nepotřebuje řešit, že je ženatý, že – jak píšete, Lukáši – perspektiva vztahu s ním je mizivá. Pro Váš rozum možná je ta perspektiva mizivá, ale pro její srdce ne. Pro srdce není žádná překážka dost velká.

Je ženatý? Tak se rozvede. Určitě to slibuje. A pokud to neslibuje, tak si to žena jistě představuje. Nachází nějaké náznaky v jeho jednání. Už to, že s ní občas je, přece něco znamená, ta perspektiva nemůže být tak mizivá – tohle si říká její srdce.

Rodina: překážka, nebo kotva?

Mnozí muži podvádějí, i když jsou ve vztahu spokojení. Jen jim něco chybí, ostatně mužům pořád něco chybí. Větší uznání, větší jiskření, jiný sex, jiná žena. Ale většina z nich si současně uvědomuje, co pro ně znamená rodina. Oni vzplanou, to ano, ale většinou neodcházejí. A když odejdou, tak jim chybělo mnohem víc.

Mužům se při nevěře vyplavují adrenalin a endorfin. Pro muže je to dobrodružství, pokušení, zahojení ega, zvědavost. Proto dokážou být nevěrní, i když jsou ve vztahu spokojení.

Ale spokojená žena vedlejší vztah nehledá. Když se zeptáte nevěrné ženy na důvod, nejčastěji poví, že to byla citová vyprahlost, nekomunikace, neporozumění, prostě něco, co ničí lásku. Žena proto snadno podlehne někomu, kdo se o ni najednou zajímá, lichotí jí, naslouchá jí, je vstřícný. Pak se mu oddá tělem i duší. Protože věří, že on ji miluje.

Proto, Lukáši, jakkoli je to bolestivé, přejte jí tu cestu, podporujte ji na ní, protože ona tuhle zkušenost potřebuje. Neopouštějte ji jen proto, že na konci budete mít pravdu. To je všechno, co můžete ovlivnit – milovat ji.

Ale také si uvědomit, že pokud jí subjektivně Vaše láska nestačí, bude ji vždycky hledat jinde. Vaším úkolem není chtít zpátky někoho, komu Vaše láska nestačí, ale hledat někoho, komu Vaše láska stačit bude. A to není každý. Zejména ne ten, kdo od Vás pořád odchází.

Každopádně nepohrdejte láskou. Nerezignujte na ni jen proto, že teď to nevyšlo. Zachovejte si ji pro sebe, pro příští vztah, který bude lepší, s opravdu milující partnerkou.

© Petr Casanova