„Miluji Tě,“ řekne Tvůj protějšek. Ale co to znamená?

Znamená to pro něj to, co pro Tebe?

Každoročně přes padesát tisíc párů řekne při novomanželském obřadu do očí druhému: „V dobrém i zlém, navždy.“ Statisticky přibližně polovina z nich neví, co říká. Nevydrží při druhém ani ve zlém, ani navždy.

Když Tvůj protějšek nyní říká „Miluji Tě“, opravdu ví, co říká? Opravdu ví, že milovat znamená ne být zamilovaný, ne chtít sex, ne „líbíš se mi“, ne „chci Tvoje peníze“, ale že je to… no však už za chvíli vyjmenuji hlavní rozdíly mezi běžci na krátké a na dlouhé tratě. Rozdíly, které můžeš vycítit už při seznámení nebo v prvních dnech vztahu. S každým dalším dnem jsou ty signály patrnější.

Každý den v rámci FC Klubu bolestné příběhy nenaplněných očekávání a zklamání. Příběhy plné prozření, kdy se z osoby, jež měla plná ústa slov o lásce a vzájemnosti, vyvine individualista – sobec, slaboch, narcista, sociopat, manipulátor, tyran či agresor. Anebo někdo, kdo dlouhodobý vztah nikoli nechtěl, ale nemohl nebo nedokázal budovat – někdo s neuzavřenou minulostí nebo se zraněným vnitřním dítětem. (Příslušné slovo stačí prokliknout a zobrazí se Vám charakteristika v konkrétním řešeném případu.)

Jak tedy odlišit člověka s krátkodobým a dlouhodobým nastavením ve vztahu?

Jak poznat lovce od farmáře – tedy protějšek, kterému jde o to jen ulovit a opustit, od stavitele a budovatele, který už pochopil, jak je lovení krátkozraké a že pouze farmaření přináší dlouhodobé ovoce?

Jak zbytečně neztratit čas investicí do vztahu, který už od začátku vykazuje toxické či vzájemně nekompatibilní rysy, kdy je patrné, že druhý chce něco jiného než my, a jen ve své zamilovanosti to odmítáme vidět?

O tom všem Vám z pohledu psychologie povím právě nyní:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde