Všichni kolem Tebe pozorují Tvou situaci a chytají se už za hlavu. Vždyť je to TAK SNADNÉ! TAK JASNÉ! TAK DANÉ! – naléhají a Tebe už z nich třeští hlava.

Možná i Ty víš, co máš udělat, ale – NEDOKÁŽEŠ to. Nevěříš si. Bojíš se. Pochybuješ. Neodcházíš ze špatné situace. Neumíš říct rázné NE. Nedovedeš se postavit za sebe.

Víš, že děláš chybu, ale nemůžeš si pomoci. Je to silnější než Ty. Ale CO to je?

Dítě v Tobě

Když se mi lidé v FC Klubu svěřují s problémy, které nedovedou vyřešit, potřebuji pochopit nejen konkrétní situaci, v jaké se ocitli, ale mnohem více potřebuji pochopit, proč tu situaci vnímají jako neřešitelnou. Jinak řečeno: Proč nejednají. Čeho se bojí. Odkud se vzalo nízké sebevědomí.

Nejde vlastně ani tak o tu konkrétní situaci. Ať je to cokoli, jistě to jde vyřešit. Na světě se ještě neobjevil zámek, ke kterému by současně neexistoval klíč. Znamená to, že každý problém se dá zvládnout, ale! Člověk, který tím problémem trpí, musí konstruktivně jednat.

Konstruktivního jednání bohužel není schopen člověk s destruktivními myšlenkami. Člověk, jemuž někdo odebral odvahu, naději, přesvědčení. Člověk, který v sebe přestal věřit. Člověk, jenž nevidí světlo v tunelu. Ne proto, že by neexistovalo, ale on ho vidět nechce, má z něj strach, bojí se, že víc ztratí než získá.

Je jako dítě. Vlastně, je dítě. Sice už je dospělý, ale to dítě, zraněné v minulosti, v něm pořád je, jen mu přibylo pár let. Říká se mu zraněné vnitřní dítě. Je to základní problém, jímž se zabývám v sérii letošních magazínů FC – od vydání Jak vychovat silného člověka přes Jak postavit most přes minulost po Jak zvedat sebevědomí (více informací ZDE>>>).

Jak změnit minulost

Zranění vnitřního dítěte pochází z útržkovitých, ale i dlouhodobých ran, jež neskončily v minulosti. V minulosti se sice staly, ovšem jsou nadále živé – jsou pořád součástí naší přítomnosti. Vybavují se nám prostřednictvím asociačních zkratek. Stačí, aby nám někdo (i nevědomě) připomněl naši starou bolest (ztrátu, prohru) a obnoví se v nás pocity, jaké jsme tehdy jako děti měly – jak jsme najednou sami sebe proklínaly, vnitřně trestaly, připravovaly o své sebevědomí. Mnohdy se cítíme stejně ohroženi, stejně bezmocní, stejně zrazení jako tehdy, jen si už neuvědomujeme souvislost.

O to těžší je skutečnou příčinu našich strachů, nevír a pochybností identifikovat. Ale jde to.

FC Klub je specifické prostředí uvnitř FirstClassu, největší komunity osobního rozvoje na českém a slovenském internetu s více než 300 000 fanoušků jen na Facebooku. FC Klub tvoří čtenáři, kteří chtějí nejen číst, ale také se rozvíjet, sdílet své cesty, diskrétně řešit své problémy. Je to svět ve světě, kde je dnes více než 15 000 členů. A já se těmto lidem pravidelně věnuji. Nejen mailovými konzultacemi nebo diskuzemi v uzavřené facebookové skupině, ale hlavně pomocí při řešení jejich konkrétních trápení, které se týkají třeba právě léčení vnitřního zraněného dítěte.

Dnes se tomu budu věnovat v samostatné lekci:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde