Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Je pro Vás těžké už to, že se máte smířit s něčím rozchodem, a do toho zjistíte, že si bývalý partner za Vás našel rychle náhradu?

Nevíte, jak vstřebat tyto dva šoky krátce po sobě?

Je vůbec normální takhle rychle skočit do nového vztahu?

Co za tím může být?

I takové otázky mi posíláte každý den. A každý všední den se odpovědím věnuji ve svých Řešidlech, podcastech, kde mluveným slovem zodpovídám nejčastější dotazy.

Můj hlas můžete poslouchat zde (viz přehrát výše) nebo v aplikacích jako Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts (stačí najít Řešidlo FirstClass. Aby Vám neutíkaly díly, můžete zakliknout odběr.)

Dnes odpovím Majce, která mi napsala: „Pohádali jsme se s přítelem a rozešli. Věřila jsem, že si oba přeskládáme myšlenky a o všem si znovu promluvíme. Jaké bylo mé překvapení, když jsem pak zírala na jeho Facebook. Nová holka, on vysmátý, dokonce si změnil status na ,ve vztahu’ s ní. Co si o tom myslíte? Je tohle normální?“

Nejen pro Majku, ale pro každého, kdo má podobný problém, mám následující tři nejčastější možnosti. První špatnou, druhou dobrou a třetí buď hodně špatnou, nebo hodně dobrou, to záleží na okolnostech.

První důvodem, proč se člověk po rozchodu tak rychle znovu zadá, je takzvaný skutečný nájemník srdce. Tedy že ten, s kým teď je, byl v jeho srdci už předtím. Jinak řečeno: V tom jeho srdci jste, Majko, už delší dobu nebyla Vy. 

Víte, mužské srdce funguje podobně jako mužský rozum. Není schopno multitaskingu. Není schopno věnovat energii současně dvěma objektům, tak jako mužský rozum není schopen dělat více věcí najednou. V mužském srdci může být v jednom okamžiku jen jedna osoba. Kdyby v něm bylo více osob stejné úrovně, tedy například dvě partnerky, mužské srdce by nedokázalo milovat obě rovnocenně, tak jako mužský rozum neumí zvládat dva úkoly současně tak, aby je zvládl pořádně. To je rozdíl oproti ženám. 

Ženy jsou biologicky stavěné na multitasking. Zvládnou současně vařit, uklízet, dávat pozor na dítě, a ještě mluvit s kamarádkou v telefonu, to všechno v pohodě. Žena umí rychle přepínat mezi vším, co je pro ni důležité. Muž ne, muž se potřebuje soustředit. Když si tedy muž myslí, že miluje dvě ženy, ve skutečnosti jen jedna může být opravdu v jeho srdci, zatímco pro druhou mluví více hlava, možná ve dvou vztazích souběžně zůstává ze strachu z rozchodu, ze strachu z jejího hněvu, možná je za tím nostalgie, vzpomínky, společné závazky, společná minulost, jakýkoli jiný racionální důvod, třeba příliš dlouhý vztah, který rozumem neumí končit. Zkrátka a dobře, pro jednu má citový, pro druhou racionální důvod.

A tím, že se muž potřebuje soustředit, mu některé věci prostě trvají dlouho. Třeba i to, než se definitivně rozhodne. Než definitivně ukáže, koho vlastně skutečně miluje.

Druhým důvodem, proč se člověk po rozchodu tak rychle znovu zadá, je převoznictví. On prostě nedokáže být sám. Pod slovem nedokáže se skrývají dva významy – nechce být sám nebo nemůže být sám. Pamatujete si, co jsem řekl o soustředění? On má prostě v srdci pořád Vás. Pokud udělal nějakou chybu, nebo zkrátka lituje rozchodu a na tu bolest nedokáže být sám, pak když nemůže být s Vámi a nemůže být sám, musí být s někým jiným. Ale ten někdo jiný nemusí být automaticky nový partner, spíš vrba, podpora, převozník tomu říkáme. Poslechněte si můj podcast Jak poznat převoznictví. On potřebuje být s někým, kdo ho převeze z břehu Minulosti na břeh Budoucnosti, z břehu Neštěstí na břeh Štěstí, kde budete čekat Vy. Ale nezvládne to sám.

Třetím důvodem, proč se člověk po rozchodu tak rychle znovu zadá, je manipulace. Ono to zní hanlivě, ale vůbec to tak být nemusí. Váš partner prostě – a všimněte si, že jsem řekl partner, ne bývalý partner – chce, abyste si něco mysleli. Chce Vás popovézt – jako skladník pytel cementu ve skladu, jo, skladník-manipulant – k pocitu, že jste o něj přišli a že JE zajímavý, JE žádaný, takové to koukni na Facebook, já hned mám někoho jiného, možná i někoho lepšího. A to všechno k Vám vysílá proto, že mu na Vás záleží. Jenže tady se ta cesta rozdvojuje – a proto jsem řekl, že to může být hodně dobrá, nebo hodně špatná zpráva. 

Ta hodně dobrá je, když to všechno dělá naoko, jen aby Vás získal zpátky. 

Ta hodně špatná je, když to všechno dělá proto, aby se Vám pomstil, ublížil Vám, nedovolil Vám být šťastní. 

Každopádně, tento způsob manipulace je vždycky o tom, abyste na něj nezapomněli, abyste neuzavřeli minulost, abyste toho druhého měli pořád v hlavě. Prostě abyste se neuzdravili, aby Vás to pořád bolelo, jako když si zlomíte nohu a on Vám do ní pořád kope. A to není vůbec náhodné přirovnání. 

Těžký rozchod je totiž jako zlomenina. Jako zlomenina srdce. Jako zlomenina nohy. A zlomenou nohu prostě nemůžete rychle rozchodit, to nejde. Proto když se někdo rychle zadá, je to vždycky proto, že potřebuje bolest vyléčit. Ale tím léčitelem můžete být docela dobře Vy.

Každopádně, pamatujte si: Nikdo neumí tak snadno zapomenout na někoho, kdo mu dal tolik důvodů, aby si ho pamatoval. Nikdo. Ani Vy, ani on.

© Petr Casanova